Regl olmak nedir?

Regl olmak nedir?

Neden regl olduğunu keşfet ve regl ile ilgili en çok sorulan soruların cevabını bul.


Regl olma nedir ve her ay neden bunu yaşarız? Bu normal kadın biyolojisidir! Bu aynı zamanda kadın olmanın en temel fiziksel göstergesidir.


Basitçe söylemek gerekirse regl bir kadının vücudunun artık ihtiyacı olmadığı dokuları dışarı atmasıdır. Bu doku rahimden gelir, burası kadın vücudunda bebeğin (fetüs) geliştiği yerdir. Her ay ya da yaklaşık olarak her ay, rahim astarı kalınlaşmaya başlar. Bu kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurta için yapılan bir hazırlıktır. Yumurta döllenmezse bu astar vücuttan vajina yoluyla atılır. Buna da regl olma denir.


Yani bir genç kız regl olduğunda, “kanaması” yoktur, aslında vücudu az miktarda kan ve bazı gereksiz dokulardan kurtulmaktadır. Bu doğal, normal bir süreçtir. Burada regl ile ilgili en çok sorulan soruları bulabilirsin.

Regl olmak neye benzer? 

Regl esnasında pek de bir şey hissetmezsin; olduğunu hissedemezsin. İlk kez regl olduğunda, iç çamaşırında biraz ıslaklık hissedebilirsin; bu da muhtemelen sadece birkaç damla kandır.

Regl esnasında kötü kokular oluşur mu? 

Oluşmamalı! Regl sıvısı vajina içinde emildiğinde hava ile temas etmez ve böylece herhangi bir koku olmaz. Pedleri sık sık değiştirmek sorunu çözecektir.

Regl olmak acı verir mi?

Reglin kendisi acı vermez ama bazı kadınlar regl esnasında rahatsızlık verici olabilen regl öncesi sendromu sancıları ya da diğer regl belirtileri yaşayabilirler.

İnsanlar/erkekler regl olduğumu anlar mı?

Regl kanaması için korunma kullanıyorsan ve kişisel temizliğine dikkat ediyorsan, insanlar sen onlara söylemedikçe bunu anlamazlar.

Erkekler de regl olur mu?

Regl olma kadın üreme fonksiyonlarının bir parçasıdır. Erkeklerin kadınlardan farklı bir üreme sistemleri vardır ve regl olmazlar. Ama onlar da ergenlik döneminde sesin kalınlaşması, vücut değişimleri, sperm üretimi; yüz, koltuk altı ve cinsel organ çevresinde tüylenme gibi bir dizi fiziksel değişim yaşarlar.


Ayın bu dönemiyle ilgili çok merak ettiğin yukarıda cevabı olmayan soruların mı var? Yorumlar bölümümüzden sorabilirsin, belki başka bir genç kızın sana yardımcı olabilecek bir cevabı vardır!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Ayse kursun

Ayse.kursun8714 21.03.2018

Ben 2 günden beri adet olmuyom ilişki yaşadım ama içine boşanmadı ve olalı 3.4 ay oluyo o süreçte adet oldum ama şu an korkuyom sanji karnım sisi gibi hisetiyom bana yardım etcekmisiniz

Acil Cevap

Tuğçe_Yakar 11.01.2018

Merhaba arkadaşlar benim bir kardeşim var 9 yaşında ve cinsellikle ilgili olarak herşeyi biliyor sonra bir gün bu benim yanıma geldi ve abla yardım et dedi bende noldu dedim o da abla ben artık bakire değilim dedi nasıl lan diye bağırdım kardeşim abla lütfen anla beni sonra anla dedi tamam dedim şu an 11 yaşında ve adet Olmadı hiç adet olmaz mı yoksa olur mu çok acil servis söyleyin

soru

tubiliku 14.02.2017

Erkekler regl olur mu sorusunu çok merak ediyordum

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Regl ile ilgili 4 inanılmaz gerçek

Aylık regl döngünle ilgili bazı harika bilgileri burada bulabilirsin.

Devamını oku

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku