Regl olmak nedir?

Regl olmak nedir?

Neden regl olduğunu keşfet ve regl ile ilgili en çok sorulan soruların cevabını bul.


Regl olma nedir ve her ay neden bunu yaşarız? Bu normal kadın biyolojisidir! Bu aynı zamanda kadın olmanın en temel fiziksel göstergesidir.


Basitçe söylemek gerekirse regl bir kadının vücudunun artık ihtiyacı olmadığı dokuları dışarı atmasıdır. Bu doku rahimden gelir, burası kadın vücudunda bebeğin (fetüs) geliştiği yerdir. Her ay ya da yaklaşık olarak her ay, rahim astarı kalınlaşmaya başlar. Bu kadının hamile kalması durumunda döllenmiş yumurta için yapılan bir hazırlıktır. Yumurta döllenmezse bu astar vücuttan vajina yoluyla atılır. Buna da regl olma denir.


Yani bir genç kız regl olduğunda, “kanaması” yoktur, aslında vücudu az miktarda kan ve bazı gereksiz dokulardan kurtulmaktadır. Bu doğal, normal bir süreçtir. Burada regl ile ilgili en çok sorulan soruları bulabilirsin.

Regl olmak neye benzer? 

Regl esnasında pek de bir şey hissetmezsin; olduğunu hissedemezsin. İlk kez regl olduğunda, iç çamaşırında biraz ıslaklık hissedebilirsin; bu da muhtemelen sadece birkaç damla kandır.

Regl esnasında kötü kokular oluşur mu? 

Oluşmamalı! Regl sıvısı vajina içinde emildiğinde hava ile temas etmez ve böylece herhangi bir koku olmaz. Pedleri sık sık değiştirmek sorunu çözecektir.

Regl olmak acı verir mi?

Reglin kendisi acı vermez ama bazı kadınlar regl esnasında rahatsızlık verici olabilen regl öncesi sendromu sancıları ya da diğer regl belirtileri yaşayabilirler.

İnsanlar/erkekler regl olduğumu anlar mı?

Regl kanaması için korunma kullanıyorsan ve kişisel temizliğine dikkat ediyorsan, insanlar sen onlara söylemedikçe bunu anlamazlar.

Erkekler de regl olur mu?

Regl olma kadın üreme fonksiyonlarının bir parçasıdır. Erkeklerin kadınlardan farklı bir üreme sistemleri vardır ve regl olmazlar. Ama onlar da ergenlik döneminde sesin kalınlaşması, vücut değişimleri, sperm üretimi; yüz, koltuk altı ve cinsel organ çevresinde tüylenme gibi bir dizi fiziksel değişim yaşarlar.


Ayın bu dönemiyle ilgili çok merak ettiğin yukarıda cevabı olmayan soruların mı var? Yorumlar bölümümüzden sorabilirsin, belki başka bir genç kızın sana yardımcı olabilecek bir cevabı vardır!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Am

Hazal 27.01.2021

Zehra beni bul nude at kızz

Acil kizlar

Zehra 18.01.2021

17 yasindayim ve haftada bir sex yapiyorum erken yasta hamilemi olcam lutfen cevap verin bide hergun 2 3 defa masturbasyon yapiyorum regla zarar veririmi

Kahverengi akıntı

9.04.2020

Regl oldum fakat reglim normalde olan rengine yani kırmızıya göre biraz açık renkte idi. 5 gün sürdü. Bittikten 3 gün sonra kasıklarımda ağrı hissettim ve ardından 1 gün sonra kahverengi bi akıntı geldi. Hamile olma ihtimalim yoktur dimi?

regl

14.12.2019

ERKEKLERDE REGL OLMAZ ÇÜNKÜ ERKEKLERİN ÜREMESİ FARKLIDIR ERKEKLERDE ERGENLİK VAR

Önemli

Snnsmsm 21.05.2018

Bir kız arkadaşım var ve bana söylediği kadarıyla kimseyle cinsel ilişki yaşamadı ama sanki biraz fazla adet oluyor benim merak ettiğim ilişkiye girmeden adet olunuyor mu yani kız arkadaşım biriyle birlikte olmuş olabilir mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı