Regl sürecini anlama ve regl döngüsü

Regl sürecini anlama ve regl döngüsü

Gizemli regl döngün hakkındaki ortak soruların cevapları burada!


İlk reglin fısıltıyla söylenen ve sırlarla dolu bir ergenliğe geçiş töreni gibidir. Bazı genç kızlar çok korkar. Diğerleri olmak için sabırsızlanır. Sonuçta bütün genç kızlar regl olur. Regl olma ile ilgili en yaygın soruların cevaplarını burada bulabilirsin.

Neden regl olurum?

Ay içerisinde kan rahim astarına toplanır; bu büyüdüğünde ve bir aile kurmak istediğinde bebeğin gelişimine yardımcı olur. Çoğu zaman yumurta döllenmez (yani bebek gitmek üzeredir) ve aylık regl döneminde kan vücudundan atılır.

Neler oluyor? 

Regl döngün esnasında vücudunda birçok değişiklik görülür. Bütün bunlara sebep olan şey hormonlardır. Hormon salgılanması geceleri giderek yükselen oranlarda, regli başlayıncaya kadar artar. Artan hormon seviyeleri yumurtaların yumurtalıklarında büyümelerine yardımcı olur. Her ay bir yumurta yumurtalık tüplerine bırakılır. Buna yumurtlama adı verilir. Yumurta tüpten döl yatağına doğru iner. Bunlar olurken eğer olur da bir yumurta spermle döllenirse diye rahim astarın kanla kalınlaşır.


Zamanlama doğruysa yumurta ve sperm bir araya gelir; döllenmiş yumurta rahmin astarına bağlanır. Hamilelik başlar. Yumurta döllenmezse, kalınlaşmış astarın bir amacı olmaz, bu durumda parçalanır ve vajinadan dışarı çıkar.

Regl ne kadar sürer?

Her kadının regl döngüsü biraz farklılık gösterir. Normal bir regl döngüsü üç ile beş gün arasında sürer. Birkaç gün daha kısa ya da uzun olması da normaldir.

Regl dönemimde sancılarım olacak mı? 

Sancılar rahim astarının vücuttan dışarı atılmasını kolaylaştırmak için rahim daraldığında oluşabilir. Genç kızların hepsinde sancı olmaz. Sancıların ağrı kesici ya da sıcak su torbası ile rahatlamazsa, annen ve doktorunla konuş.

Regl duygularımı etkiler mi?

Kadınların regl dönemlerinde huysuz, ağlamaklı ve genel olarak dengesiz olduklarını duymuş olabilirsin. Bu duruma regl öncesi sendromu denir ve sebebi regl kanamasına neden olan hormonlarla aynı hormonlardır. Bazı genç kızlar regl dönemlerinde duygusal değişiklikler yaşarken bazıları yaşamaz.


Regl olduktan sonra ortada esrarengiz ya da utanılacak bir şey olmadığını göreceksin. Bu bir kadının vücudundan gerçekleşen doğal mucizelerin bir parçasıdır.


İlk reglini ne zaman olacağını hiç bir zaman bilemezsin. Beklemediğin bir zamanda regl olmak biraz utanç verici olabilir. Senin bu konuyla ilgili hikayen nedir?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Bilge abla

FindikFunda 03.10.2016

Bilge abla sayfayi kapadinizmi sizi ozledik

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Regl ile ilgili 4 inanılmaz gerçek

Aylık regl döngünle ilgili bazı harika bilgileri burada bulabilirsin.

Devamını oku

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku