Genç kızlar için sağlıklı beslenmeyle ilgili 15 eğlenceli bilgi

Genç kızlar için sağlıklı beslenmeyle ilgili 15 eğlenceli bilgi

Gençlik döneminde sağlıklı beslenme programını daha eğlenceli ve ilginç hale getirecek yiyeceklerle ilgili önemli bilgiler.

 

Duydukların doğru: Az yağlı; lif, meyve, sebze ve tahıl ürünleri yönünden zengin bir beslenme düzeni senin sağlığını ve zihinsel faaliyetlerini korumana yardımcı olur! Elbette okul, ev ödevleri ve aktiviteler arasında sağlıklı beslenme düzeni tutturmak her zaman kolay değil. Ama meyveler, sebzeler ve hatta çikolatayla ilgili bu ilginç bilgilerle, sağlıklı beslenmek çok daha eğlenceli olacak. (Şşş, annene söyleme ama aslında yiyeceklerle oynamak, özellikle beslenmeyi daha eğlenceli hale getiriyorsa, her zaman kötü bir fikir olmayabilir!)

Yiyeceklerle ilgili 15 eğlenceli bilgi

1. Domates ve salatalık meyvedir.

 

2. Taze fasulye ile çalı fasulye aynı şeydir; dolmalık fıstık ile çam fıstığı aynı şeydir.

 

3. Her gün bir bardak kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

 

4. Üzüm suyu hastalıklarla mücadele eden flavonoid isimli çok güçlü bir antioksidan içerir, bu antioksidan kalp krizine yol açan kan pıhtısı üretme riskini azaltır.

 

5. Sadece erkek hindiler gulu gulu sesi çıkarır. Dişi hindiler tıkırtı sesi çıkarır.

 

6. Bir mısır koçanında hiçbir zaman tek sayılı bir mısır dizisi yoktur.

 

7. Son araştırmalara göre sarımsak bağışıklık sistemini uyarıcı özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığından kansere kadar hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

 

8. Protein çubuklarında (barları) sihirli bir şey yok. Bazılarında şeker çubuklarındaki kadar şeker ve doymuş yağ bulunur. Muzdan kurabiyeye kadar birçok şey sana enerji verebilir.

 

9. Araştırmalar gösteriyor ki çay, özellikle yeşil çay, kalp rahatsızlıklarından, kansere ve kemik erimesine kadar bir çok hastalığı engelleyebilir.

 

10. Bir avuç dolusu badem yaşlılarda Alzheimer hastalığının başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

11. Eğer araba, tren ya da uçakta yolculuk yapmakta zorlanıyorsan , yolculuktan 30 dakika önce toz zencefil kullanmayı dene.

 

12. Kırmızı et, tavuk ya da balık için bir porsiyon 55-85 gram kadardır; makarna, pilav ya da pişmiş sebzeler için yarım kupadır.

 

13. Yaban mersini yönünden zengin bir beslenme programı ile beslenen laboratuvar fareleri labirentte yollarını bulmaya çalışan diğer fareleri uzak ara geçiyorlar. Belki de annen haklı: Yediklerin yarıyor!

 

14. Brokoli gençlik dönemi beslenme düzeninin olmazsa olmazıdır. Bir portakaldan daha fazla C vitamini, bir bardak süt kadar kalsiyum, tam tahıllı bir dilim ekmekten üç kat fazla lif içerir. Kolon kanserini önlemede, katarakt riskini en düşük seviyeye getirmede ve felce karşı korumada en iyi gıda olarak geçer.

 

15. Çikolatadaki kimyasallar, ‘iyi’ kolesterolü %10’lara kadar artırmasının yanında vücuttaki ruh halini etkileyen kimyasalların seviyesinde de olumlu etkiler. Bu bilgiler çikolatanın ününü abartılmadığı sürece kötü bir düşkünlükten, sağlıklı bir zevke indirir…

 

Metabolizma hızı ve kilo vermeyle ilgili 9 ipucu” başlıklı yazımızda da merak ettiğin bazı bilgileri bulabilirsin!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

teşekkürler

7.2.2018

Bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum faydalı olacağını düşünüyorum... Ben de çok kilolu bir kızdım o yüzden hala böyle bakarım araştırırım, zor koşullarda kilo verdim çünkü. Benim için zor günlerdi. Yine de bu tür durumlarda belki bir uzmandan destek alabilirsiniz, kilolu olmak bir sorun değil sonuçta. O psikolojinin altına girmeye ve zorlanmaya hiç gerek yok. Ben ismini çok hatırlamıyorum geçmiş zamandı sanırım, Alle diye bir klinikte diyetisyen desteği almıştım, şimdi gayet iyiym

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Can sıkıntısıyla nasıl başa çıkılır?

Can sıkıntısına ne iyi gelir? Kötü ruh halinin cazibeni bozmasına izin verme. Bu yapılacak ve yapılmayacaklar listesiyle hüzünlü ruh halinden kurtul.

Devamını oku