Ergenlik ne zaman başlar?

Ergenlik ne zaman başlar?

Ergenlik senin için ne zaman başlayacak? Bu ipuçları bunu anlamana yardımcı olacak.


Yani bekliyorsun ama hiçbir şey olmuyor öyle mi? Peki, ne zaman gelecek? Ergenlik daha 7 yaşındayken de başlayabilir ya da 13 yaşına kadar başlamayabilir, ama genellikle 10 yaşındayken başlar. Süreç 1,5 ile 4 yıl arası bir zaman alabilir. Genel olarak, genç kızlar ilk adetlerini göğüs gelişiminin ilk belirtilerini gördükten yaklaşık 2-3 sene sonra bekleyebilirler.


Burada ilk adetini ne zaman göreceğin ve ergenliğe gireceğini belirlemene yardımcı olacak bazı ipuçlarını bulabilirsin:

Kalıtım: 

Annene ya da başka bir kadın akrabana ilk defa regl olduğunda kaç yaşında olduğunu sor. Sen de muhtemelen aynı yaşta regl olacaksın.

Soy/ırk: 

Farklı soylardan genç kızların ergenlik belirtileri de farklı zamanlarda olur.

Kilo: 

Çok zayıf kızlarda regl biraz daha geç başlar; daha kilolu kızlarda daha erken başlayabilir.


Arkadaşlarının çoğuna göre daha erken gelişen genç kızlar genellikle kendilerini “tuhaf” ya da içine kapanık hissedebilir. Bu normaldir. Ama diğerlerinden daha geç gelişen genç kızlar da kendilerini tuhaf hissederler, sanki bir grubun dışında kalmak gibi. Unutma ki hepiniz sonunda birer genç kadın olacaksınız.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Arkadaşını nasıl rahatlatırsın?

Arkadaşın zor zamanlar geçiriyor. İşte burada ona yardım etmek için ne yapıp ne yapmaman gerektiği hakkında ipuçları bulabilirsin!

Devamını oku

İlk Görüşte Aşk

Onu ilk defa gördün ve kalbin deli gibi çarpmaya başladı. Belki seni kalabalıkta o görmüştür. Kısacası, ilk görüşte aşk Peki şimdi ne olacak?

Devamını oku