Erkeklerin ergenlik dönemini ve vücut anatomisini merak ediyor musun?

Erkeklerin ergenlik dönemini ve vücut anatomisini merak ediyor musun?

Erkek anatomisi sırları açıklandı! Erkek üreme organlarının ne işe yaradığını ve ergenlik döneminde nasıl değiştiğini keşfet.

 

Erkeklerin ergenlik döneminde kendi tuhaf değişimlerini yaşadığını muhtemelen biliyorsun. Uzamaya başlarlar, sesleri değişir, vücut kulları çıkmaya başlar, omuzları genişler ve ciltleri sivilcelenir. Aynı zamanda çok açık olmayan bölgelerinde de gelişimler yaşarlar. Eğer onlara ne olduğunu merak ediyorsan, yalnız değilsin! Bazı sorularına cevap bulabilmek için bu temel erkek anatomisi bilgilerine bir göz at.

P’li kelime: Penis gerçekleri

  • Ergenliğin erken aşamalarında, bir erkeğin penisi çok az uzar ve genişler. Ergenliğin sonraki aşamalarında, başka bir ergenlik gelişim parlaması olur ve burada uzama ve genişleme yeniden yaşanır. Bir penis genellikle 18 yaşında tam olarak gelişir ama 20’li yaşların başına kadar büyümeye devam edebilir.
  • Penisin en bilinen işlevi idrar yapmaktır. Hem erkekte hem kadında idrar, vücudu idrar yolu üzerinden ve idrar yolu ağzından terk eder. Erkeklerde, vücudu terk etmeden önce penis boyunca yol alması gerekir. Kadınlarda, yolculuk daha kısadır. Ama kadınlarda ve erkeklerde idrar, idrar yolundan doğrudan dışarı çıkar.
  • Penisten başka bir sıvı daha çıkar. Meni, erkek üreme hücreleri olan spermleri taşıyan sıvıdır. Bu sıvı da idrar yolu ve penis üzerinden vücudu terk eder. İçerideki özel bir “kapakçık” idrar ve meninin aynı anda idrar yoluna girmesini engeller.

Testisler Açıklandı

  • Ergenlik döneminde, testisler (ya da erbezleri) adı verilen iki yuvarlak salgı bezi sperm ve testosteron hormonu üretmeye başlar. Testisler büyür.
  • Testisler, penisin altındaki deri bir kesenin yani testis torbasının içinde tutulur.
  • Ergenlik döneminde, testis torbasında cinsel organ tüylenmesi görülür.
  • Testislerin içindeki sıcaklık normal vücut sıcaklığının 2 ila 3 derece altındadır. Olgunlaşması için spermin bu düşük sıcaklığa ihtiyacı vardır.

Vücudun İçindeki Erkek Üreme Organları

Sperm testislerin içinde üretilir. Buradan uzun ve ince borulara benzeyen sperm kanallarına ve oradan da iki çeşit salgı bezine doğru giderler: Meni kesesi ve prostat bezi. Bu bezler meniyi oluşturmak için spermle birleşen sıvıları salgılar.

 

Erkek anatomisi ile ilgili seni en çok ne şaşırtır?

 

Ergenlik döneminde kızlar ve erkekler arasındaki gelişimsel farkları merak ediyorsan, hemen şu yazıya bir bak…

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için cımbız kullanımı

Yüzdeki tüyleri alabilmek için profesyonelce davranmak gerekir. Nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun?

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 1

Gillette Venus senin için tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku