Ciltte hiç istemediğimiz 4 şey!

Ciltte hiç istemediğimiz 4 şey!

Cilt bakımında karşılaştığımız dört sağlık sorununu keşfet: siğil, ayak mantarı, kepek ve uçuk.


Cildinin de bir organ olduğunu biliyor muydun? Kulağa tuhaf geliyor ama doğru! Vücudunun diğer kısımları gibi cildinde de her türlü sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Gençlerin en çok karşılaştığı sorun sivilcelerdir ama daha ciddi cilt sorunları da var. Burada en yaygın görülen dört cilt problemini ve nasıl tedavi edildiklerini bulabilirsin.

Siğiller

Siğillere bir virüs neden olur. Vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler ama genellikle ellerde, ayaklarda ve yüzde görülürler. Siğiller çok düşük seviyede bulaşıcıdırlar.


Siğiller genellikle ortaya çıktıktan iki sene sonra kendi kendilerine yok olurlar. Siğil tedavisinde doğrudan siğilin üzerine uygulanan reçetesiz ilaçlar mevcuttur. Daha uzun süreli siğiller için reçeteli ilaç kullanımı ya da doktor tarafından dondurarak, yakarak ya da lazer ile alınması gerekli olabilir. Bunların hepsi doktorunun anında kolayca yapabileceği hızlı müdahalelerdir!

Ayak mantarı

Kaşı, kaşı! Ayak mantarı ayaklarında ve ayak parmakların arasında pul pul ve ölü deri şeklinde oluşan bulaşıcı bir cilt sorunudur. Ögh! Yaygın bir mantar buna neden olur ve mantarlı alan iltihaplanabilir ve çok kaşındırabilir. Ayak mantarını soyunma odalarında ya da ayak mantarı olan biriyle aynı duşu kullanmaktan dolayı kapabilirsin.


Bu cilt sorununun tedavisinde günde iki kere pudra, mantar karşıtı kremler kullanmak ve pamuklu çoraplar giymek önerilir. Ayak mantarını önlemek için ortak duşlarda, soyunma odalarında ve yüzme havuzlarında terlik giy. Bu korunman için yeterli olacaktır!

Kepek

Hey, kardan adam! Kepek genellikle saçında ya da kaşında oluşan ve kaşındırabilen yağlı ya da kuru “döküntülere” yol açan bir cilt sorunudur. Sebebi bilinmiyor olsa da kepek genellikle yağlı saçlarla ilişkilendirilir. Hormonsal ya da mevsimsel değişiklikler kadar stres de kepek sorununu artırabilir.


Kepek sorunu ile başa çıkmak için kepek şampuanı ile saçlarını her gün yıka. Şampuanın işe yaraması için saçında 5 dakika beklet. Şampuanın saçlarına iyice işlemesi için parmaklarının döküntüleri gevşetmesini sağla ve sonra saçlarını iyice durula.

Uçuklar

Uçukların ortaya çıkmasına büyük oranda herpes simplex virüsü neden olur. Sonuçta dudaklarda kaşıntılı ve acı veren uçuklar ortaya çıkar. Uçuğun çıkması birkaç günden iki haftaya kadar sürebilir. Uçuk çok bulaşıcıdır. Uçuğa dokunmak, uçuğu olan biriyle aynı çatal bıçağı ya da diş fırçasını kullanmak ya da öpüşmek bulaşmasına sebep olabilir.


Belirli yiyeceklerden uzak durmak, güneş kremi kullanmak ve stresi azaltmak bu cilt sorununu kontrol altına almada yardımcı olabilir. Uçuklar kendi kendilerine geçseler de, ilaçlar tedavi sürecini hızlandırabilir. Virüsün çaresi var ama yine de aynı şişeden su içmekten ve teklifsiz öpücüklerden kaçın! Cilt problemleri gerçekten utanç verici olabilir!


Bir cilt lekesi ya da uçuktan dolayı küçük düşürücü bir an yaşadın mı?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İdrar Yolları Enfeksiyonu nedir?

İdrar Yolları enfeksiyonlarını ve bunlardan korunarak nasıl sağlıklı bir genç kız olacağını öğren.

Devamını oku

Sağlıklı olmak için 5 akıllıca öneri

Bu beş adım, ömür boyu sağlıklı bir şekilde yaşamak için seni uygun yola sokacaktır.

Devamını oku

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Daha beyaz dişler için ipuçları

Diş beyazlatma hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte burada aradığını bulabilirsin.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana

Tam bir sır küpü ol

Çok ilginç şeyler biliyorsun. İşte burada bu sırrı kendine nasıl saklayacağını ve içten içe birine anlatma arzusuyla nasıl baş edebileceğinle ilgili ipuçlarını bulabilirsin!

Devamını oku