Menstrüasyona ilişkin sorularına cevaplar

Menstrüasyona ilişkin sorularına cevaplar

Menstrüasyon (Regl) ya da aybaşı (adet) haline ilişkin en sık sorulan sorulara bu yazıda cevap bulabilirsin.


İşte sana menstrüasyon konusunda en sık sorulan sorulara cevaplar, kendini adet döneminde daha güvende hissetmen için.

İlk aybaşımı gördüm, ama anneme henüz söylemedim. Bu konularda konuşmakta gerçekten zorlanıyorum. Ama aklımda birçok soru var. Ne yapmalıyım?

Birçok kız aynı sorunları yaşıyor. Annen bu konuda sana en çok anlayış gösterecek ve yardımcı olabilecek kişi. Aslına bakarsan, hayatının bu döneminde senin en iyi arkadaşın olabilir. İşte sana bu konuyu gündeme getirebileceğin birkaç yöntem. Şunu da unutma, annenin bu konuda başkalarıyla konuşmasını istemiyorsan, rahatlıkla ona söyleyebilirsin.


  • Annene bir not bırak, rahatlıkla görebileceği bir yere, örneğin yastığına ya da iç çamaşırı çekmecesine.

  • Onunla birlikte alışverişe git ve sepete bir paket ped at. Mesajı kesinlikle alacaktır.

  • Ona kendi hayatıyla ilgili bir soru sor, mesela, “Anne, ilk kaç yaşındayken regl olmuştun?”

Regl iken banyo yapabilir miyim?

Elbette. Kendini bu dönem boyunca temiz ve rahat tutmanda fayda var.

Regl olduğumda yapmamam gereken bir şey var mı?

Hayır. Regl seni hiçbir şeyden alıkoymaz . Okula gidebilir, ev işlerine yardım edebilir, arkadaşlarını görebilir, spor yapabilir ve her zaman yaptığın her şeyi yapmaya devam edebilirsin. Önemli olan kendini nasıl hissettiğin. Reglinin ağır geçtiği günlerde biraz daha dikkatli olman yeter. Bu arada yanında acil durumlar için ilave ped bulundurmayı ve arada bir pantolon çizgini kontrol etmeyi unutma.

İnsanlar regl olduğumu fark ederler mi?

Hayır. Onlara söylemediğin müddetçe kimse regl olduğunu fark etmez. Belki her zamankinden biraz daha neşesiz görülebilirsin, buna adet öncesi sendromu denir. Bunun nedenini sorduklarında durumu söyleyip söylememek tamamen sana kalmış.

Adet dönemimde ne kadar kan kaybederim?

Birçok kız, çeyrek kupa kadar kan kaybeder bu süreçte. Bu kanın büyük bölümü de adetin ilk günlerinde akar; fakat vücudun kan kaybını hemen telafi eder.


Eğer kanaman çoksa, demir eksikliğine ve kansızlığa neden olabilir, bu da zayıf ve yorgun hissetmene neden olabilir. Çok kanamanın nedeni genellikle ciddi değildir ve tedavi gerektirmez. Eğer normalin çok üzerinde bir kanamayla karşı karşıya kaldığını düşünüyorsan doktora gitmelisin.


Adet dönemiyle ilgili kafana en çok takılan soru ne?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Iliskide aci

Ilknur bilici 10.04.2018

Ben erkek arkadasimla bircok kez iliskiye girdim. Kizligim bozulduktan sonra her iliskimizde benden cok kan geliyor. Cok aci cekiyorum zorlama cok var. Acaba hamile kalmis olabilirmiyim

Önemli

07.02.2018

Sevgilimle sevişirken biraz kan geldi bekaretimin gittiğini düşünüyorum . Olaydan sonraki ilk adetten sonra karnımın ağrısı geçmedi yaklaşık 6 gündür bu ağrı sancı ara ara gelip duruyor gebe kalma ihtimalim varmıdır ? Yardımcı olursanız sevinirim

1

Busodere 28.12.2017

Merhabalar! 22 yaşındayım ve hayatım boyunca hiç adet görmedim. Doktora gittim bana ilaç verdi ve kullandığımda faydasını gördüm 2 defa regl oldum. 5 ay önce evlendim. Ve hayatta korktuğum tek şey hamile kalamıyacak olmam. Bu sorunun cevabını sizden duymak mümkün mü? Hamile kalır mıyım?

vişnetarlası

vişnetarlası 27.08.2016

benimki UEFA Kupası o zaman :D

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Regl ile ilgili 4 inanılmaz gerçek

Aylık regl döngünle ilgili bazı harika bilgileri burada bulabilirsin.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku