İlk regl belirtileri nelerdir?

İlk regl belirtileri nelerdir?

İlk reglin yolda olduğuna dair vücudunun verdiği ilk regl belirtilerini burada bulabilirsin.

 

İlk ne zaman regl olacağım? “Regl” kelimesini ilk duyduğundan bu yana, muhtemelen bunun ne olduğunu ve ilk ne zaman regl olacağını merak ediyorsun. Genç kızların çoğu ilk 11 ile 14 yaşları arasında regl olsa da, seninki 8 yaşından 17 yaşına kadarki zaman aralığında başlayabilir. 

 

Vücudundaki bazı değişiklikleri gözlemleyerek ne zaman regl olacağını kendin bulabilirsin. Cinsel olarak vücudunun olgunlaşmaya başladığı ergenlik boyunca, reglin yolda olduğunu gösteren bazı değişiklikler göreceksin (Bu değişiklikler burada sayıldığı sıra ile gerçekleşmeyebilir.)

İlk reglinin gelmek üzere olduğunu gösteren belirtiler

  • Göğüslerinin belirginleşmesi

Önce, göğüslerinde “kabarıklık” göreceksin. (Bundan sonra göğüslerinin tamamen gelişmesi 3-4 yıl alabilir.) Genel olarak göğüslerin gelişmeye başladıktan sonra 2-3 yıl içinde ilk reglini olursun.
  • Cinsel organ çevresinin tüylenmesi

Göğüslerin şekillenmeye başladıktan hemen sonra, cinsel organının çevresinde tüylenme olacak. Önce ince ve yumuşak olan bu tüyler, zamanla kalınlaşacak. Genellikle bu tüylenmeden yaklaşık 1-2 sene sonra da regl olursun.

  • Akıntı

Bu büyük bir işarettir. Beyaz ya da sarımsı renkte vajinal akıntı oluşmaya başlayacak. Eğer istersen iç çamaşırının kirlenmesini önlemek için günlük ped kullanmaya başlayabilirsin. Bu akıntının başlamasından yaklaşık 6-12 ay (18 aya kadar uzayabilir) sonra regl olmaya başlamalısın.

 

İlk reglinin ne zaman başlayacağını öğrenmenin bir yolu daha var: Annene sor. Annenin ilk olarak ne zaman regl olduysa, seninki de onunkiyle benzer bir yaşta gerçekleşecek. 

 

Reglin ne zaman başlayacağıyla ilgili genel bir fikrin olduğuna göre, belki biraz plan yapmak isteyebilirsin. 

 

Genç kızların çoğu en azından ilk regl dönemlerinde ped kullanırlar. Okuldaki dolabında bir ya da iki tane, sırt çantanda da bir tane ped taşımak iyi bir fikirdir. Böylece ilk regl olduğunda hazırlıksız yakalanmamış olursun. Rahatla, ilk reglin yakında gerçekleşecek ve ondan sonra uzun zaman regl olacaksın!

Kendinde herhangi bir belirti hissediyor musun?

 

Adet döneminin başlamasıyla vücudunda kimseye söylemediğin bazı değişimler hakkındaki soruları bu yazımızda cevaplıyoruz!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Ne zaman olurum

Zehra 1.03.2021

Son zamanlarda olur olmadık şeylere kızıyorum. Ara sıra çok fazla olmayacak şekilde kasıklarım ağrıyor. Göğüslerim 2-3 yıl önce büyümeye başladı. Yaklaşık 1-2 sene önce de tüylenme başlamıştı hala regl olmadım.13 yaşındayım. Canım sürekli tatlı istiyor aşırı yağlı yiyeceklere karşı hassaslaştım. Umarım yakında regl olurum.

Lütfen bakarmısınız

Deniz 22.02.2021

13 yaşımdayken daha adet olmamıştım vajinamda bir akıntı hissettim elimi değdiğimde çok az bir kan geldi elime 1 ay sonrada adet oldum sizce o akıntı adetten dolayımıydı cevaplayın lütfen son zamanlarda aklıma takıldı

Ne zaman olurum

Ece 6.02.2021

Benim kullanma var 1 2 senedir. Akıntı da var 2 veya 3 aydır. Koltuk altında tüy tüy çıkmaya da başladı ama hala regl olmadım. Sizce ne zaman olurum? Lütfen cevap yazabilir misiniz?

Cevaplarsanız sevinirim

17.12.2020

12 yaşındayım ve belirtilerin çoğu var. Beyaz akıntım vardı, son zamanlarda baya arttı. Göğüslerim büyümeye başladı. 2 yıl önce falan tüylenmeye başlamıştım. Sizce ne zaman regl olurum?

off

askeriniz55 8.09.2018

ben 3 gündür şiddetli karın ağrısı çekiyorum ve mide bulantısı kilo alıyorum çikolata istiyorum sizce bunlar normal mi?

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak seçeneği ilk bakışta çok çekici gelebilir. Ama önce bu seçeneğin senin için en uygun yöntem olup olmadığını araştırmalısın.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı