Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

responsive

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

 

Genital hijyen, kadın sağlığı açısından çok önemli bir konu. Günlük pedlerin genital hijyene olumsuz etki yaptığına dair ön yargılar çok sık duyulabiliyor ancak günlük kullanım için özel olarak tasarlanmış bu pedler genital bölgenin temizliği açısından çok önemli bir işleve sahip. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu Günlük Pedler ve genital hijyenle alakalı sıkça soruları cevapladı.

1. Vajinal akıntı normal midir?

Vajinal Akıntı genital organlar tarafından üretilen, vücudun sağlıklı olduğunu gösteren ve her kadının yaşadığı tamamen normal bir durumdur. Vücudumuz vajinanın nemli ve temiz kalabilmesi için bazı sıvılar salgılar. Bu akıntılar, hormonal olarak meydana gelir ve floranın, sağlıklı olduğunun işaretidir. 

2. Vajinal Akıntılarla nasıl başa çıkabilirim?

Tamamen normal olan vajinal akıntılar gün içinde, iç çamaşırının kirlenmesine sebep olur, temiz ve ferah hissetmeni engeller. Bu da sizleri günün yoğun temposunda rahatsız hissettirir. Bu akıntılar ile başa çıkmanın en pratik yolu günlük ped kullanmaktır. Günlük kullanım için özel olarak tasarlanmış bu pedler genital bölgenin temizliği açısından çok önemli bir işleve sahiptir.

3. Günlük pedler vajinal enfeksiyona ortam hazırlar mı?

Günlük pedlerin kullanımına dair çekincelerin başında, bu pedlerin enfeksiyona ortam hazırladığı endişesi geliyor. Ancak günlük ped kullanmanın özel bölgeye herhangi bir zararı olmadığını gösteren yüzlerce bilimsel çalışma var. Tam aksine günlük pedler vajinal akıntıyı emerek özel bölgenin temiz ve ferah kalmasını sağlar, böylelikle enfeksiyon ve tahrişe karşı korumuş olur.  Şeffaf vajinal akıntılara karşı özel olarak geliştirlen bu pedler kadınlara gün boyu temiz ve ferahlık hissi sağlarken vajinanın florasını bozmaz.  Ayrıca unutulmamalıdır ki gün içinde günlük pedi  aralıklarla değiştirmek genital hijyen açısından önemlidir.

 

4. Günlük ped nasıl kullanılır?

Günlük pedler, iç çamaşırının aksine sıvıyı iç yüzeyine geçirirken vajina ile temasta kalan yüzeyi kuru kalır. Dermatolojik testlerden geçerek üretilen bu pedler vajina ile temas için güvenlidir. Günlük pedin genital bölgeyi kuru tutan, vajinal sıvıları ve teri emen yapısı sayesinde enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Günlük pedler hijyenik pedlere göre çok daha ince ve kanatsız olarak tasarlanmıstır. Akıntı yoğunluguna göre farklı boyutlarda günlük pedler vardır. Günlük akıntılar için en ince boyuttaki günlük pedi tercih edebilirsiniz. Bu pedler doğru kullanıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz. 

5. Günlük pedler ne zaman kullanılmalı?

 

Günlük pedler, adı üstünde, günlük kullanım içindir. Bir kadının mensturasyon/adet döngüsü içerisinde, adet dönemi dışında her gün için kullanılabilir. İş veya okula giderken, spor yaparken, seyehat sırasında, ya da dışarıda uzun vakit geçirilen durumlarda, günlük ped kullanarak genital bölge temiz tutulmuş olur.Böylece her an temiz iç çamaşırı hissini yaşamış olursunuz.  Ayrıca günlük pedler hijyenik pedlerin aksine çok daha ince yapıda oldukları için sizleri rahatsız etmez.

 

Genital hijyenin beş altın kuralı

Genital hijyeni korumak için şu beş kurala daima dikkat edilmeli

1- Vajinal duş yapılmamalı.

2- Genital bölgeyi terleten dar giysilerden olabildiğince kaçınmak gerekir.

3- Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılmalı.

4- İç çamaşırı tercihinde pamuklu kumaş kullanılmalı.

5- Günlük pedlerle genital bölge sürekli kuru, temiz ve hijyenik tutulmalıdır.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Çok Önemli

emselay 17.01.2020

Bir Bilgi Biz Kızlar İçin :)

Orkid

Orkid her zaman yanında!

Senin için seçtiklerimiz