Saçlarını kontrol altına al

Saçlarını kontrol altına al

Eğer saç bakımıyla ilgili istikrarlı bir rutin oluşturabilirsen, onlar da sana hayatın boyunca sağlık ve güzellikle eşlik ederler. Hadi hemen bugün başla!


Kimi günler saçların söz dinlemekten vazgeçer. Nedenini genellikle bilmezsin. Saçlar hakkında bildiğimiz şeyler, onlara söz geçirmenin yanı sıra, güzelliklerini ve sağlıklarını korumamızı da sağlar. Birkaç meseleye dikkat edip, kolay birkaç uygulamayla saçlarını hayat boyu taşıyacağın sağlık ve güzellik göstergelerine dönüştürebilirsin. Yelelerini nasıl kolayca evcilleştirebileceğini hemen öğren!

Temizle 

Saç güzelliği temizlikle başlar. Ancak temiz saçlar bütün doğallıklarıyla ışıldar. Düzenli bir şekilde yıkayarak saçlarını temiz tut. Bu her gün ya da haftada birkaç defa yıkaman gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak yıkarken saç tellerinin yanı sıra saç derini de temizlemeyi unutma. Bu şekilde her düzeyde kir, yağ ve saç ürünlerinin kalıntılarından kurtulabilirsin ve saçın kendi doğal nemiyle ışıltılı bir görünüme kavuşur. Saçların ister dalgalı, ister kıvırcık, ister düz olsun, ister sürekli elektriklensin, ister boyalı olsun her tip saç için uygun bir şampuan var. Ayrıca denize ya da havuza giderken yüzücüler için özel olarak geliştirilen saç bakım ürünlerinden edinmelisin. Ve kullandığın ürünlerin ambalajları üzerinde yazan her şeyi okumalısın.

Nemlendir 

Saç kremi saçlarını nemlendirmeye yarar. Nemli saç da kolayca kontrol edilebilir. Kendine uygun bir saç kremi bul ve tam ambalajın üzerine yazıldığı gibi kullan. Uygun kremi bulmak için önce saç tipini bilmen gerekir. Bu yüzden onları iyice bir incele.

Saçlarını koru

Sağlık saçlarda yansır. Eğer yediklerine, içtiklerine dikkat eder, düzenli egzersiz yapar ve yeterince uyursan sonuçlarını saçlarında hemen görürsün. Sen sağlıklı olmazsan saçların da sağlıklı olmaz.


Saçlarına bakım yaparken yumuşak ve koruyucu bir tutum takınman gerekir. Bunun için de kullandığın sudan şampuana kadar her türlü ayrıntıya dikkat etmelisin. Saçlarını yıkadığın su çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı. Aşırı sıcak su da aşırı soğuk su da saçlarını kurutur. Ayrıca saçlarını tararken küçük bölümlere ayırıp öyle taramalısın, aksi halde kırılır. Fön makinesi gibi kurutma makinelerini ve şekillendirme aletlerini kullanırken dikkat etmeli, çok uzun süre kullanmamalısın. Ne kadar düşük ısıda kurutursan o kadar iyi.


Saçlarını şekillendirmek için kullanabileceğin pek çok ürün var. Bu ürünleri kullanarak fön ve diğer kurutma makinelerinin verdikleri zararı en aza indirebilirsin. Ayrıca bulunduğun çevreye ve hava koşullarına da dikkat et: Saçlarını soğuktan ve yoğun güneş ışığından koruyabilmek için şapka kullanmalısın. Denize ve havuza girdikten sonra saçlarını mutlaka yıkamalısın ki tuz ve klordan arınabilsinler. Rüzgar ve hava kirliliği de saçlarına zarar verir. Dolayısıyla aşırı rüzgarlı havalarda saçlarını şapka ya da eşarpla koruyabilir, hava kirliliğine karşı da benzer yöntemler deneyebilirsin?


Saçlarını kontrol altında tutabiliyor musun? Hangi yöntemleri kullanıyorsun?

Yorum yapmayı unutma *Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

saçımı sevmiyorum

dilara.ezgi 10.01.2016

saçımı sevmiyorum çünkü çok dökülüyor ayrıca kabarıyor düzleştirince de kırılıyor ne yapmam gerek

İş Kıyafetlerinde Temel Prensipler

Senin gibi çalışan genç kızlar için eğlenceli ve işlevsel moda rehberini burada bulabilirsin.

Devamını oku

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulma seçeneği ilk bakışta çok çekici gelebilir. Ama önce bu seçeneğin senin için en uygun yöntem olup olmadığını araştırmalısın.

Devamını oku

  1. Şekillendiriciler

Braun Satin Hair 7 Iontec Saç Şekillendirici Airstyler AS720

Braun Satin Hair 7 Iontec Saç Şekillendirici Airstyler AS720

Aksesuara göre makyaj

Renkli bir bere, sevimli bir şemsiye ya da süslü bir toka… Makyajını aksesuarına uydur, güzelliğini tamamla!

Devamını oku

Çıkmadan önce arkadaş olmak… Neden?

Biriyle çıkmaya başlamadan önce arkadaşlık kurmanın neden önemli olduğunu biliyor musun? İşte sana birkaç cevap:

Devamını oku

Kış döneminde spor yapmanın sırları

Kapalı mekanda yapılabilecek gençlere uygun ve kolay egzersiz önerileriyle hava soğuk olduğunda bile zinde kal.

Devamını oku