Regl sancıları sebebi nedir, keşfedin!

Regl sancıları sebebi nedir, keşfedin!

Sancılar. Hepimiz onlardan nefret ediyoruz! Bu sancıların neden olduğu ve nasıl kurtulabileceğini anlatalım!


Sancılardan kurtulmadan önce ilk adım bu sancıların neden olduğunu anlamak. İşte gizli saklı tuttuğun regl ağrılarının iç yüzü ve çok ihtiyaç duyulan rahatlama yöntemleriyle ilgili bazı ipuçları!

Sancıların olası sebebi

Eğer bir kadın regl döngüsü boyunca hamile kalmadıysa, rahim astarı (dölyatağı iç zarı) kopar ve hormonlar serbest kalır. Bu hormonlar yani prostaglandinler, rahim kaslarına astarı sökmelerini söyler. Bu kaslar bebeği doğum esnasında dışarı iten kaslarla aynı kaslardır ve çok güçlüdürler. Bazı kadınların prostaglandin seviyesi çok yüksek olabilir. Bu da kasların çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde kasılmasına neden olur. İşte regl sancılarının bundan dolayı olduğu düşünülür.

Regl ağrıları nasıl geçer?

Genç kızların çoğu sancılarla reçetesiz ağrı kesiciler, esneme hareketleri, sıcak (sıcak su torbası ya da sıcak bir duş) ve bol bol dinlenmeyle başa çıkmaya çalışır. Bazı durumlarda sancılar çok aşırı olabilir. Regl sancıların için muhtemelen doktora görünmen gerekmez ama sancılar artık katlanılmaz bir hal alırsa annene söyle. Annen, sen ve doktorun birlikte bu tedavilerin bazılarını uygulamaya karar verebilirsiniz.


  • Hormon tedavileri

Bazı doktorlar hastalarına yumurtlamayı önlemek için doğum kontrol ilaçları verebilir. Yumurtlama olmazsa sancılar da muhtemelen olmayacaktır. Problem çözüldü!

  • Anti-prostaglandinler

Bu ilaçlar prostaglandinlerin (yukarıda bahsedilen hormonlar) etkisini azaltır. Doktorun belki bu ilaçlardan yazabilir.

  • Ameliyat

Çok olağanüstü bir durumda, doktor lazerle küçük bir cerrahi operasyon yapabilir.

Regl sancılarını hafifletmek için ne yapıyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

ağrılar geçmiyor

bsra6791 22.08.2017

benimde her ay çok sanlıcı geçiyor aldığım agrı kesici bile fayda etmiyor iğne oluyorum şimdi 4 gündür ağrı çekiyorum ama hala olamadım cok ağrım var keşke bi çözüm olsa bu ağrı için :(:(:(:(

Regl sancısını hafifletmek

Mi Lu 15.07.2017

Regl dönemi sancılarında önceden kasık bölgesine sıcak su şişeleri koyardım ama yapılmaması gerektiğini duydum. Arkadaşlarımında tavsiyesi üzerine bi bardak kaynamış suya 7-8 adet küp şeker atıp içiyorum. Çok iyi geliyor. Fakat bi bardaktan öteye gitmiyorum.

Regl döneminde çok ağrım var

Sumeyyeekn1 06.08.2016

Şuanda regl im ve cok ağrım var bende annemin tavsiyesiyle sıcak süt icicem aslında bi ara ictigimde iyi gelmişti yine geleceğini düşünüyorum ama biran önce şu ağrının bitmesi 😂😤😟

Regl sancılarıyla ilgili en popüler 3 Soru

Belalı regl ağrılarıyla ilgili 3 ortak sorunun cevabını burada bulabilirsin.

Devamını oku

Meme kitleleri ne anlama gelir?

Meme kitleleri hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Regl ile ilgili 4 inanılmaz gerçek

Aylık regl döngünle ilgili bazı harika bilgileri burada bulabilirsin.

Devamını oku

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku