Erkeklerde ergenlik dönemi nasıl olur?

Erkeklerde ergenlik dönemi nasıl olur?

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren. Erkeklerde ergenlik dönemini 5 bilgiyle özetledik!

Etrafındaki erkekler gelişmeye başladığında (genellikle genç kızların ergenliğinden sonra gerçekleşir), muhtemelen vücutlarındaki değişimlerle ilgili dikkatini çeken şeyler duymaya başlayacaksın. Dikkat et! Bu konuyla ilgili bir sürü efsane var. İşte bu sebeple her genç kızın erkeklerin ergenlik dönemiyle ilgili bilmesi gereken bu bilgileri paylaşıyoruz.

1. Erkekler ne zaman tıraş olmaya başlar? 

Erkeklerin çoğunda yüzdeki tüyler 14 ile 16 yaşları arasında çıkmaya başlar ama gelişimleri 13 yaşına girince bile başlayabilir. Yüzdeki tüylerin hafif bir şekilde çıktığı ilk yıl genellikle her gün tıraş olmak zorunda değildirler.

2. Erkek cinsel organı ne kadar sperm üretir? 

Normalde menide 600 milyon kadar sperm bulunur.

3. Sünnet nedir?

Sünnet, erkek cinsel organının ucunu kapatan deri parçasının kesildiği cerrahi bir müdahaledir. Birçok erkek bebek dini sebeplerden ya da hijyen açısından önemli olduğu düşünüldüğünden doğumdan hemen sonra sünnet edilir.

4. Ergenlik döneminde erkek cinsel organının belirli bir boya ulaşması önemli midir?

Hayır. Erkek cinsel organının ve testislerin (erbezi) boyu tıpkı erkeklerin ayakkabı numaralarında olduğu gibi farklılık gösterir. Erken ya da geç gelişmeye başlamak tam gelişmiş bir penisin boyunu etkilemez.

5. Bir erkek beklemediği bir anda erekte olur mu? 

Ergenlik döneminde erkekler belirli bir sebep olmaksızın birçok ereksiyon yaşarlar. Bu utandırıcı olsa da normaldir ve muhtemelen diğerleri tarafından o kadar da kolay fark edilmez. Bir erkeğin yapacağı en iyi şey ereksiyonu görmezden gelmek ve normalleşene kadar başka bir şeye konsantre olmaktır.

Kalın sesler ve bir sürü sakal. Sınıfındaki erkeklerin ergenliğe girip girmediğini söyleyebilir misin?

Erkek anatomisiyle ilgili daha fazla bilgi için şu yazımız da ilgini çekebilir!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları
  • Yorumları göster

Ayy

Elif_kara 06.11.2017

Bizimkilerin çoğu girdi bence o ses değişimşerinden sonra

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Genç kızların erkek arkadaşlarıyla ilk buluşmasıyla ilgili 3 ipucu

Yani, artık erkek arkadaşın var. Peki şimdi ne olacak? İşte burada sağlıklı bir ilişki için farklı ipuçlarını bulabilirsin.

Devamını oku

İlk Görüşte Aşk

Onu ilk defa gördün ve kalbin deli gibi çarpmaya başladı. Belki seni kalabalıkta o görmüştür. Kısacası, ilk görüşte aşk Peki şimdi ne olacak?

Devamını oku