Ergenlik bilimi

Ergenlik bilimi

Ergenlik boyunca gerçekleşecek tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.


Ergenlik normaldir ve herkesin başına gelir. Ergenliği sabırsızlıkla bekliyor olabilir ya da ergenlikten çok korkuyor olabilirsin. Belki de her iki şekilde de hissediyorsun! Bir sürü değişimden geçeceksin, ama bazı önemli farklılıklarla birlikte sen hala SEN olacaksın. Bunu hayatındaki en muhteşem maceralardan biri olarak düşün, çünkü öyle.


Eğer genç kız ergenliğinde neler olduğu ile ilgili bilimsel açıklamalarla ilgileniyorsan, okumaya devam et.

Ergenlik nedir?

Doğduğundan bu yana çok değiştin, hatta küçük bir çocuk olduğundan bu yana daha da çok değiştin ve bir yetişkin olmadan önce çok daha fazla değişeceksin. Ergenlik vücudunun biyolojik olarak olgunlaşmaya başladığı zamandır.


Genç kızların ergenliğindeki en temel değişim, göğüslerin gelişmesi ve cinsel organ etrafında tüylenme gibi cinsel özelliklerin gelişimidir. Genç kızlarda ergenlik tamamlandığında, bir genç kız fiziksel olarak bebek sahibi olabilir.

Hormonlar!

Temelde ergenlik tamamen hormonlarla ilgilidir. Hormonlar, vücutta farklı görevleri olan kimyasallardır. Sen büyüdükçe, beynin ve hipofiz bezin, çocuk dünyaya getirebilme becerin için gerekli olan özel hormonları üretmeye başlar. Bu hormonlar yumurtalıklarına gönderilir ve östrojen üretmeleri için onları uyarırlar.


Hormonlar ergenlik döneminde oluşan bir çok fiziksel ve duygusal değişime neden olurlar. Büyüme hormonu, kemiklerin (bacaklar ve kollar) uzaması, tüm vücut ve iç organların (kalp, akciğerler ve rahim gibi) büyümesi de dahil gelişimden sorumlu hormondur.


Yani ergenlik döneminde kendini normalden daha tuhaf hissediyor olsan da, gerçek şu ki bu her genç kız ve erkeğin geçeceği tamamen doğal ve normal bir süreçtir. En azından yalnız değilsin, öyle değil mi?


Peki ya sen? Ergenliği sabırsızlıkla mı bekliyorsun ya da ergenlikten çok mu korkuyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

7 Sınıfa gidiyorum

ve hala regl olmadım.Aslında bu sene geçirdiğimiz trafik kazasından sonra hastanede yattım.Yoğun bakımda birşey yoktu galiba ama servise çıktığımda (ilk başta sonda takılıydı ondan dolayı idrar yolundan gelemez)iç çamaşırımda kahverengi lekeler oluştu.Eve çıktım evde (hastaneden çıktıktan 2 3 hafta sonra) tuvalete girdiğimde dikkatimi çekti.Malum bölgemden kan geliyordu hemen odama gittim.annemden aldığım pedi taktım.O gece öyle durdum bi daha da olmadı ŞİMDİ BEN REGL OLDUM MU??? (2 ay oldu)

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku