Pratik atıştırmalıklar: Gün arasında nasıl beslenmen gerekir?

Pratik atıştırmalıklar: Gün arasında nasıl beslenmen gerekir?

Patates cipslerinden ve yağlı çerezlerden vazgeçsen iyi olur. Aşağıdaki pratik atıştırmalıklar hem kolayca taşınabilir hem de vücudun için yeterli ve çok daha sağlıklı.

 

Bedeninin bir araba gibi olduğunu hayal et. Eğer yanlış yakıtla doldurursan, randımanlı gitmeyecektir. Bunu göz önüne alarak hem lezzetli, hem enerji veren, taşınabilir atıştırmalık tariflerini senin için hazırladık. Okula ya da işe giderken veya uzun bir yürüyüşe çıkarken rahatlıkla yanına alabilirsin.

1. Çilek

Durma, yemeye devam… Şekerleme gibi atıştırabilirsin çilekleri. Çilek, C vitamini için mükemmel bir kaynak. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için biçilmiş kaftan. Yani, çilek yiyerek soğuk algınlığı ihtimalini bertaraf edebilir ve o çok istediğin konseri kaçırmaz ya da hastalık yüzünden okulu asmak zorunda kalmazsın. Üstelik C vitamini cildin için de çok faydalı. Al sana bir de bonus: Çilek türü meyvelerle tat alma duyunuzu kandırıp dünyanın en kalorili şekerlemesini yiyormuş gibi hissedebilirsin.

2. Antepfıstığı

Canın çıtır çıtır bir şey mi yemek istiyor? Bu küçük çerezlerden bir avuç atıştır. İçeriğindeki liflerle en az badem kadar iyi gelecek sana, üstelik kalori miktarı da daha düşüktür. Yalnız kendine hâkim olman lazım, günde bir avuç fıstığı geçme.

3. Taze soya fasulyesi (Edamame)

Yarım kâse taze soya fasulyesinde sadece 90 kalori bulunur ama lif yönünden bakarsan inanılmaz zengindir, üstelik bir de sağlıklı yağ içerir. Dondurulmuş olarak alabilir ya da yakındaki bir Çin/Japon restoranından sipariş edebilirsin.

4. Patlamış mısır

Hemen itiraz etme. Patlamış mısır biraz tereyağı ve tuzla enerjini anında yükseltecek sağlıklı bir besindir aslında. Bir kâse az yağlı patlamış mısır tükettiğinde 100 kaloriden fazla almış olmayacaksın.

5. Organik siyah çikolata

Hadi yüzleş kendinle, kimi zaman tatlı ihtiyacına karşı koyamıyorsun. Böyle hissettiğin zaman şekerleme yerine siyah çikolata dene. Siyah çikolata (dikkat et sütlü değil, siyah) kalbin ve beynin için iyi olduğu gibi, diş minelerini de besler. Üstelik aşırıya kaçmadığın müddetçe dişlerinde çürümeye de neden olmaz. Fakat kendine hâkim olmalısın. Yalnızca 30 gram siyah çikolatada 70 kalori var, o yüzden dikkatli ve yavaş tüketmekte fayda var.

6. Fıstık ezmesi ve muz

Saat 15.00’e yaklaştığında, canın kurabiye çekmeye başladığında aklına hemen bu çözüm gelsin. Yarım muzu bir yemek kaşığı fıstık ezmesiyle ez. Muzdaki şeker doğaldır ve fıstık ezmesindeki proteinle dengelenebilir. Fıstık ezmesi, dünyanın en ünlü ve lezzetli enerji kaynaklarından biridir.

7. Humus

Bu giderek popülerleşen meze, nohuttan yapılır. Nohut da mükemmel bir lif, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Humusu tam tahıllı kraker, havuç, elma dilimleri veya kereviz çubuklarıyla birlikte yiyebilirsin.

 

Beslenmeyle ilgili 15 eğlenceli bilgiyi burada bulabilirsin.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Yaz güzelliğinin sırları

Hafif kusurlardan uygulaması kolay güneşsiz bronzlaştırıcılara kadar, nasıl güzel olunur sorusuna cevaben bilmen gerekenleri burada bulabilirsin.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku