Ergenlikte başına gelebilecek 5 temel şey!

Ergenlikte başına gelebilecek 5 temel şey!

Ergenliğin seni hazırlıksız yakalamasına izin verme. Ne beklemen gerektiğini öğrenmek için bu pratik rehbere bir göz at.


Ergenlikten ne beklemen gerektiğinin iç yüzünü burada bulabilirsin, böylece hazırlıksız yakalanmazsın!

1. Memoloji 

Göğüslerin büyümeye başladı mı? Harika! Yavaş yavaş gelişecek ve dolgunlaşacaklar. Belki biraz ağrı verecekler. Başlangıçta bir göğsün diğerinden daha çok büyüyebilir ama sonra eşit boya gelecekler (birçok kadının bir göğsü diğerine göre daha çok büyüyebilir ama fark genellikle azdır). Göğüslerinin ne kadar büyük ya da küçük olduğu genetikle alakalıdır. Genellikle tam olarak gelişmeleri 2-3 yıl alır!

2. Tüy Korkusu! 

Henüz olmasa da cinsel bölge etrafında tüylerin çıkmaya başlayacak. Bu bölge karnının alt bölümünden bacaklarının arasına kadar olan bölgedir. İlk başlarda, cinsel bölge tüyleri yumuşak olur ve çok fazla çıkmaz. Sonra, biraz daha uzun ve genellikle karışık ve kıvırcık olur. Cinsel organın etrafında tüylenme olduğunda, koltuk altlarında da tüyler çıkmaya başlayacak.

3. Of, Sivilceler! 

Ergenlik döneminde cildindeki, özellikle yüzündeki gözenekler daha çok yağ üretir. Bu yağ, sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Akne problemin varsa, günde birkaç defa yüzünü anti-bakteriyel sabunla nazikçe yıka. Aşırı yağdan kurtulmanın sivilcelerin de ortadan kaybolmasını sağlayacağını umalım. Eğer çok şiddetliyse ve temizlenmiyorlarsa, bir cildiye uzmanına görün.

4. Regl 

Regl başlamadan önce, muhtemelen iç çamaşırında sarı ya da beyaz lekeler olduğunu fark edeceksin. Bu vajinandan gelen doğal nemdir. Bu tamamen doğaldır ve reglin muhtemelen yaklaşık 6-12 ay içinde başlayacağının bir belirtisidir. Her ne kadar genç kızların çoğu ilk regllerini 11 ila 14 yaşlarındayken olsalar da, 8 yaş kadar erkenden ya da 16 yaş kadar geç görülmesi de mümkün. Bu kadar öngörülemez olduğu için, bir yerlerde ped bulundurmak hazırlıksız yakalanmaman için iyi bir fikirdir.

5. Olamaz! Ter kokusu 

Sen büyüdükçe ter bezlerin de büyür ve daha çok çalışmaya başlarlar, böylece daha çok terlersin. Bu koku genellikle çok ferah bir koku değildir. Artık kendine daha çok bakman gerektiği anlamına gelir. Duş alırken koltuk altlarını güzelce yıka ve muhakkak kendine bir deodorant ya da roll-on al.


Ergenlikten dolayı kendini hiç garip hissettiğin oldu mu? Seni utandıran bir anını paylaş.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Ergenlik

selo1995 14.07.2017

Valla ergenliğe girdim ama regl olmadım 😔😔

ter kokusu

ZRD844 11.09.2016

Deodorant ve roll on yazın kullanılınca kötü koku yapıyor onun yerine sabunla koltuk altımızı ılık suyla yıkamamız daha iyi ayrıca deodorant ve roll on içinde alüminyum var. Alüminyum alzmehir, kanser vb hastalıklara kadar yol aça biliyor

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Erkeklerde ergenlik dönemiyle ilgili 5 bilgi

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

Modayı Takip Eden Biri Olmak için ipuçları

En iyi alışveriş çılgını asla çok para ödemez! En güzelini en uygun fiyata almayı buradan öğrenebilirsin.

Devamını oku