Beslenme belki de her şeyden daha önemli!

Beslenme belki de her şeyden daha önemli!

Sana kendini harika hissettirecek sağlıklı bir beslenme düzeni hakkında ipuçlarına ne dersin?


‘İnsan yedikleridir’ sözünü duymuşsundur. Aslında bu bir bakıma doğrudur. Elbette çok fazla hamburger yiyince bir ineğe dönüşmeyeceksin ama bunda bir parça doğruluk payı da var! Bizim görevimiz sağlıklı bir beslenme düzeninin ne olduğunu anlamana ve bunu nasıl kendinde uygulayacağına yardımcı olmak.

Gerçekten Kim Önemsiyor?

Kendi vücudun! Sağlıklı bir beslenme düzeni aslında vücudunun en üst düzeyde çalışmasına yardımcı olacak yiyecekleri seçmekle ilgilidir. Dengeli bir beslenme planı sana daha çok enerji sağlar; daha açık ve net bir şekilde düşünmene yardımcı olur. Aşağıdaki tüyolara bir göz at ve doğru beslenmeyle ilgili birkaç şey öğren. İşte her bir ısırıkta doğru tercihler yapabilmen için bilmen gerekenler.

Gençlik Dönemi Sağlıklı Beslenme Düzeni 

Vücudunun iyi çalışması için en az 40 besin maddesine ihtiyacı var. Bu besin maddelerini yiyeceklerden ve (vitaminler gibi) takviye besinlerden alırsın. Gıdalar üç kategoriye ayrılır: karbonhidratlar, proteinler ve yağlar. Bunların her biri vitaminleri, mineralleri ve aminoasitleri sağlar. Bu kategorilerden herhangi birinin fazla alımı vücudunun dengesini bozabilir. Her bir kategori hakkında sana kısaca bilgi vereceğiz. Böylece beslenme düzenini nasıl oluşturacağına kendin karar verebileceksin!

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar, ekmek, makarna, pirinç, patates, tahıl, kuru baklagiller ve şekerlerde bulunan şeker ve nişastalardır. Birçok uzmana göre, karbonhidratlar beslenme düzeninin en önemli kısmını oluşturmalıdır.


Karbonhidratlar vücuduna değerli vitamin, mineral ve lifleri sağlar. İki çeşit karbonhidrat vardır. Basit karbonhidratlar bal, meyve, şeker ve hatta diyet olmayan asitli içeceklerde mevcuttur. Kompleks karbonhidratlar nişastalı yiyeceklerde bulunur (ekmek, makarna, pirinç ve belirli sebzeler).

Yağlar 

Yağlar müthiş enerji kaynaklarıdır ama aynı zamanda diğer yiyecek gruplarının her birinden daha fazla kaloriye sahiptirler. Bazı yağlar senin için diğerlerine göre daha iyidir. Trans doymamış ve doymuş yağlardan ve kolesterolden uzak durmanda fayda var. Bunlar hayvansal yağlarda bulunur ve çok miktarda tüketildiğinde vücudun için zararlı olabilir.


Doğal bitkisel yağlarda bulunan çoklu doymamış ve mono doymamış yağlar aslında vücudunun düzgün işlemesine yardımcı olur. Zeytinyağının çok kullanıldığı ülkelerde, kalp rahatsızlıkları ve göğüs kanseri oranları düşüktür.

Protein

Et, tavuk, balık, süt, yumurta, soya ürünleri, baklagiller, tohumlar, peynir ve diğer besinlerde bulunan proteinler vücuduna dokuların yapılanması ve bakımında yardımcı olan aminoasitleri sağlar. Vücudun hücrelerin onarımı için de proteine ihtiyaç duyar. Aldığın günlük besinlerin sadece %10 ile % 15’i protein temelli olmalıdır. Gerekli bilgileri edindin bile işte. Artık tabağını en iyi yiyeceklerle dolduracaksın.


Senin en sevdiğin yiyecekler hangileri?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Erkeklerde ergenlik dönemiyle ilgili 5 bilgi

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

Modayı Takip Eden Biri Olmak için ipuçları

En iyi alışveriş çılgını asla çok para ödemez! En güzelini en uygun fiyata almayı buradan öğrenebilirsin.

Devamını oku