Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

 

Regl döngüsü hala gizemini koruyan bir konudur. Ama aynı zamanda ne kadar hayret verici olduğu da inkar edilemez! Adet döngüsüyle ilgili şaşırtıcı gerçekleri senin için derledik. Bunları okuduktan sonra her ay yaşadığın adet döngüne bambaşka bir gözle bakacaksın.

  1. “Menstürasyon” kelimesinin kökeni Latince “ay” anlamına gelen menses kelimesine dayanır. Bu bile, adet döngüsünün neyle ilgili olduğunu anlatmaya yeter herhalde! Arkadaşlar arasında da “ayın o zamanı” gibi laflar edildiğini duymuşsundur. Yani menstürasyon kelimesi, kadınların adet döngüsünün “aylarla” ilgili olarak gerçekleştiğini anlatır.
  2. Menstürasyon döngüsü, reglin birinci gününden bir sonraki reglinin birinci gününe kadar geçen süredir. Menstürasyon döngüsü yaklaşık bir ayda tamamlanır (ortalama döngü süresi 28 gündür). Bir döngünün tamamlanmasıysa birkaç aşamadan oluşur.
  3. İstemediğin kadar çok yumurta üretme özelliğine sahip olarak doğduğunu biliyor muydun? Yaşamın boyunca, yaklaşık 500 kadar gelişimini tamamlamış yumurta üreteceksin. Ne kadar çok yumurtaya sahip olduğun yaşına göre değişecek. Aslında en çok yumurtaya sahip olduğun zaman, daha sen doğmadan önceydi!
  4. Şöyle anlatalım: 20 haftalık dişi bir fetüsken (hala anne karnında), yaklaşık 7 milyon yumurtan vardı. Doğduğunda bu sayı yaklaşık 2 milyona düştü. Ergenlik dönemine girerken yumurta sayısı 300.000 ile 500.000 arasındadır. Yaşamın boyunca da bunlardan sadece 400 veya 500’ü gelişimini tamamlayabilecektir.

Kadınların üreme organlarıyla ilgili sence en şaşırtıcı özellik nedir? (Dünyaya bir canlı getirme özelliğimizi söylemeye gerek bile yok zaten!)

 

Sinsice yaklaşan regl döneminden korunmanın yolları burada!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Regl Öncesi Sendromuna İyi Gelen 10 Yöntem

Regl sancısı çekiyorsan ya da sadece stresliysen regl öncesi sendromuna iyi gelen bu 10 yöntemi uygula.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Adet Sancısıyla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Adet dönemi sancısı veya regl ağrısıyla mücadele etmene yardımcı olacak şeyler nedir?

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yeni Kız Yeni Arkadaş!

Yeni kıza yakınlık göstermenin zamanı geldi - hem ona yardım et hem de yeni bir arkadaşın olsun - herkes için kazançlı bir durum!

Devamını oku

Sosyal Medya: Düşünmeden Tıklama

Düşünmeden paylaştığın bir ileti veya gönderdiğin kötü bir mesaj yüzünden utanabilirsin ya da iyi bir arkadaşı kaybedebilirsin.

Devamını oku