Düzensiz regl

Düzensiz regl

Regl nerede kaldı? Eğer regl, aylık bir “ziyaretçi” değilse ne yapmalı.


Bir ya da iki yıldır regl oluyorsan, genellikle her ay regl olman gerekir. Kadınların çoğu yılda yaklaşık 12 ya da 13 kez regl olurlar. Eğer her ay regl OLMUYORSAN, yılda sadece beş ya da altı kez oluyorsan, bu düzensiz regl olarak değerlendirilebilir. Korkmalı mısın? Henüz değil.


İki yıldan az bir süredir regl oluyorsan, düzensizlik normaldir. Birkaç ay regl olmuyorsan, sonra regl olduğunda sadece bir gün ya da 10 gün sürüyor olması da normal. Senin kendine özgü regl döngünün oturması için vücudunun biraz zamana ihtiyacı var.


Bununla beraber eğer bir süredir regl oluyorsan, reglinin bir ay gecikmesine neden olan bazı şeyler olabilir ve bu da sana bir regl “atladığın” izlenimi verebilir. Regl olmamanın en yaygın sebebi hamileliktir. Yine de düzensiz reglinin şöyle farklı sebepleri vardır:


- Kilo kaybı.


- Hastalık.


- Alınan kalorilerdeki gerçekten büyük düşüşler.


- Aşırı fiziksel aktivite (örneğin, haftada 65 kilometreden fazla koşmak).


- Aşırı stres ya da heyecan.


- Yaz ayları, fazladan gün ışığı regl döngünü etkileyebilir.


Kadınlar üreme yıllarının sonlarına yaklaştıklarında “atlayan” regller menopozun yaklaştığının bir habercisi olabilir. Ama bunun olması için senin daha çok zamanın var!


Hiç düzensiz regl yaşadın mı? Sebebini bulabildin mi?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Az gelen kan

Seddats 19.06.2017

Ramazan ayındayız ve benm rengl olmam gerekiyo karın ağrm var ve kahverengi kanlar geliyo hergün az miktarda bu regli oldğum için mi yoksa başka bir sebepten mi sizde neden?

gecikme olmuyor ama dengesiz

LightOfGod 09.06.2017

birinde 21gün sonra oluyorum diğerinde 15 gün sonra mesela bu neyden kaynaklanıyor olabilir ??

Gecikme ve gögüs hassasiyeti

Yagmurd 28.03.2017

Her ay regl olurdum düzenliydi ama bu ay olmadım ve gögüslerimde hassasiyet var henüz 19 yaşındayım ve bakireyim internetten bunları yazınca gebelik falan çıkıyor o beni daha çok korkuttu cünkü imkansız öyle birşey kimseyle ilişkiye girmedim bide benim yumurtalıklarımda kist vardı ama dogum kontrol hapı kullanarak geçmişti sizce ondan kaynaklanabilir mi yoksa direk doktoramı gitmeliyim ?

Gecikme

Derin 31.01.2017

21 yasindayim yaklasik 10 gun kadar bi gecikme oldu ve hala olmuyorum bekarim ve bu yuzdende tedirgin oluyorum nasil duzene girer aceba doktora gozukmelimiyim

Aralıksız oluyor

yorumcukız 24.01.2017

21 yaşındayım çok düzensiz adet dönemi yaşıyorum. adet olmak için ilaç kullandığım oldu ve bir daha ki gecikmede ilaç kullanmadan kendiliğinden olmasını bekledim. 3 ay boyunca hiç adet görmedim 3 ayın sonunda tekrar ilaç kullanarak regl oldum ve bu defa 1 ay boyunca aralıksız yoğun bir şekilde kanamam oldu. doktar yumurtalıklarımda problem olduğunu söyledi. neresi olursa olsun fark etmez bana önerebileceğiniz iyi bir doktor varmı?

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Regl döneminde de aktif ol!

Regl döneminde olduğun için spordan vazgeçmeli misin? Hayır! Nedenini keşfet.

Devamını oku

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku