Gençlere bir tavsiye: Jinekolog Ziyareti

Gençlere bir tavsiye: Jinekolog Ziyareti

İlk jinekolog muayenesini atlatmak için ihtiyacın olan özgüveni kazan.


İlk jinekolog muayenen biraz korkutucu olabilir, ama işin doğrusu bunda korkacak hiçbir şey yok. Aslında, ilk jinekolog ziyaretinde, hayatın, duyguların, vücudun, ergenlik ve vücudunun geçirdiği değişimler dışında başka bir konudan bahsetmeyeceksiniz. İlk bölüm, sohbet aşaması, görüşmedir. Asıl muayene (muhtemelen seni geren çıplak kısım) sadece birkaç dakika alacak!

Muayeneye hazırlık

Görüşmeden sonra üstünü çıkarman ve bir muayene önlüğü giymen için odada seni yalnız bırakacaklar. Muayeneden önce çişini yaparsan daha rahat hissedersin. Başlamadan önce hemşireye idrar örneği (bir kapa idrarını yapma) isteyip istemediklerini sor. Hemşire nasıl soyunman gerektiğiyle ilgili seni yönlendirecek. Bacaklarını kapatman için muhtemelen bir çarşaf ya da bir üstlük verecek. Sonra sen hazır olana kadar herkes odadan çıkacak.

Jinekolojik Muayene

Doktorun geldiğinde yanında muayene süresince odada bulunacak bir hemşire ya da asistan olacak. Eğer seni daha rahat hissettirecekse annen, kız kardeşin ya da arkadaşın da içeri gelebilir. Doktor, hemşire ya da doktorun asistanı boyunu, kilonu, kan basıncını, kalbini, boynundaki salgı bezlerini, koltuk altlarını, belini, pelvik bölgesini, sanki çocuk doktorundaki rutin bir check-up gibi kontrol edecek.


İlk jinekolog ziyaretinde reglinle ilgili aşırı kanama ya da şiddetli sancılar gibi sorunların yoksa, doktorun büyük ihtimalle vajinanın dışını ve çevresini her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için hızlı bir şekilde muayene edecektir. Sadece sırt üstü yat ve rahatla ve kendini rahatsız hissediyorsan, doktoruna söyle. Eğer gıdıklanıyorsan ya da gülesin geldiyse odadaki başka bir kişiye ya da eşyaya bakmak dikkatini dağıtacaktır. Çok hızlı bir şekilde bitecek!

Meme muayenesi

Doktorun göğüslerinin normal bir şekilde geliştiklerinden ve herhangi bir yumru ya da kist olmadığından emin olmak için göğüslerini de kontrol edecektir. Meme muayenesinde doktor sanki bir hamur yoğurur gibi parmaklarını kaydırarak, göğüslerini muayene edecek ve herhangi bir şeyin gelmediğinden emin olmak için her bir meme ucunu nazikçe sıkacaktır. Doktor senin kendi kendine göğüslerini nasıl muayene edeceğini de açıklayabilir, böylece her ay kendi kendine meme muayeneni yapabilirsin. Eğer kendisi teklif etmezse, sen sor! Göğüslerini tanımak ve onlar gelişirken herhangi bir değişikliği fark etmek önemlidir.

Tamamlandı!

Muayenenden sonra doktor ve hemşire dışarı çıkacak ve seni giyinmen için yalnız bırakacak. Sonrasında doktorla muayenede ortaya çıkan herhangi bir şeyle ilgili konuşmak, senin ilave sorularına cevap vermesi ve bir sonraki randevu tarihiyle ilgili seni bilgilendirmek için bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz.


Daha önce jinekoloğa gittin mi? Çok da kötü değildi, değil mi?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku