Geç olgunlaşanlardan mısın?

Geç olgunlaşanlardan mısın?

Ergenlik döneminden çoktan geçip geçmediğini, şu anda ergenlik döneminde olup olmadığını ya da ergenliğin senin için henüz başlayıp başlamadığını keşfet.


Her genç kızın gelişimi ve ergenlik dönemi farklı zamanlarda gerçekleşir. Peki bu durumda konu vücudunun değişmesi olunca asıl mesele nedir? Keşfetmek için aşağıdakilerin hangisinin sana daha çok uyduğuna bir bak!

Erken gelişenlerdensen ...

Arkadaşlarından çok daha önce relg olmaya, sütyen takmaya, tüylerini almaya ve deodorant kullanmaya başladın. Yaşıtların genç kızlardan biraz daha önce ergenliğe girmişsin ve bu gayet normal. Her genç kızın gelişimi farklıdır, yani burada dert edecek bir şey yok.

Şu anda ergenlik aşamasındaysan ...

Regl olmaya başladın, ilk sütyenini yakın zamanda aldın, ebeveyninin tüylerini almana izin vermesini istiyorsun ve beden eğitimi dersinde deodorant kullanıyorsun. Görünen o ki gelişimin sessiz sakin bir şekilde devam ediyor. Vücut gelişiminin birkaç belirtisini görüyor olabilirsin ama henüz tam olarak ergenliğe geçmedin. Reglin sahneye büyük çıkışını yapmadan önce göğüslerinde bir değişim ya da vücudunda tüylerinin ortaya çıktığını görmen tamamen normaldir. Hey, işlem devam ediyor!

Sonradan gelişenlerdensen ...

Henüz regl olmadın ya da grupta en son regl olanlardansın, henüz bir sütyene ihtiyacın yok, şeftali tüyü gibi tüylerin var ve deodorant kullanmaya ihtiyacın yok. Görünen o ki aslında sen sonradan gelişenlerdensin. Bazı kızlar diğer kızlardan biraz daha sonra gelişmeye başlar. Bunda bir sorun yok! Bununla beraber, eğer 15 yaşından daha büyüksen ve hala regl olmadıysan, doktoruna söyle ki herhangi bir tıbbi sorunun önüne geçebilsin. Doktorun sağlıkla ilgili bir problemin olmadığını söylerse... sabırlı ol. Zamanı gelince olacak, sana söz.


Pekala, sana bunlardan en çok hangisi uyuyor?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Göğüslerim diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor?

Göğüslerinin boyu ve şekli diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor, keşfet!

Devamını oku

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Ebeveynlerinle Yaşadığın Problemler Çözüldü!

Kötü notlardan, regl dönemine kadar zorlu konuları ailenle nasıl konuşacaksın?

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli kullanman güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku