Ergenlik döneminde olduğunu gösteren 8 belirti

Ergenlik döneminde olduğunu gösteren 8 belirti

Senin için ergenlik dönemi çoktan başladı mı? Genç kızlarda ergenlik belirtilerini keşfet.


İnsanların “ergenliğe girdim” falan filan dediklerini duymuş olabilirsin ama öyle söylendiği gibi hiçbir zaman bir seferde olmaz. Bunun yerine ergenlik adım adım gerçekleşir ve her bir genç kız için aşamaların sırası farklıdır! Bu ergenlik belirtilerinin bir ya da daha fazlasını yaşadıysan, sen de ergenliğe “girdin” ve sonraki adımlarda muhakkak gelecek.

1. Çok Hızlı Büyümek

Çocukluğunda olduğundan daha hızlı büyüdüğünü fark edeceksin. Bu “ergenlik gelişim parlaması” olarak bilinir. Önce, ayaklarının ve ellerinin büyüdüğünü fark edeceksin. Sonra, kol ve bacak kemiklerin ve boyun uzayacak. Biraz dengesizlik hissedebilirsin ama zamanla ölçülerin eşitlenecek. Kemik boyundaki büyümeyi yakalamak için biraz kilo da alabilirsin.

2. Göğüslerin Gelişmesi

Göğüslerin aşama aşama gelişecek. İlk önce göğüs uçlarının altında küçük “tomurcuklar” ya da “kabarıklıklar” dikkatini çekecek. Sonra göğüslerin yavaş yavaş daha büyük ve daha dolgun olacak. Bu süreçte biraz ağrı verebilirler. Başlangıçta bir göğsün diğerinden daha çok büyüyebilir ama sonra eşit boya gelecekler (birçok kadının bir göğsü diğerine göre daha çok büyüyebilir ama fark genellikle azdır). Unutma ki her genç kız farklıdır. Göğüslerinin ne kadar büyük ya da küçük olduğu ailenden gelen fiziksel ve genetik kalıtıma bağlıdır. Göğüslerin tam gelişimi iki ila üç sene alır.

3. Vücut Tüyü

Çok geçmeden cinsel organın etrafında tüyler çıkmaya başlayacak. Bazı kızlarda cinsel organ tüyleri göğüs gelişiminden önce görülebilir. Her ne kadar önce bacakların arasında çıkmaya başlasalar da zamanla tüm cinsel organ bölgesini ve belki üst ve iç uyluk bölgesini kaplayacaktır. Bu genellikle iki ila üç sene alır. Cinsel organ tüylenmesinden birkaç ay sonra, koltuk altlarında da tüyler çıkmaya başlayacak.

4. Kıvrımlar

Ergenlik, vücudunun şekillenmesi demektir. Leğen kemiğin (kalçandaki geniş kemik) büyümeye başladıkça, kalçaların da genişleyecek, göğüslerin gelişecek ve belin daralacak. Başka bir deyişle, vücut hatların daha yumuşak ve daha kıvrımlı olacak. Bazı genç kızlar bu dönemde hızlıca kilo da alabilir.

5. Artan Terleme

Ter bezlerin daha büyük ve daha aktif olacak ve daha çok terlemeye başlayacaksın. Bu göğüslerinin gelişiminden hemen önce olabilir.

6. Yağlı Cilt & Saç

Ergenlik döneminde cildindeki gözenekler, özellikle yüzündekiler, daha çok yağ üretmeye başlayacaklar. Bu akneye sebep olabilir. Ergenlikten geçtiğin için artık saçlarını ve yüzünü daha sık yıkaman gerekebilir.

7. Cinsel Organlarındaki Değişimler

Ergenlik döneminde cinsel organların da büyür ve değişir. Dış kısımlar (vulva) iki çift “dudakla” örtülür. Dış dudaklar tüylü olur; içteki daha küçük dudaklar tüysüzdür. Bunların boyları biraz büyür. Vücudunun içinde, vajina uzar ve rahim büyür.

8. Adet Görme

İlk iki yılda regl dönemlerin çok beklenmedik şekilde gerçekleşebilir. Bir kere regl olup sonraki için altı ay kadar beklemen gerekebilir. Bir regl bir gün sürebilirken, sonraki 10 gün sürebilir. Regl döngülerinin düzene girmesi genellikle bir, iki yıl alabilir. Vücudunda gördüğün tüm diğer değişimler gibi bu da tamamen normaldir. Kadınlığa adım atmaya hazırlanıyorsun!


Kendinde fark ettiğin ilk ergenlik belirtisi neydi?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

İlk adet belirtisi

Sedefnur 22.01.2016

İntim bölgesinde kıllanma gerçekten çok iğrenç bişey sürekli kaşındırıyor

İlk belirtilerim neydi

PurpleRain 18.01.2016

İlk göğüslerim büyüdü ardından cinsel organ tüylenmeleri başladı, yağlı cilt ve saç hep vardı onun dışında cinsel organımda da degisiklikler var, galiba son evreyi, regli bekliyorum...

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Erkeklerde ergenlik dönemiyle ilgili 5 bilgi

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren.

Devamını oku

Ebeveynlerinle Yaşadığın Problemler Çözüldü!

Kötü notlardan, regl dönemine kadar zorlu konuları ailenle nasıl konuşacaksın?

Devamını oku

Modayı Takip Eden Biri Olmak için ipuçları

En iyi alışveriş çılgını asla çok para ödemez! En güzelini en uygun fiyata almayı buradan öğrenebilirsin.

Devamını oku