İlk regl belirtileri

İlk regl belirtileri

İlk reglin yolda olduğuna dair vücudunun verdiği ipuçlarını burada bulabilirsin.


İlk ne zaman regl olacağım? “Regl” kelimesini ilk duyduğundan bu yana, muhtemelen bunun ne olduğunu ve ilk ne zaman regl olacağını merak ediyorsun. Genç kızların çoğu ilk 11 ile 14 yaşları arasında regl olsa da, seninki 8 yaşından 17 yaşına kadarki zaman aralığında başlayabilir. 


Vücudundaki bazı değişiklikleri gözlemleyerek ne zaman regl olacağını kendin bulabilirsin. Cinsel olarak vücudunun olgunlaşmaya başladığı ergenlik boyunca, reglin yolda olduğunu gösteren bazı değişiklikler göreceksin (Bu değişiklikler burada sayıldığı sıra ile gerçekleşmeyebilir.)

İlk reglinin gelmek üzere olduğunu gösteren belirtiler

  • Göğüslerinin belirginleşmesi

Önce, göğüslerinde “kabarıklık” göreceksin. (Bundan sonra göğüslerinin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir.) Genel olarak göğüslerin gelişmeye başladıktan sonra 2-3 yıl içinde ilk reglini olursun.

  • Cinsel organ çevresinin tüylenmesi

Göğüslerin şekillenmeye başladıktan hemen sonra, cinsel organının çevresinde tüylenme olacak. Önce ince ve yumuşak olan bu tüyler, zamanla kalınlaşacak. Genellikle bu tüylenmeden yaklaşık 1-2 sene sonra da regl olursun.

  • Akıntı

Bu büyük bir işarettir. Beyaz ya da sarımsı renkte vajinal akıntı oluşmaya başlayacak. Eğer istersen iç çamaşırının kirlenmesini önlemek için günlük ped kullanmaya başlayabilirsin. Bu akıntının başlamasından yaklaşık 6-12 ay (18 aya kadar uzayabilir) sonra regl olmaya başlamalısın.


İlk reglinin ne zaman başlayacağını öğrenmenin bir yolu daha var: Annene sor. Annenin ilk olarak ne zaman regl olduysa, seninki de onunkiyle benzer bir yaşta gerçekleşecek. 


Reglin ne zaman başlayacağıyla ilgili genel bir fikrin olduğuna göre, belki biraz plan yapmak isteyebilirsin. 


Genç kızların çoğu en azından ilk regl dönemlerinde ped kullanırlar. Okuldaki dolabında bir ya da iki tane, sırt çantanda da bir tane ped taşımak iyi bir fikirdir. Böylece ilk regl olduğunda hazırlıksız yakalanmamış olursun. Rahatla, ilk reglin yakında gerçekleşecek ve ondan sonra uzun zaman regl olacaksın!


Kendinde herhangi bir belirti hissediyor musun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

regl

selinniles 22.02.2017

ben regl olmadın göğüslerim büyümeye başladı ama beyaz akıntım gelmiyor benim yaşımadaki arkadaşlarım regl olmuş ben ne zaman olurum ?

ne zaman

basakbige 08.07.2016

bn 8 e geçtim annem 7. sınıfın nisan ayında olmuş bnde tüm belirtiler var akıntım da ocak ayından beri akıntım var bu ay arttı tüm arkadaşlarım oldu göğüslerim olgunlaştı kıllanma var ama hala olmadım ne zaman olurum?

regl

sude776 30.06.2016

Şengo_5665 1veya 2 ay sonra regl olursun cunku bendede oyle. Oldu her an her seye hazirlikli ol

cevap verin acill

şengo_5665 14.06.2016

ben 14 yaşındayım 3 veya 4 yıldır tüm belirtiler vardı ama sadece 3.5 ay kadr önce koltuk altımda tüylenme yoktu şuan var.göğüslerim en azından 1 acuç büyüklükte ve orta bölümü çok büyük ve çok sertt acıma var göğüslerimde ama hala regl olmadım ve tüm sınıf arkdaşlarım olmuşken ben hala olmadım gerçekten çok endişeliyim bana yardım edin lütfen.

Regl

Kumsal38 06.04.2016

Annem 13 yaşında regl olmuş ,benim göğüslerim fındık kadar kilom 40 boyum 1.63 ve 13 yaşındayım.2 yıldan beri sadece koltuk altımda ve özel bölgemde kıl var bacaklarımda yok 2 aydıe beyaz akıntım geliyo hala regl olmadım bir an önce olup göğüslerimin büyümesini istiyorrum ve ben sütyen takıyorum küçük kalıpta ve doldurabiliyorum.

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Ergenlik bilimi

Ergenlik boyunca gerçekleşecek tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı