Geç olgunlaşanlardan mısın?

Geç olgunlaşanlardan mısın?

Ergenlik döneminden çoktan geçip geçmediğini, şu anda ergenlik döneminde olup olmadığını ya da ergenliğin senin için henüz başlayıp başlamadığını keşfet.

 

Her genç kızın gelişimi ve ergenlik dönemi farklı zamanlarda gerçekleşir. Peki bu durumda konu vücudunun değişmesi olunca asıl mesele nedir? Keşfetmek için aşağıdakilerin hangisinin sana daha çok uyduğuna bir bak!

Erken gelişenlerdensen ...

Arkadaşlarından çok daha önce relg olmaya, sütyen takmaya, tüylerini almaya ve deodorant kullanmaya başladın. Yaşıtların genç kızlardan biraz daha önce ergenliğe girmişsin ve bu gayet normal. Her genç kızın gelişimi farklıdır, yani burada dert edecek bir şey yok.

Şu anda ergenlik aşamasındaysan ...

Regl olmaya başladın, ilk sütyenini yakın zamanda aldın, ebeveyninin tüylerini almana izin vermesini istiyorsun ve beden eğitimi dersinde deodorant kullanıyorsun. Görünen o ki gelişimin sessiz sakin bir şekilde devam ediyor. Vücut gelişiminin birkaç belirtisini görüyor olabilirsin ama henüz tam olarak ergenliğe geçmedin. Reglin sahneye büyük çıkışını yapmadan önce göğüslerinde bir değişim ya da vücudunda tüylerinin ortaya çıktığını görmen tamamen normaldir. Hey, işlem devam ediyor!

Sonradan gelişenlerdensen ...

Henüz regl olmadın ya da grupta en son regl olanlardansın, henüz bir sütyene ihtiyacın yok, şeftali tüyü gibi tüylerin var ve deodorant kullanmaya ihtiyacın yok. Görünen o ki aslında sen sonradan gelişenlerdensin. Bazı kızlar diğer kızlardan biraz daha sonra gelişmeye başlar. Bunda bir sorun yok! Bununla beraber, eğer 15 yaşından daha büyüksen ve hala regl olmadıysan, doktoruna söyle ki herhangi bir tıbbi sorunun önüne geçebilsin. Doktorun sağlıkla ilgili bir problemin olmadığını söylerse... sabırlı ol. Zamanı gelince olacak, sana söz.

 

Pekala, sana bunlardan en çok hangisi uyuyor?

 

Ergenlik döneminde karşılaşabileceğin en sinir bozucu sorunlardan biri sivilcelerle nasıl başa çıkılır merak ediyorsan, yazımıza göz at! 

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Dişlerini doğru fırçalıyor musun?

Muhteşem bir gülümseme tam da burada! Dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini keşfet.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana

İlk Görüşte Aşk

Onu ilk defa gördün ve kalbin deli gibi çarpmaya başladı. Belki seni kalabalıkta o görmüştür. Kısacası, ilk görüşte aşk Peki şimdi ne olacak?

Devamını oku