Sağlıklı beslenme programı için 5 alışkanlık

Sağlıklı beslenme programı için 5 alışkanlık

Daha fit mi olmak istiyorsun? Bu basit günlük yapılacaklar listesi ile başla.

 

Kötü alışkanlıklar bir anda ortaya çıkarken, iyi alışkanlıkların yerleştirilmesi biraz daha zaman alabilir ve kararlılık gerektirebilir. Ama bir kere sağlıklı bir alışkanlığı edindiğinde, orada kalır. Aynı zamanda, zihnin, vücudun ve ruhun sana şükran duyacaktır. Sağlıklı beslenme programı için öncelikle bu 5 maddeyi alışkanlık haline getir. 

1) Tonlarca (ve Tonlarca) Su İç.

Temel kural genellikle günde sekiz bardak su içmektir ama en ideal faydayı sağlamak için tam olarak ne kadar su içilmesi gerektiğine dair bir araştırma bulunmuyor.. Bildiğimiz, susuz kalmamak ve toksinleri atmak için suya ihtiyacımızın olduğudur (İnsan vücudunun %60 kadarı H2O’dan oluşur.) Sana su içmeni hatırlatması için yeniden doldurulabilir bir su şişesini çantandan tüm gün eksik etme.

2) Her gün Kahvaltı Yap.

Her ne kadar ters görünse de, düzenli olarak kahvaltı atlanırsa kiloları geri almak kaçınılmaz olur. Öğle yemeği zamanında çok acıkmış olursun ve elinin altında ne varsa saldırma eğilimi ortaya çıkar. (Merhaba, patates kızartmaları.) Ama yulaf ezmesi, meyve, yoğurt ve tam tahıllı bir tost gibi besleyici yiyeceklerle karnını doyurursan, enerji seviyeni yükseltir ve iştahını kolayca kontrol altında tutarsın.

3) Uyu!

Takvimin okul, faaliyetler ve ev ödevleri ile doluyken yeteri kadar uyuman zor olabilir, ama bu gerçekten önemli. Yeterli uyku (miktar kişiden kişiye değişir) fiziksel ve zihinsel olarak güçlü kalmak için çok büyük bir önem taşır.

4) Bolca Güneş Kremi Kullan.

Muhtemelen şimdi herhangi bir etkisini görmeyeceksin (güneş yanığı bir tarafa), ama güneş koruyucu olmadan dışarı çıkmak erken cilt yaşlanmasına yol açabilir. Her gün güneş koruyucu kullanmak, hatta hava bulutlu bile olsa, melanom (yaygın bir cilt kanseri türü) riskini önemli ölçüde azaltır.

5) Hareket Et.

100 yaşına kadar yaşamayı denemek mi istiyorsun? Her gün egzersiz yap. Fiziksel aktivite ruh halini, beyin gücünü, dengeni, kaslarını ve kemik sağlığını artırır. Faydalarını görmen için sıkı bir spor salonu müdavimi olmana da gerek yok: yürümek, dans etmek ve bakıcılığını yaptığın çocukların arkasından koşmak, bunların hepsi egzersiz sayılır.

 

Sömestr bitti ve yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemde sağlıklı olmak için şu önerilerimize de göz at.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Uyku sorunu mu yaşıyorsun?

Ne kadar uyursan uyu yetmiyor mu? Peki, sağlıklı bir genç kız için uyku neden bu kadar önemli? Uyku sorunları hakkındaki yazımızda keşfet!

Devamını oku

Spor öncesi esneme: 5 hareket ve sebepleri

Spor öncesi esneme ile egzersiz rutininden daha çok fayda sağla!

Devamını oku

Su içmenin faydaları nelerdir ve ne kadar su içmen gerekir?

Genç kızlık döneminde sağlıklı olmak için su içmekle ilgili bilmen gerekenler.

Devamını oku

Yeni başlayanlar için tüy alma

Bacak ve koltuk altındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için aklında olması gereken beş önemli nokta.

Devamını oku

Diş tellerinden daha çabuk kurtulmanın yolları

Diş teli tedavisinde hangi yiyeceklerden uzak durmalısın, neden? Sana bu konuda bilmen gereken her şeyi söyleyeceğiz…

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı