Mükemmelliğe giden yolda 6 ufak adım

Mükemmelliğe giden yolda 6 ufak adım

Gençlik döneminde sağlığını bir üst seviyeye çıkarmanın zamanı geldi. 6, 5, 4, 3, 2, 1. Haydi başlayalım!


Çıtayı yükseltmen gerekiyor kızım! Gençlik döneminde sağlık konusunu neredeyse bitiriyorsun. İşte çok sıkı bir egzersiz rutini geliştirmen için atabileceğin birkaç küçük adım.

1. Kendi rekorunu kır

Kaç dakika ip atlayabilirsin? Durmadan kaç tane şınav ya da mekik çekebilirsin? En fazla kaç dakika koşabilirsin? Bunları ikiye katlamayı dene! Ya da koşu antrenörlerinin yaptığı gibi kendine mesafeler belirle, 1,5 kilometreden 4,5 kilometreye yavaş yavaş çık. 5 kilometreyi hedefle ve etrafındaki diğer koşucularla kendini karşılaştır. Zaman içinde kendi hedeflerini aşınca, modunda ve form seviyende bir farklılık olduğunu hissedecek (ve göreceksin).

2. Kızlarla Egzersiz Rutini Oluştur

Kız arkadaşlarınla fitness rutini oluşturup buna bir ay bağlı kalıp kalamadığına bir bak. Rutini kendi programına uydurmana yardımcı olacak hareketler ve araçları da dahil et. Bir de çok zor bir program yapma ki kendi kendini yenilgiye teslim etmeyesin. Bir ay geçtikten sonra, programı biraz daha zorlaştır. Yeni hareketler ekle ya da ağırlıkları artır. Bunu eğlenceye dönüştür!

3. Bir egzersiz günlüğü tut

Konu egzersiz olunca yaptığın her şeyi yaz ki gelişimini dosdoğru görebilesin. Yazdıklarında olabildiğince ayrıntılı ol. “Hiç ilerleme kaydetmedim” diye düşündüğün anda, ilerlemenin kanıtı olan günlüğüne dön ve bak. Tatlılara karşı zaafın mı var? Yediklerini de not et. Zaman zaman gün içinde yediklerinin bir listesini görmek beslenme düzenine daha sağlıklı yiyecekler eklemeye başlaman gerektiğini fark etmeni kolaylaştırır. Yediklerinin bir listesini yapmaktan gurur duyacağın noktaya gelmeye çalış — cips değil ama meyve ve sebze tercih et! Haydi bakalım!

4. Sonuçları hisset

Tartı her zaman ilerlemenin en iyi göstergesi değildir. Kaslar, yağlardan daha ağır olduğu için, hem kilo almış hem de kıyafetlerine daha rahat giriyor olabilirsin! İşte bu yüzden başarını ölçmenin en iyi yolu merdivenleri koşarak çıkarken nasıl hissettiğin ya da en sevdiğin kıyafetin üzerine nasıl da oturduğunu görmektir. Bol mu? O zaman biraz alışveriş yapmanın zamanı geldi galiba!

5. Kendi işini kendin kolaylaştır

Egzersiz rutinini gerçekten rayına oturtmanı neler kolaylaştırır? Küçük bir hazırlıkla, iyi bir başlangıç yapman da kolaylaşacaktır. Eğer sabah erken saatlerde antrenman yapıyorsan, antrenman kıyafetlerini belirli bir yere koy ki daha hızlı hareket edebilesin. Yine, bir muz ve su şişesini hazırlarsan iyi bir enerji ile güzel bir başlangıç yapmış olursun —böylece yataktan kalkar kalkmaz çıkmaya hazır olacaksın!

6. Kendinle Gurur Duy

Sağlıklı yaşam biçimine hızlı bir başlangıç yaptığın için kendinle her zaman gurur duymalısın. Büyük ya da küçük olsun, başarıların için kendini kutla. Daha iyi bir ‘sen’ olabilmek için sağlıklı bir tercih yapıyorsun. Bu gülümsetecek bir şey işte.


Sıra sende. En iyi fitness ipucun ne?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Genç kızları bekleyen 6 fitness tuzağı

En yaygın egzersiz hatalarından nasıl kaçınır, bedenini sağlıklı bir şekilde nasıl çalıştırırsın?

Devamını oku

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Gençlik Döneminde Beslenme: Sebzelerle yapılabilecek 5 lezzetli öneri

Gençlik döneminde sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilirsin. Sebzeleri nasıl lezzetli bir hale getirebileceğine dair önerilerimize kulak ver!

Devamını oku

İstemeden zorbalık yapıyor olabilir misin?

Aşağıdaki listeyi gözden geçirerek istemeden zorbalık yapıp yapmadığını anlayabilirsin.

Devamını oku

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı