KızlarArasında Puanları - Başlıca Övünme Hakları

Kapat
KızlarArasında puanlarınla herkese nasıl bir süper star olduğunu göster . Sitede ne kadar aktif olursan - quizleri ve anketleri cevaplarsan, oyunları oynarsan, makalelere yorum yaparsan ve Bilge' ye Sor'a soru gönderirsen- o kadar puan kazanırsın.
Hayatım

Özgüven ve Cesaret

Uzmana sormak için giriş yap

« Geri Özgüven ve Ces... makaleler

Eklendi  20-01-2012

Öz Güven için Destek Al

  • Görüntüleme(ikon) 160837
  • Yorumlar(ikon) 6
Yıldız(ikon)

Özgüven içinde başlar… Kendinle ilgili güzel şeyler düşünmeyi  (ve söylemeyi) öğren!

“Öğretmen, bir soru sorduğunda cevabı bilsem bile donar kalıyorum, diyor Meryem ve ekliyor, sesimin kötü ve çatallı oluşundan nefret ediyorum. Alnımın ortasındaki kocaman sivilceden de çok utanıyorum”.

“Diğer 10 kişiyle beraber çocuk kampı sahibinin gelmesini bekliyorduk. Çocuklarla ilgilenecek animatör olmak için iş başvurusu yapacaktım. Yapabileceğimi bildiğim bir işti. Benden küçük 4 kardeşim daha var. Küçük çocukları da severim. Ama kalbim feci çarpıyordu ve ellerim su gibi terliyordu, oradan kaçmamak için kendimi çok zor tuttuğumu hatırlıyorum” diyor Hatice.

“Bir tiyatro oyununun seçmelerindeyken ya da okuldaki en hoş çocuğa çıkma teklif ederken midemin bulanmasını ve heyecan yapmayı anlıyorum. Ama sadece elimi kaldırıp söz alacak ve spor salona yeni aletler alınabilmesi için nereden bağış bulabileceğimiz konusundaki fikrimi söyleyecekken bu gerginlik niye?” şeklinde yakınıyor Müge.

Liderlerde vardır ve çok bellidir.Büyük sporcularda da. Ve diğer önemli insanlarda. Özgüvenden bahsediyoruz. Kişinin kendisini tanıması, sınırlarını bilip başkalarının dediklerine aldırış etmeksizin kendi hayatına yön verebilmesi yani. Zannedilenin aksine en büyük korkularımız yılanlar ve regle hazır olamamak değil aslında; yeni insanlarla tanışmak ve toplum önünde konuşmak.

Tanıdığın özgüveni yüksek insanları hatırla. Senin o kişilere inanmana sebep olan şey sadece fikirleri ve yetenekleri değil. Bunları nasıl kendilerinden emin bir şekilde dışarıya yansıttıkları. Eğer sen de zaman zaman özgüven eksikliği çekenlerdensen hele bir de önünde zor bir görev varsa, şu teknikleri uygulayabilirsin:

• Kendini olmak istediğin gibi hayal et. Kalabalık bir gruba konuşurken nasıl harika olduğunu canlandır kafanda. Sonra bu hayali takip et ve orada kendini gördüğün gibi davran.
• Endişe ve korkularını bir kağıda listele. Daha sonra o listeye bak ve korktuklarının ne kadarının gerçekleştiğini incele. Büyük ihtimalle çoğunu boşu boşuna dert etmiş olduğunu göreceksin.
• Unutma- eğer yapabileceğini düşünüyorsan yapabilirsin. Eğer yapamayacağını düşünüyorsan, yapamazsın. Kendi kendine şunu sık sık tekrarla: “Eğer gerçek olacaksa benim sayemde olacak”.
• Derin bir nefes al ve odaklan.
• Önemli zamanlarda kafein, karbonhidrat ve şekerlemelerden uzak dur.
• Diğer büyük kişileri düşün, başarılara imza atanların senden hiçbir farkı yoktu.

Özgüven konusunda ilham verenler:

Einstein, 4 yaşında konuşmaya başladı
Isaac Newton’u okuldaki öğretmenleri ‘başarısız’ olarak nitelendiriyorlardı.
Beethoven’ın müzik öğretmeni kendisi için ‘ümitsiz vaka’ demişti
Walt Disney hayal gücü yetersiz olduğu için kovulmuştu.
Micheal Jordan basketbol okulundan atılmıştı.
Abraham Lincoln ABD’nin en büyük başkanı olmadan önce iş hayatında iki büyük iflas geçirdi, sekiz seçimi kaybetti ve bir kez sinir krizi geçirmişti.

Kapat
 
 
6
Şimdiye kadarki yorumlar
hyegirl
hyegirl
Tarih 18-08-2014
Ya bn bagzilarina gore uslu anneme gore sinsi arkadaslarima gore gulmeyi guldurmeyi seven erkek arkadaslarima gore tatli ve kivircik bi kizim tanimadiklarima gorede akilli ya bnnbile sasirdim bak simdi ama sundan cok eminim cikolata ve music bnijm heerseeeeyimm bide orkidimmmmm
L.Y.
L.Y.
Tarih 04-07-2013
Aslinda ben karate yapiyorum ama maçalara girdigimde basarisiz olacagimdan korkup agliyorum
zygdnzox
zygdnzox
Tarih 25-02-2013
Aslina bakilirsa beni tanimayan insanlarla iletisimim cok iyi.Hicbir sekilde ozguven eksikligi cekmiyorum dik bi sekilde yuruyorum ama okulda veya bi yakinimla konusurken resmen konusamiyorum birisi beni ittiginde cevap veremiyorum karsi cinsle iletisime gecemiyorum karsimda yasitim olan bi erkek varken hele bizim siniftaysa ve taniyosam goz goze gelemiyorum ama ayni sey sokakta yururken olsa hic cekinmezdim...Sokaktaki ozguvenim keske okuldada olsaydi.
Senanur_[GG]
Senanur_[GG]
Tarih 03-10-2012
Okul ortami tarzi yerlerde sunum yaparken yani kalabalik bir ortamda insanlarla iletisim kurarken cekiniyorum.Ve bunu engelleyemiyorum.Cok heycanlaniyorum.
Kolayran#
Kolayran#
Tarih 24-09-2012
Kesinlikle özgüven eksikligim var .s
tugba@
tugba@
Tarih 13-06-2012
peki kiside istenmeyen, elinde olamayan seyler?
Yeni Bir İç Çamaşırı Kadar Ferah
5 Yıldızlı Koruma, % 100 Güven
Günün anketi
Senin dansın hangisi?
1254309531
Bale
Disko
Buz pateni
bbblink

kizlararasinda.com


Bu siteyi en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Internet Explorer 7 yada daha üst bir versiyon kullanmanızı öneririz. Buradan indirebilirsiniz.