KızlarArasında Puanları - Başlıca Övünme Hakları

Kapat
KızlarArasında puanlarınla herkese nasıl bir süper star olduğunu göster . Sitede ne kadar aktif olursan - quizleri ve anketleri cevaplarsan, oyunları oynarsan, makalelere yorum yaparsan ve Bilge' ye Sor'a soru gönderirsen- o kadar puan kazanırsın.
Hayatım

Özgüven ve Cesaret

Uzmana sormak için giriş yap

« Geri Özgüven ve Ces... makaleler

Eklendi  20-01-2012

Utangaçlık Nasıl Aşılır?

  • Görüntüleme(ikon) 24882
  • Yorumlar(ikon) 15
Yıldız(ikon)

“Utangaç olmaktan bahsediyorum” diyor Yelda, “Nasıl bir şey olduğunu bilemezsiniz. Göz teması kuramazsın, kafanı toplayıp net düşünemezsin, tam olarak ne istediğini bildiğin halde kendini ifade edemezsin…Utangaç olmanın nasıl korkunç bir şey olduğunu anlayamazsınız.”

“Gergin olduğunu düşün, onu binle çarp” şeklinde tanımlıyor utangaçlığı Jale. “Büyük bir grubun ortasındasın; ama bir bariyer seni onlardan ayırıyor. İnsanlar senin soğuk birisi olduğunu veya sıkıldığını düşünüyorlar. Oysa ne kadar sıkılgan, yalnız ve utangaç olduğumu bilmiyorlar. Artık odamdan bile çıkmak istemiyorum.”

“Kız kardeşim her gün söylüyor, “Kurtul artık şu çekingenliğinden” diye. Sanki ben bunun için çabalamıyorum!” diye ekliyor Burcu. “İlginç biri değilim galiba, bazen aptalca şeyler ağzımdan çıkabiliyor. Bu nedenle insanların benimle vakit geçirmek istememelerini anlıyorum.”

Utangaç insanların, kendilerinde problemler olarak gördükleri çoğu şey aslında bir problem değil. Üstelik utangaçlık konusunda doğru sanılan pek çok yanlış fikir ve önyargı da var. Biraz daha bilgi utangaçlığın üstesinden nasıl geleceğinize dair yardımcı olabilir.

1.Başka kimse böyle hissedemez
Utangaçlık tüm insanların ortak problemlerinden biri. Yakın arkadaşlarınızı ve aile bireylerinizi yoklayın, bakın göreceksiniz onlar da bir zamanlar utangaçmış.

2. Hep böyle hissedeceğim

Utangaçlığın bir özelliği bir ortama ya da birine ısınmayı yavaşlatmasıdır. Utangaç insanlar stresli durumlarda, yeni insanlarla tanıştıklarında ya da toplantılar gibi durumlarda normalden biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. İyi haber şu: utangaç insanlar da evlenebilir, başarılı işlere imzalar atabilir,  iyi bir kariyer ve aile sahibi olabiliriler. Sadece utangaçlıkların üstesinden gelebilmeyi öğrenebilmeleri biraz zaman alır.

3.Herkes bana bakıyor
Gerçek şu ki, utangaç insanlar gözlerin hep üstlerinde olduğunu düşünürler. Kendi eksikliklerine o kadar odaklanmışlardır ki, çevrelerinde kendileri gibi olan diğer insanları fark edemezler bile. Oysa çevreleri aynı sıkıntıları yaşayan insanlarla doludur.

4.Hiçbir zaman bir erkek arkadaşım olmayacak
Utangaç insanların en büyük problemi, biriyle tanışmak ve bir ilişkiye başlamaktır. Yeni arkadaşlar edinmekte zorlanırlar. Fakat işin güzel kısmı da var: Bir ilişkiye başladıktan sonra utangaçlık artık samimi ve yakın olmanıza engel olmayacaktır.

5. Ailemin hatası
 Burada haklı olabilirsiniz; ama sandığınız şekilde değil. Utangaçlık, ailenin aşırı korumacılığından ya da eleştiriyi seven anne babalardan kaynaklanan bir durum değildir. Ama az da olsa genetik mirasınız bu durumda etkili olabilir. Genler size sahneyi gösterir, neyi nasıl yazıp oynayacağınızı ve utangaçlığınızın nasıl üstesinden geleceğiniz tamamen sizin becerinize kalmıştır. Kendinizi genlerin kurbanı olarak görmeyin, mücadele edin.

