Geç olgunlaşanlardan mısın?

Geç olgunlaşanlardan mısın?

Ergenlik döneminden çoktan geçip geçmediğini, şu anda ergenlik döneminde olup olmadığını ya da ergenliğin senin için henüz başlayıp başlamadığını keşfet.


Her genç kızın gelişimi ve ergenlik dönemi farklı zamanlarda gerçekleşir. Peki bu durumda konu vücudunun değişmesi olunca asıl mesele nedir? Keşfetmek için aşağıdakilerin hangisinin sana daha çok uyduğuna bir bak!

Erken gelişenlerdensen ...

Arkadaşlarından çok daha önce relg olmaya, sütyen takmaya, tüylerini almaya ve deodorant kullanmaya başladın. Yaşıtların genç kızlardan biraz daha önce ergenliğe girmişsin ve bu gayet normal. Her genç kızın gelişimi farklıdır, yani burada dert edecek bir şey yok.

Şu anda ergenlik aşamasındaysan ...

Regl olmaya başladın, ilk sütyenini yakın zamanda aldın, ebeveyninin tüylerini almana izin vermesini istiyorsun ve beden eğitimi dersinde deodorant kullanıyorsun. Görünen o ki gelişimin sessiz sakin bir şekilde devam ediyor. Vücut gelişiminin birkaç belirtisini görüyor olabilirsin ama henüz tam olarak ergenliğe geçmedin. Reglin sahneye büyük çıkışını yapmadan önce göğüslerinde bir değişim ya da vücudunda tüylerinin ortaya çıktığını görmen tamamen normaldir. Hey, işlem devam ediyor!

Sonradan gelişenlerdensen ...

Henüz regl olmadın ya da grupta en son regl olanlardansın, henüz bir sütyene ihtiyacın yok, şeftali tüyü gibi tüylerin var ve deodorant kullanmaya ihtiyacın yok. Görünen o ki aslında sen sonradan gelişenlerdensin. Bazı kızlar diğer kızlardan biraz daha sonra gelişmeye başlar. Bunda bir sorun yok! Bununla beraber, eğer 15 yaşından daha büyüksen ve hala regl olmadıysan, doktoruna söyle ki herhangi bir tıbbi sorunun önüne geçebilsin. Doktorun sağlıkla ilgili bir problemin olmadığını söylerse... sabırlı ol. Zamanı gelince olacak, sana söz.


Pekala, sana bunlardan en çok hangisi uyuyor?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İdrar Yolları Enfeksiyonu nedir?

İdrar Yolları enfeksiyonlarını ve bunlardan korunarak nasıl sağlıklı bir genç kız olacağını öğren.

Devamını oku

Terleme hakkında bilmeniz gerekenler

Çok mu terliyorsun? Yalnız değilsin. Terin ne olduğu ve onunla nasıl baş edebileceğini öğrenmek istiyorsan, işte sana ipuçları.

Devamını oku

Erkek anatomisi sırları açıklandı

Erkek üreme organlarının ne işe yaradığını ve ergenlikte nasıl değiştiğini keşfet.

Devamını oku

Dişlerini doğru fırçalıyor musun?

Muhteşem bir gülümseme tam da burada! Dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini keşfet.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku