Terleme hakkında bilmeniz gerekenler

Terleme hakkında bilmeniz gerekenler

Çok terliyorum” diyorsan, yalnız değilsin. Terleme nedir ve aşırı terleme neden olur ve nasıl başa çıkabilirsin öğrenmek istiyorsan, işte sana ipuçları.

 

Egzersiz yapmadığın zamanlarda bile çok terliyorsan endişe etme. Herkes terler. Terleme tamamen normaldir, kokuya neden olan bu terden kurtulmanın kolay yolları var. Bu hızlı rehberle kendini tekrar ferah hisset!

Neden Terleriz?

Senin ter bezlerin terlemeyi gerçekleştirir. Stres, hormonlar ve fiziksel aktiviteler bu bezleri harekete geçirir. Bu başına geldiğinde beynin, vücuduna onu serinletmesi mesajını vücudunun doğal soğutma sistemiyle - terleme ile gönderir. Terleme, vücudun ısısını düzenleme yöntemidir.

Çok Terliyorum. Bu Normal midir?

Endişelenme! Birçoğumuz çok terliyoruz. Bu yüzden ter bezlerimiz gereğinden fazla çalışarak ihtiyacımız olandan fazla ter üretir.

Koltuk Altı Kokusunun Nedeni Nedir?

Terleme özünde kokusuzdur ve hızlıca buharlaşır. Ancak buharlaşmanın kolayca olamadığı koltuk altın gibi yerlerde, bu ıslaklık hissine neden olur. Ilık ve rutubetli ortamlarda gelişen bakteriler, terlemeyi işe yaramaz hale getirerek kokuya neden olur.

Deodorantlar Ne İşe Yarar?

Deodorantlar nemi azaltmaz. Islaklığa değil, kokuya neden olan bakterilerin azalmasına yardımcı olur. Terin cildinin yüzeyindeki akışını yavaşlatarak, ıslaklığın ve kokunun kontrolüne yardımcı olurlar.


Seni ne terletir ve terlemeye neden olan stres karşısında soğukkanlılığını nasıl korursun?

 

Stres de terlemeye neden olabilir. Peki stres terlemesine karşı ne yapabilirsiniz, biliyor musun? Yazımızda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak seçeneği ilk bakışta çok çekici gelebilir. Ama önce bu seçeneğin senin için en uygun yöntem olup olmadığını araştırmalısın.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı