Meme kontrolü nasıl yapılır: Aylık kontroller 101

Meme kontrolü nasıl yapılır: Aylık kontroller 101

Aylık kendi kendine meme muayenesi de dahil olmak üzere göğüslerine nasıl bakacağınla ilgili ipuçlarını burada bulabilirsin.

 

Oley! Ergenlik döneminden geçiyorsun ve göğüslerin gelişiyor. Şimdi onlara nasıl bakacağını öğrenmen gerekiyor! Burada aylık kendi kendine meme muayenesini nasıl yapacağını bulabilirsin.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Kendi kendine meme muayenesi başta biraz tuhaf ya da rahatsız edici görünebilir, ama göğüslerini tanımak zorundasın. Böylece sonrasında onlarla ilgili anormal herhangi bir şey olduğunda anlaman çok kolay olur! Ergenlik dönemi meme kontrollerine başlamak için mükemmel bir zamandır.

  • Kontrolleri bir rutine dönüştür. 

Göğüslerini her ay aynı zamanda, ayda bir muayene et. Adet döngün esnasında meme dokunda değişimler olabilir. Bu nedenle, kendi kendine meme muayenesini gerçekleştirmek için en uygun zaman reglin bitmesinden hemen sonrasıdır. 

  • Kendini kontrol et. 

Bir aynanın önünde dur ve memelerinde bir çukurluk olup olmadığını ya da herhangi bir şekilde tuhaf görünüp görünmediklerini kontrol et. Meme uçlarının nasıl göründüklerine dikkat et. Kollarını başının arkasına kaldırarak, yanlara sarkıtarak ve ellerini kalçalarına koyarak, kollarının konumlarını değiştir. Kollarının konumlarını her değiştirdiğinde, göğüslerinin nasıl göründüğüne dikkat et. 

  • Göğüslerini muayene et. 

Eğer bunu yatağında yapıyorsan, sırt üstü düz bir şekilde uzan. Önce sağ memenle başlayacaksan, sağ kolunu kaldır ve sağ elini başının arkasına koy. Parmaklarını spiral bir şekilde memenin en dışından meme uçlarına kadar hareket ettir. Farklı oranlarda bastır: hafif, orta ve kuvvetli. Sadece parmak uçlarını değil, üç parmağının ortalarını da kullan. Koltuk altlarına yakın meme bölgesini de kontrol et. Sonra, sağ kolunu indirip, sol kolunu başının arkasına koyarak sol meme kontrolüne geç. Göğüslerin dolgunsa, yan yatıp memelerinin yanlarını da kontrol et. 

Doktorunu Ne Zaman Aramalısın?

Göğüslerinde yumrulu bir his olabilir, bu normaldir. Eğer bir göğsünde diğerinden farklı bir his varsa ya da göğüslerinin normal olup olmadığından emin değilsen, soracağın sorulara cevap verebilecek tek kişi doktorun. Utanma! Doktorlar her gün utanç verici sorular sorduğunu düşünen bir sürü insanla uğraşıyorlar. Doktorunun sorabileceğin soruların hepsini duyduğundan emin olabilirsin! Yani her şeyi sor, sonrasında kendini çok daha iyi hissedeceksin.

 

Kendi vücudunla ilgili sorumluluk almak önemlidir. Aylık kendi kendine meme muayeneni gerçekleştir. Vücudunu tanımak vücudunu sevmene de yardımcı olacaktır. Kendinle ilgili daha olumlu hisler besleyeceksin ve özgüvenin artacak. Böylece endişelendiğin herhangi bir şeyi önceden fark edebileceksin!

 

Her ay memelerini kontrol etme alışkanlığını nasıl kazandın?

 

Göğüslerini arkadaşlarınınkilerle mi kıyaslıyorsun? Diğer genç kızlara göre göğüslerinin ne durumda olduğuna dair yazımız senin için.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Sağlıklı olmak için 5 akıllıca öneri

Bu beş adım, ömür boyu sağlıklı bir şekilde yaşamak için seni uygun yola sokacaktır.

Devamını oku

En yakın arkadaşından ayrılmanın üstesinden nasıl gelirsin?

En yakın arkadaşına güle güle mi dedin? Burada bu acıyı azaltabileceğin 10 farklı yol bulabilirsin.

Devamını oku

Kısa saçlar için üç alternatif model

Spor kesimli kısa saçları seviyor, ama arada bir farklı bir görünüme de izin vermelerini istiyorsun. Kısa saç modelleri fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Yaz için kolay saç modelleri

Yaza da fazla zaman kalmadı değil mi? Saçların hazır mı? İşte sana yazlık saç modelleri fikirleri.

Devamını oku