6. İyi ki internet var

İnternet, utangaç insanların en iyi arkadaşı gibi gözükse de yüz yüze gelmenin yaratacağı etkilerden mahrum bırakıyor.

 7. Utangaçlıkla nasıl baş edilebilir?

Utangaçlıktan öylece kurtulamazsınız; fakat yardım alabilirsiniz. Utangaçlığın üstesinden gelmek için kendinize olan güvensizliğinize bir son vermeli ve çevrenizdeki insanların farkına varmalısınız. Herkesin sizi izlediğini ve yargıladığını düşünmek narsisliktir. İyi yapamadığınız şey her ne ise, bu şaka yapmak ya da fıkra anlatmak olabilir mesela, iyi değilseniz buna bir son verin. Eğer dinlerseniz kimsenin mükemmel olmadığını fark edeceksiniz. O nedenle ne kadar gergin olduğunuza odaklanacağınıza diğer insanlara odaklanın. Onlara hikayelerini anlatmaları ve duygularını sizinle paylaşmaları için cesaret verin. Tavsiye niteliğinde şeyler söyleyin ve düşüncelerinizi paylaşın. Yeni bir yere erken gidip mekana alışmaya çalışmak da sizi rahatlatacaktır.

Buradaki amaç, sizi değiştirmek değil düşüncelerinize yön vermek içindir. Utangaç olmak da hiçbir yanlışlık yok. Belki de bu baskıcı dünyada daha güzel, daha başarılı ve daha etkileyici olabilirdik biraz daha utangaç olsaydık.

Kapat
 
 
15
Şimdiye kadarki yorumlar
Fgm4242
Fgm4242
Tarih 06-08-2014
Aslinda utangaç edgilim ama biri eve gelince annemler ''merhaba de kizim hadi''diyorlar bir anda utaniyorum:[
incilerin-prensesi
incilerin-prensesi
Tarih 10-10-2013
Herkes bana bakiyor gibi hissediyorum ama kizlar gerçek kimsenin umrunda degiliz :)
marceline
marceline
Tarih 25-09-2013
utangançlik desem az kalir.Hocalar beni severler ve çogunlukla dersi bana bakarak anlatirlar.Kiz hocalar neysede..erkek hocalara bakamiyorum hatta bana soru soruldugunda yere bakarak cevap veriyorumbazen kiz hocalarada oluyo..
_fatma_nur_
_fatma_nur_
Tarih 19-09-2013
çok utangacim okuldan eve evden okula tüm gün pc basindayim iyice asosyallestim ama bence böylesi daha iyi.
ekinkoc
ekinkoc
Tarih 02-09-2013
Kesinlikle bende çok utangacim çevre edinmekte zorlaniyorum en yakin arkadasim daha önce tanidigim kisilerle çok yakin olabiliyo ama ben yapamiyorum :(
icimdekisosyalperi
icimdekisosyalperi
Tarih 02-09-2013
utangaç oldugumu düsünüyodum ama bu yaziyi okuyunca emin oldum insallah yenebilirim
L.Y.
L.Y.
Tarih 04-07-2013
Herkez bana bakiyor gibi.
Hilalcik1
Hilalcik1
Tarih 03-07-2013
Aynen ben. :(
kristen.n1
kristen.n1
Tarih 03-07-2013
insanlarin gozunun icine bakmak biz utangaclar icin bir felaket olsa gerek
PRENSES888
PRENSES888
Tarih 05-03-2013
insallah bu meseleden kurtulabilirim benimki çok kötü derste söz bile alamiyorum sinav notlarim çook iyi sözlüler :(
Yeni Bir İç Çamaşırı Kadar Ferah
5 Yıldızlı Koruma, % 100 Güven
Günün anketi
Sana en çok özgüveni veren kim?
1217580388
Arkadaşların
Baban
Annen
Öğretmenin
bbblink

kizlararasinda.com


Bu siteyi en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Internet Explorer 7 yada daha üst bir versiyon kullanmanızı öneririz. Buradan indirebilirsiniz.