Ergenlik dönemindeki fiziksel değişimler erkek arkadaşlarını nasıl etkiliyor?

Ergenlik dönemindeki fiziksel değişimler erkek arkadaşlarını nasıl etkiliyor?

Erkeklerde ergenlik dönemindeki fiziksel değişimlerle ilgili bu rehberle erkek arkadaşlarına neler olduğuna dair fikir edinebilirsin.

 

Ergenlik dönemindeki fiziksel değişimler sadece genç kızlarla ilgili değildir. Erkekler de genellikle 10 ve 17 yaşları arasındaki ergenlik dönemlerinde birçok değişimden geçerler. Burada erkeklerin ergenlik döneminde yaşadıkları bazı deneyimleri bulabilirsin.

Boy

Bir erkek ergenlik döneminde yılda 5-12 cm uzayabilir. Şu anda sınıfındaki erkeklerden daha uzunsan, yakında senin boyuna ulaşacaklar. Genç kızlar 10 yaşlarındayken uzamaya başlar, erkekler 12 yaşlarındayken ve bu yaştan sonra da uzamaya devam ederler.

Vücut Şekli

Bir erkek uzamaya başlayınca, vücudu da şekillenmeye başlar. Omuzları genişler ve böylece fiziksel olarak daha güçlü olur. Kasları uzar. Yüzleri bile değişmeye başar: Burnu, çenesi ve alnı daha da belirginleşir.

Ses

Çok hoş ve güçlü bir şekilde şarkı söyleyen bir çocuğun aniden bir kurbağa gibi vaklamaya başladığını hiç fark ettin mi? Çünkü ses telleri ve gırtlağı geliştiği için sesi kalınlaşmaya başlar. Bazen ses tellerindeki kaslar sesinin çatlak çıkmasına neden olur, bu da tamamen normaldir. Ergenlik döneminde bir erkeğin sesi gerçekten aniden değişebilir ya da bu belirli bir zaman içinde gerçekleşir.

Tüy, tüy ve daha çok tüy

Kızlar gibi, erkekler de ergenlik döneminde biraz tüylenir: Cinsel organ etrafında ve koltuk altlarında, kollarda, bacaklarda, göğüste, karında ve hatta bazen omuzlar ve sırtta tüylenme olur. Yüzdeki kıllar daha sonra çıkar, önce dudak üstünde ve sonra yanaklarda ve çenede belirmeye başlar.


Önceleri bir erkeğin vücudundaki ve yüzündeki tüyler yumuşaktır, ama yavaş yavaş sertleşirler. Erkeklerde tüyler, koyulaşarak ve kalınlaşarak kadınlara göre daha dikkat çekici ve görünür hale gelir. (Bu arada, tüylenme ile erkeksilik arasında hiçbir ilişki yoktur ve tüylü erkekler, tüylü olmayan erkeklere göre “daha erkeksi” değildir.)

Göğüs

Genç bir erkek göğsünde, meme uçlarının etrafında biraz şişkinlik hissedebilir ve göğsü hassaslaşabilir. Merak etme, erkeklerin göğüsleri büyümez. Sadece hormonları biraz fazla çalışıyor. Bu evre genellikle bir yıldan daha kısa sürer.

Cilt & Akne

Erkeklerin ergenliğinde, salgı bezleri gerçekten aktif hale gelir. Belirli salgı bezleri saçlarda ve ciltte daha çok yağ salgılanmasına neden olurken diğerleri de bir erkeğin daha çok terlemesine neden olur. Bir çok erkekte sivilceler çıkar. Kızlar gibi erkeklerin de yüzlerini ve saçlarını daha çok yıkamaya ve deodorant kullanmaya başlaması gerekir.


Son zamanlarda sınıfındaki erkeklerin değişmeye başladığını fark ettin mi?

 

Ergenlik belirtileri nelerdir ve ergenlik ne zaman başlar merak ediyorsan, bu makalemize de göz at.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları
  • Yorumları göster

Soruya Cevabım

yagmurozturk 27.03.2017

EvetiUğur adlı bir arkadaşım vardi ilkokul ve ortaokulda.İlkokulu beraber okumuştuk ve sonra aynı sınıf bozulmadan ortaokula geçmişti.Bu sayede birbirimizin çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemini izledik.Erkek arkadaşlarım arasında ilk gelişmeye başlayan Uğur'du.Hatırlıyorum da,5.sınıfta iken bıyıkları çıkıyordu ve sesi acayip kalındı.Çok garibime gitmişti.

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı nedir?

Vajinal akıntı seni rahatsız mı ediyor? Endişelenme, merak ettiğin her şey için videoyu izle!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Genç kızların erkek arkadaşlarıyla ilk buluşmasıyla ilgili 3 ipucu

Yani, artık erkek arkadaşın var. Peki şimdi ne olacak? İşte burada sağlıklı bir ilişki için farklı ipuçlarını bulabilirsin.

Devamını oku

Dişlerini doğru fırçalıyor musun?

Muhteşem bir gülümseme tam da burada! Dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini keşfet.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana