Ergenlikte ruh hali değişimleriyle başa çıkmanın 7 yolu

Ergenlikte ruh hali değişimleriyle başa çıkmanın 7 yolu

Ergenlik döneminde ruh hali değişimlerine nelerin sebep olduğunu ve bunlarla nasıl başa çıkman gerektiğini öğren.

Kendini ne sıklıkla güvensiz hissediyorsun? Ya da fevri ve sonuçlarını düşünmeden davrandığın oluyor mu? Peki ya isyankar? En son ne zaman kendini kaybettin? Sinirli bir şekilde bir mekanı terk ettin? Bir kapıyı çarptın? İster kontrol edemediğin ergenlik hormonlarını, ister genç olmanın yarattığı stresi suçla, muhtemelen haklısın. İyi haber şu ki tamamen normalsin. Kötü haber ise şu anda bir ergenin beyin yapısına sahipsin ve o gelişmeye devam ediyor.

Gençlik döneminde ruh hali değişimlerinin bilimsel açıklaması

Genç olmak yumurta kabuğunun içindeki bir civciv olmaya çok benzer. Kendi kimliğini bulmaya çalışırken, kaçmak için uğraşırsın ve kabuğunun duvarlarını var gücünle itersin ama henüz kendi başına yaşamaya yeteri kadar hazır değilsin. Hayvanların çoğu bu dört yıllık boşluğu toptan atlarlar ve çocukluktan tam yetişkinliğe doğru hızlıca geçerler. Ama insanlar farklıdır. Bilim adamları bu aşamanın kendine özgü bir biyolojisi olduğunu ve gençlik dönemindeki ruh hali değişimlerinin kaçınılmaz olduğunu yakınlarda keşfettiler.

Araştırmacılar daha önce bir gencin beyninin, çocukluğun sonunda sabitlendiğine ve gençlik dönemindeki ruh hali değişimlerinden azgın hormonları ya da deneyim yokluğunu sorumlu tutabileceğimize inanıyorlardı. Ama yakın zamanlarda yapılan Emar (MRI) taramaları ergenlik dönemindeki bir gencin beyninde yeniden düzenlenme olduğunu ve beynin 20’li yaşların başına kadar gelişmeye devam ettiğini ortaya çıkardı.

Ergenlikte Ruh Hali Değişimleri Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Ergenlikle başa çıkmak ve gelişmeyi kabul etmek bir başarıdır; bu ergenliğe geçiş törenidir ama olayların etkisi altındayken nasıl davranman gerektiğini unutabilirsin! Ergenlik dönemindeki ruh hali değişimlerini terbiye etmek için bu yedi numarayı hatırla:

1. 10’a kadar sayarak ya da nefesini tutarak sakinleş.

2. Anlat.

3. Egzersiz yap.

4. Yeterli miktarda uyu.

5. Yaratıcı genlerini kullan.

6. Gerekiyorsa ağla.

7. Sabırlı ol, her şeyin bir gün geçmişte kalacağını hatırla!

Eğer ruh halin iyileşmiyorsa, ergenlikteki ruh hali değişimlerini atlatmana yardımcı olacak sorumlu ve güvenilir bir yetişkinle konuş.

Herkesin ruh hali gel gitli olabilir. Kendininkileri nasıl atlattın?

Ergenlik döneminde herkes farklı gelişir. Kendi gelişimine dair ipuçlarını “Kızlarda Ergenlik Dönemini” anlattığımız yazımızda bulabilirsin.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Sağol

Çebilla. 4.11.2017

Ben ergenlik cağındayım sürekli evde gerginlik yaşarıyorum babam 1 yıla önceye kadar onu kızım gibi severdim şimdi ise onu görünce afacanlar basıyor diyor benimde ergenlik bu sene başlamıştı annem ergenlik diyo ama babam inat etti yatılı okula vericem deyip duruyo denemesi dayanıyorum her filimde gerekli gereksiz alıyım arkadaşlarımla her tartışmamızda ağlıyorum ve yanlız hissediyorum ergenlik biraz başa bela

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak seçeneği ilk bakışta çok çekici gelebilir. Ama önce bu seçeneğin senin için en uygun yöntem olup olmadığını araştırmalısın.

Devamını oku