Gençlere bir tavsiye: Jinekolog Ziyareti

Gençlere bir tavsiye: Jinekolog Ziyareti

İlk jinekolog muayenesini atlatmak için ihtiyacın olan özgüveni kazan.


İlk jinekolog muayenen biraz korkutucu olabilir, ama işin doğrusu bunda korkacak hiçbir şey yok. Aslında, ilk jinekolog ziyaretinde, hayatın, duyguların, vücudun, ergenlik ve vücudunun geçirdiği değişimler dışında başka bir konudan bahsetmeyeceksiniz. İlk bölüm, sohbet aşaması, görüşmedir. Asıl muayene (muhtemelen seni geren çıplak kısım) sadece birkaç dakika alacak!

Muayeneye hazırlık

Görüşmeden sonra üstünü çıkarman ve bir muayene önlüğü giymen için odada seni yalnız bırakacaklar. Muayeneden önce çişini yaparsan daha rahat hissedersin. Başlamadan önce hemşireye idrar örneği (bir kapa idrarını yapma) isteyip istemediklerini sor. Hemşire nasıl soyunman gerektiğiyle ilgili seni yönlendirecek. Bacaklarını kapatman için muhtemelen bir çarşaf ya da bir üstlük verecek. Sonra sen hazır olana kadar herkes odadan çıkacak.

Jinekolojik Muayene

Doktorun geldiğinde yanında muayene süresince odada bulunacak bir hemşire ya da asistan olacak. Eğer seni daha rahat hissettirecekse annen, kız kardeşin ya da arkadaşın da içeri gelebilir. Doktor, hemşire ya da doktorun asistanı boyunu, kilonu, kan basıncını, kalbini, boynundaki salgı bezlerini, koltuk altlarını, belini, pelvik bölgesini, sanki çocuk doktorundaki rutin bir check-up gibi kontrol edecek.


İlk jinekolog ziyaretinde reglinle ilgili aşırı kanama ya da şiddetli sancılar gibi sorunların yoksa, doktorun büyük ihtimalle vajinanın dışını ve çevresini her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için hızlı bir şekilde muayene edecektir. Sadece sırt üstü yat ve rahatla ve kendini rahatsız hissediyorsan, doktoruna söyle. Eğer gıdıklanıyorsan ya da gülesin geldiyse odadaki başka bir kişiye ya da eşyaya bakmak dikkatini dağıtacaktır. Çok hızlı bir şekilde bitecek!

Meme muayenesi

Doktorun göğüslerinin normal bir şekilde geliştiklerinden ve herhangi bir yumru ya da kist olmadığından emin olmak için göğüslerini de kontrol edecektir. Meme muayenesinde doktor sanki bir hamur yoğurur gibi parmaklarını kaydırarak, göğüslerini muayene edecek ve herhangi bir şeyin gelmediğinden emin olmak için her bir meme ucunu nazikçe sıkacaktır. Doktor senin kendi kendine göğüslerini nasıl muayene edeceğini de açıklayabilir, böylece her ay kendi kendine meme muayeneni yapabilirsin. Eğer kendisi teklif etmezse, sen sor! Göğüslerini tanımak ve onlar gelişirken herhangi bir değişikliği fark etmek önemlidir.

Tamamlandı!

Muayenenden sonra doktor ve hemşire dışarı çıkacak ve seni giyinmen için yalnız bırakacak. Sonrasında doktorla muayenede ortaya çıkan herhangi bir şeyle ilgili konuşmak, senin ilave sorularına cevap vermesi ve bir sonraki randevu tarihiyle ilgili seni bilgilendirmek için bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz.


Daha önce jinekoloğa gittin mi? Çok da kötü değildi, değil mi?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

İdrar Yolları Enfeksiyonu nedir?

İdrar Yolları enfeksiyonlarını ve bunlardan korunarak nasıl sağlıklı bir genç kız olacağını öğren.

Devamını oku

Erkek anatomisi sırları açıklandı

Erkek üreme organlarının ne işe yaradığını ve ergenlikte nasıl değiştiğini keşfet.

Devamını oku

İlk jinekolog muayenesinden korkmana hiç gerek yok

İlk jinekolog muayenende, ilk çatı muayenesi (Pelvik muayene) de dahil olmak üzere, neler olduğunu keşfet.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli kullanman güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku