Süper sağlıklı beslenme programı için 5 ipucu

Süper sağlıklı beslenme programı için 5 ipucu

Gençlik döneminde sağlıklı beslenme programını günlük yaşamının bir parçası haline getirecek basit yöntemler.

 

Gençlik döneminde sağlıklı bir beslenme düzeni büyük bir başarıdır. Vücudun ve zihnin için inanılmaz derecede yardımcıdır. İlginç olan bunu gerçekleştirmenin aslında o kadar da zor olmamasıdır! İşte muhteşem bir beslenme düzenine sahip olup her güne güçlü başlamanın beş basit yolu.

1. İyi bir kahvaltı yap

Beslenme düzeninle ilgili sadece bir şey değiştireceksen, bu her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmak olsun. İyi bir kahvaltı metabolizmanı hızlandırır, kilo vermene yardımcı olur, ruh haline ve okul başarına olumlu etki eder. Kan şekerin genellikle gece boyunca düşer ve sen sabah bir şeyler yiyene kadar beynini boşta çalışır şekilde bırakır. Beynine gıdalarla yeniden yakıt takviyesi yapman gerekir. İyi bir kahvaltı yulaf ve meyve gibi doyurucu ve besleyici olmalıdır.

2. Evde ailenle birlikte yemek ye

Öğünlerini evde ailenle birlikte yemenin iki faydası vardır. Birincisi, evde hazırlanan öğünler genellikle daha besleyicidir. İkincisi de, porsiyonlarını kontrol edebilirsin. Bu, aynı zamanda ailenle vakit geçirebileceğin müthiş bir zamandır.

3. İyi dengelenmiş beslenme planın olsun

Vücudunun büyümesi ve gelişmesi için gerekli enerjiyi sağlamak için doğru türde ve miktarda yiyecekleri seçmek önemli. Tavsiye edilen porsiyonlar yıllar içinde değişmiş olsa da, ana fikir aynı. Yani vücudunun gün içinde yakacağı kaloriden fazla almaman gerekiyor. Eğer alırsan vücudun fazlasını yağ olarak depolar.


Ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak, yaklaşık 2000 kaloriye alman gerekir. Yiyeceklerini ölç ya da tart demiyoruz elbette. Sadece porsiyon büyüklükleri ve iyi dengelenmiş bir beslenme düzeninden bahsediyoruz.

4. Öğünlerini yavaş ye

Rahatla ve yemeğinin tadını çıkar. Yavaş yemek yediğinden ve yiyeceklerin tadını çıkardığından emin ol. Yemek zamanı günün akışını Y-A-V-A-Ş-L-A-T-A-C-A-K en iyi zamandır, aynı zamanda dikkatli bir şekilde yemek yemeye odaklanabilirsin. Hızlı yemek yemek sağlıklı bir sindirime engel olur ve fazla yemeye teşvik eder.

5. Haftanın 7 günü sağlıklı yiyecekler ye

Sağlıklı yemek yemeyi bir rutin haline dönüştür ve haftanın yedi günü bu rutine bağlı kalmaya çalış. Kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği için belirli bir zamanın olmasa da ya da hafta sonu ne yapacağın belirsiz olsa da sağlıklı yiyecekleri beslenme düzenine dahil etmeye özen göster.


Müthiş bir ipucunu gözden mi kaçırdık? Haydi paylaş!

 

Sağlıklı beslenme belki de her şeyden daha önemli. Neden mi? Yazımızda keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

not tut

ksknselma 15.12.2016

ne yediğini bir not defterine yazarsan bir süre sonra aslında ne kadar sağlıksız beslendiğini sende fark edeceksin ve bunu düzeltmek için adım atmaya başlıcaksın. Buda hayatını sağlıklı hale getirmek için başka bi yollardan bi tanesi

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için cımbız kullanımı

Yüzdeki tüyleri alabilmek için profesyonelce davranmak gerekir. Nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun?

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku