Merak etme delirmiyorsun: Karşılaşacağın 6 duygusal değişiklik

Merak etme delirmiyorsun: Karşılaşacağın 6 duygusal değişiklik

Genç kızlarda ergenlik döneminde duyguların nasıl değiştiğini keşfet. Sonuçta delirmiyorsun!


Bir dakika mutluluktan havalara uçuyorsun! Bu ani mutluluğun sebebi ne? Sonra, olabilecek en kötü şeyin ortasında buluyorsun kendini! Aslında o kadar da büyük bir mesele olmayan bir şey için neden böyle kendini kaybediyorsun? Bunlar son zamanlarda yaşadıklarını anımsatıyor mu?


Yalnız değilsin. İşte ergenlik döneminde yaygın olarak görülen duygusal değişiklikler. Yakında hayatının neden lunaparktaki bir hız treninde gidiyormuşsun gibi hissettirdiğini anlayacaksın!

1. Düşünce şeklin değişti

Artık daha soyut bir şekilde düşünebiliyorsun. Olayları daha iyi analiz edebiliyorsun. Bir yetişkin gibi düşünmeye başlıyorsun. Bu okuluna ve hobilerine konsantre olabileceğin muhteşem bir zamandır. Zihnin gelişiyor, o zaman onu kullan! Eskiden hoşlandığın hobiler şimdi daha da eğlenceli olacak ama aynı zamanda yeni ilgi alanları da bulmaya çalış.

2. Duygularını daha iyi ifade edebilirsin

Duygularına muhtemelen artık daha iyi anlam vermeye başlıyorsun. Mutlu ya da üzgün olduğunu sözel olarak daha etkili bir şekilde ifade edebildiğinin farkına varıyor olabilirsin. Bu sana kim olduğunla ilgili daha açık bir “benlik” duygusu verir. İşin enteresan tarafı bu seni muhtemelen daha içe dönük yapar ve dışa açılmaya daha az eğilimli olursun.

3. Kendini gerçekten çok duygusal hissediyorsun

Ebeveynine ve arkadaşlarına çok kolay sinirleniyor olabilirsin. Önceden sinirlerini bozmayan küçük bir şey şimdi seni deliye çeviriyor olabilir. Ergenlik döneminde sinirli hissetmek hormonal değişikliklerinden dolayı normaldir. Aslında aynı sebepten birçok kadın regl dönemleri öncesinde gergin olur.


Ruh halindeki ani değişimler de erginlik döneminde yaygındır. Sinirlendiğin zamanlarda 10’a kadar sayabilir (gerçekten işe yarıyor) ve annenle ya da arkadaşınla konuşmadan önce söyleyeceklerin üzerine biraz düşünebilirsin. Öfkeni egzersizle başka alanlara yönlendir. Bu vücuduna ve aklına iyi gelir. Sinirini tenis topundan ya da koşu bandından çıkarmak seni rahatlatabilir ve formda tutar!

4. Çok ağlıyorsun

Belki de sana normalde çok da dokunmayacak bir şey üzerine göz yaşlarına boğuluyorsun. Bu çok normal. Sakinleşmek için bir anne-kız konuşması yapmaktan hiçbir zaman çekinme. Annen olaylara doğru şekilde yaklaşacak ve sana her şeyin yolunda olduğunu hatırlatacaktır.

5. Daha kadınsı hissediyorsun

Bazı genç kızlar daha kadınsı hissettiklerini keşfedebilir. Saçların, makyajın ve genel görünümünle daha çok ilgileniyorsun.

6. Tuhaflaştığını düşünüyorsun

Belki kendini arkadaşlarınla karşılaştırıyorsun ve kendinde bazı şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsun. Kendine güvensiz hissediyorsun. Tahmin et ne var? Diğer herkes de aynı şekilde düşünüyor! Diğer yaşıtların da senin gibi kendi içine dönük. Sadece kişiliğinin geliştiğini ve daha da kendine özgü olmaya başladığını aklında tut. Şu anda öyle hissetmesen de bu iyi bir şey. Tüm bu yeni duygularını ifade etmek için yaratıcı bir şeyler yapmayı dene. Tamamen sana ait bir şeyler yapmak eşsiz olmanın ne kadar muhteşem olabileceğini anlamanı sağlar!


Bunların herhangi biri sana tanıdık geliyor mu? Senin hikayen nasıl?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İdrar Yolları Enfeksiyonu nedir?

İdrar Yolları enfeksiyonlarını ve bunlardan korunarak nasıl sağlıklı bir genç kız olacağını öğren.

Devamını oku

Terleme hakkında bilmeniz gerekenler

Çok mu terliyorsun? Yalnız değilsin. Terin ne olduğu ve onunla nasıl baş edebileceğini öğrenmek istiyorsan, işte sana ipuçları.

Devamını oku

Erkek anatomisi sırları açıklandı

Erkek üreme organlarının ne işe yaradığını ve ergenlikte nasıl değiştiğini keşfet.

Devamını oku

Altı adımda arkadaşlığı koruma

En iyi arkadaşınla işler kötüye gidiyor ve onu kaybetmek üzeresin. İşte burada onu nasıl geri kazanabileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku