KızlarArasında Puanları - Başlıca Övünme Hakları

Kapat
KızlarArasında puanlarınla herkese nasıl bir süper star olduğunu göster . Sitede ne kadar aktif olursan - quizleri ve anketleri cevaplarsan, oyunları oynarsan, makalelere yorum yaparsan ve Bilge' ye Sor'a soru gönderirsen- o kadar puan kazanırsın.
Özel Günlerim

Menstruasyon ve Sen

Uzmana sormak için giriş yap

« Geri Menstruasyon v... makaleler

Eklendi  17-01-2012

Menstruasyon nedir?

  • Görüntüleme(ikon) 91073
  • Yorumlar(ikon) 2
Yıldız(ikon)

Menstruasyon nedir?

Menstruasyon adet dönemidir. Senin doğum denen mucizeyi gerçekleştirebilmen için gereklidir.

Menstruasyon büyük bir döngünün parçasıdır. Ergenlik çağı ile birlikte kadın bedeni kendini doğuma hazırlamaya başlar. Bu süreçte rahim kendini döllenmiş bir yumurtaya ev sahipliği yapacakmış gibi hazırlar. Eğer yumurta döllenmezse ve hamilelik olmazsa kalınlaşmış olan döl yatağı dokuları işlevsiz hale gelir ve vücuttan atılır. İşte bu vücuttan atılma süreci aybaşı kanaması ya da regl kanaması olarak isimlendirilen süreci oluşturur. Bu üretim ve vücuttan atım döngüsü yaklaşık olarak her ay kendini tekrarlar. Ta ki, menopoza kadar. Menopoz mensturasyonun sona ermesidir ve genellikle 40’lı yaşların sonunda ya da 50’li yaşların başında gerçekleşir.

 

Menstruasyon, içine beyin ve hormonların da dahil olduğu karmaşık bir mekanizmanın ürünüdür. Menstruasyon döngüsünün süresi değişkenlik gösterebilir. Fakat ovülasyon denilen yumurtlama evresi ile regl dönemi arasındaki süre genelde sabittir. Bu süre 14 gün olarak gözlemlenir, nadiren 11 ile 16 gün arasında değişebilir. Buna göre, örneğin, senin bir menstruasyon döngün 31 gün sürüyorsa bunun ilk yarısı 16 gün sürer ve on yedinci günde ovülasyon, yani yumurta oluşumu olur.

 

Ergenliğin sonlarına doğru genç kızların vücudu formunu bulmuş olur. Boy uzaması tamamlanır, göğüsler şekillenmiştir ve menstruasyon düzene girmiş olur. Fakat menstruasyon tüm bu sürecin sadece bir parçasıdır. Diğer kısımları ile ilgili detaylı bilgi için okumaya devam et.
 

 

Bunları Biliyor musun?
1840’larda kızların ortalama regl olmaya başlama yaşı 16.5’di. Bugün ise 13. Bu değişikliğin sebebi olarak uzmanlar artık kızların daha sağlıklı beslendiğini ve daha hijyenik bir dünyada yaşadıkları için eskiye oranla daha çabuk geliştiklerini düşünüyorlar.

Vajinal Akıntı Nedir?
İlk kez regl olmadan önce çamaşırında bazı lekeler görebilirsin. Bu, yakında regl olmaya başlayacağının bir göstergesidir.
Vajinal akıntı, vajinanın işlevini sağlıklı olarak yerine getirebilmesi için gerekli doğal bir süreçtir. Vajinanın kurumasını engelleyerek onu nemli tutar. Ovülasyon döneminde, stresin arttığı zamanlarda ve hormonal hareketlilik anlarında akıntı miktarında artış olması doğaldır.
Akıntının şeffaf, yumuşak ve çok hafif kokulu olması beklenir. Bazen çamaşır üzerindeki akıntı hava ile temas ettiğinde kuruyarak gevrekleşebilir. Bu normal bir durumdur. Akıntında en çok dikkat etmen gereken nokta aşırı koku ve bariz bir renklenme olup olmadığı ve beraberinde kaşıntı, kızarıklık yapıp yapmadığıdır. Bu belirtilerin olması bir enfeksiyona işaret eder ve bir doktora görünmek gerekir.
Akıntı ilk reglden bir ya da iki yıl önce başlar ve tüm yetişkinlik boyunca devam eder.  Anormal akıntı, içinde kan olan, normalden daha beyaz ya da sarı-yeşil arası bir renkte ve yoğun kıvamlı, kokulu akıntıdır. Genellikle vajinal kızarıklığa ve kaşıntıya sebep olur. Bu belirtilerin biri ya da birkaçı sende de varsa derhal bir doktora görünmelisin.
 

 

Akıntıya karşı ne yapabilirim?
Eğer akıntın seni rahatsız ediyorsa Orkid ped kullanarak çamaşırına geçmesini önleyebilirsin. Bu sayede her gün kendini rahat ve temiz hissedersin.

Kişisel Hijyen

Hiç şüphe yok ki her gün kişisel bakımın ve temizliğin için bir şeyler yapıyorsun. Yani kişisel hijyenine önem veriyorsun. Hijyenin de çeşitleri olduğunu biliyor musun? Mesela diş fırçalamak ağız hijyenini sağlamaya yönelik bir harekettir. Bunun yanında güne iyi bir kahvaltı ile başlamak, gece uykusunu yeterince almak (genç kızların günde 8.5-9 saat uyumaları gereklidir) ve spor yapmak da kişisel hijyenin bir parçasıdır.
Ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte bu alışkanlıklarına yenilerini eklemen gerekir.

 

İşte sana ergenlik dönemi ile birlikte hayatına sokman gereken yeni hijyen tedbirleri hakkında bazı ipuçları:

 

‘Özel günler’de

 

Özel günler herkes için aynı değildir. Ayrıca sadece değişken ruh hali, ağrı, gözyaşı ve ‘sinirli’ olmak demek de değildir. Özel günler hijyenine en çok özen göstermen gereken zamanlardandır.
İlk adım doğru ürünleri kullanmaktır. Zaten regl olmak yeterince zor ve yorucu; bir de en sevdiğin kotunun lekelenmesi konusunda endişe etmek neden? Eğer doğru tamponu ya da pedi kullanmıyorsan başına bunlar gelebilir.

 

Kendini en rahat ve stressiz hissedeceğin ürünleri kullanmalısın. İlk başlarda farklı alternatifleri deneyebilirsin; mesela Orkid ped kullanabilirsin.  


Unutma Orkid pedler düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Tam süresine sen de karar verebilirsin, akıntın çok olduğunda daha sık, azaldığında ise daha seyrek değiştirebilirsin. Ancak günde en az 4 kez değiştirmeyi unutma. Aynı şekilde aşırı emici ya da normal emicilikteki pedleri de duruma göre seçebilirsin.

 

Daha güvenli bir kavrama için kanatlı ürünleri tercih edebilirsin. Orkid yumuşak, pamuksu iç yüzeyi ile seni nazikçe sarar, kendini güvende hissettirir.  Eğer doğru ürünleri kullanıyorsan özel günlerinde normalden daha sık yıkanmana gerek yok. Ayrıca rahat ve ergonomik çamaşırlar giymende özel günlerini rahat geçirmene yardımcı olur. Vajinal parfümler ya da deodorantlar kullanman gerekmez. Fakat özel günlerinde jenital bölgelerini temizlerken hassas davranmaya dikkat et.

Günlük Hijyen
Jenital bölgelerini günde bir kez yıkaman seni yeterince temiz ve hijyenik tutacaktır. Sadece su ile yıkaman yeterlidir.
Kurulanırken temiz bir havlu kullanmalısın ve önden arkaya doğru kurulanmalısın.
Her gün mutlaka çamaşır değiştirmelisin. Pamuklu kumaşlardan yapılan çamaşırlar teninin nefes almasını sağladığından daha sağlıklıdırlar.

Sağlığın için yapman gerekenler:
• Özel günlerinde gece yatarken pamuklu çamaşırlar ya da jenital bölgenin hava almasını sağlayan rahat gecelikler giymeye özen göster.
• Dar iç çamaşırları, taytlar ya da naylon çamaşırlar teninin hava ile temasını keserler. Tercih etmemelisin.
• Islak havlular, mayo ya da spordan sonraki terli kıyafetleri en kısa zamanda çıkartmalısın.
• Şeker vücutta mikrop üretimini hızlandırır. Özel günlerinde şekerli gıdalar yerine yoğurt ve türevi ürünleri tüketmen daha sağlıklı olur.
• Sağlıklı ve rahat özel günler için Orkid pedlerini kullan.

Doktor Kontrolü Önemlidir
Aklına takılan konuları doktorun ile konuşmaktan çekinmemelisin. Onun işi sana yardımcı olmak. Zaman zaman jenital kaşıntılar yaşanması normal sayılabilir. Ama bu durum sürekli oluyorsa, idrara çıkarken yanma oluyorsa, kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerin varsa en kısa zamanda doktora gitmen gerekir. Unutma her işin başı sağlık!

Kapat
 
 
2
Şimdiye kadarki yorumlar
zehranaz
zehranaz
Tarih 25-02-2013
ya ben daha 12 yasindayim 1 2 damla beyaz akinti geliyor
kader_mkhb
kader_mkhb
Tarih 31-01-2013
çpk güzel yazi
Yeni Bir İç Çamaşırı Kadar Ferah
5 Yıldızlı Koruma, % 100 Güven
Günün anketi
Senin dansın hangisi?
1254309531
Bale
Disko
Buz pateni
bbblink

kizlararasinda.com


Bu siteyi en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Internet Explorer 7 yada daha üst bir versiyon kullanmanızı öneririz. Buradan indirebilirsiniz.