KızlarArasında Puanları - Başlıca Övünme Hakları

Kapat
KızlarArasında puanlarınla herkese nasıl bir süper star olduğunu göster . Sitede ne kadar aktif olursan - quizleri ve anketleri cevaplarsan, oyunları oynarsan, makalelere yorum yaparsan ve Bilge' ye Sor'a soru gönderirsen- o kadar puan kazanırsın.
Hayatım

Özgüven ve Cesaret

Uzmana sormak için giriş yap

« Geri Özgüven ve Ces... makaleler

Eklendi  20-01-2012

Kötü İlişkiler

  • Görüntüleme(ikon) 4716
  • Yorumlar(ikon) 3
Yıldız(ikon)

 “Tam bir aptalsın.”

“Dana gibisin. Eğer biraz kilo verirsen belki seni beğenebilirim.”

“Neden hiçbir şeyi doğru yapamıyorsun? Ne beceriksizsin.”

Bu gibi sözler kimseden duymak istemeyeceğin tarzda sözler. Ama şuna inan, dünyada birçok genç kız her gün bu gibi sözleri, hatta daha kötülerini, erkek arkadaşlarından duyuyor. Bu tip ilişkilere “duygusal yönden yıpratıcı ilişkiler” deniliyor. İçinde bol bol eleştiri, tenkit ve sözlü saldırı var.

Bir düşün, okuldan herhangi bir çocuk gelip sana: “tam bir aptalsın” dese bu çocukla ne konuşmak istersen ne de flört etmek. Peki, neden biz kızlar bu tarz duygusal tacizlere maruz kaldığımız ilişkilere giriyoruz?

Ne zaman olur?
Genel de bu tarz durumlar ilk buluşmalarda yaşanmaz. Ne zaman ki aradan biraz zaman geçer ve kız, erkek arkadaşından hoşlanmaya başlar bu gibi sözlü tacizler baş gösterir. Artık duygusal olarak çocuğa bağlanmış olduğu için kız duyduğu her şeyi doğru kabul eder. Öyle ki erkek bunun tamamen senin hatan olduğunu, senin yüzünden düşüncesinin, hislerinin değiştiğini söylediğinde buna inanır ve kendini suçlarısın. Aptal, şişman ya da beceriksiz olduğunu düşünmeye başlarsın.

Böyle durumlarda ilişki bitmeli; çünkü duygusal yöndeki bu tacizler zamanında ilişkiye son verilmezse, fiziksel tacizlere yol açabilir.

Yardım alma/çıkar yol bulma

 

Duygusal tacizli ilişkilerden kurtulmak, içinde fiziksel taciz olan ilişkilerden kurtulmak kadar kolay olmaz. Çünkü öncelikle ortada gözle görülür bir iz yoktur. Üstelik kız bir müddet sonra duyduklarının doğru olduğunu ve kendisinin hatalı olduğunu kabullenmeye başlamış olur.

Eğer duygusal yönden tacizli, yıpratıcı bir ilişki yaşıyorsan, öncelikle şunu bilmelisin: bu durum tamamen ve sadece onun hatası senin değil! Yapacağın en doğru hareket erkek arkadaşının problemlerini çözmek için yardım almasını sağlamak. Olmazsa ayrılmak. Bu konuyla ilgili ailenden yardım isteyebilirsin. Eğer bu konuları ailenden biriyle paylaşamayacaksan, farklı alternatiflere de başvurabilirsin.  

Okuldaki danışmanınız ya da doktorunla özel olarak görüşebilirsin. Bu hayatınızda en zor kararlardan biri olabilir ama emin ol kendine olan saygın ve akıl sağlığını açısından çok gerekli.

Kapat
 
 
3
Şimdiye kadarki yorumlar
L.Y.
L.Y.
Tarih 04-07-2013
Bazi arkadaslarim çok degisti
Naneli Dondurma
Naneli Dondurma
Tarih 25-02-2013
siradan bir arkadas da olsa böyle bir durumda tüm beraberlik biter.
EZGÄ°98
EZGÄ°98
Tarih 22-10-2012
bir iliskim olmadi anacak bana zarar verdigini gördügüm anda iliskiye aninda son veririm
Yeni Bir İç Çamaşırı Kadar Ferah
5 Yıldızlı Koruma, % 100 Güven
Günün anketi
Senin dansın hangisi?
1254309531
Bale
Disko
Buz pateni
bbblink

kizlararasinda.com


Bu siteyi en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Internet Explorer 7 yada daha üst bir versiyon kullanmanızı öneririz. Buradan indirebilirsiniz.