Merak etme delirmiyorsun: Ergenlikte duygusal değişim

Merak etme delirmiyorsun: Ergenlikte duygusal değişim

Genç kızlarda ergenlik döneminde duyguların nasıl değiştiğini keşfet. Sonuçta delirmiyorsun! Ergenlikte duygusal değişim hakkında daha fazlası bu yazıda…

 

Bir dakika mutluluktan havalara uçuyorsun! Bu ani mutluluğun sebebi ne? Sonra, olabilecek en kötü şeyin ortasında buluyorsun kendini! Aslında o kadar da büyük bir mesele olmayan bir şey için neden böyle kendini kaybediyorsun? Bunlar son zamanlarda yaşadıklarını anımsatıyor mu?


Yalnız değilsin. İşte ergenlik döneminde yaygın olarak görülen duygusal değişiklikler. Yakında hayatının neden lunaparktaki bir hız treninde gidiyormuşsun gibi hissettirdiğini anlayacaksın!

1. Düşünce şeklin değişti

Artık daha soyut bir şekilde düşünebiliyorsun. Olayları daha iyi analiz edebiliyorsun. Bir yetişkin gibi düşünmeye başlıyorsun. Bu okuluna ve hobilerine konsantre olabileceğin muhteşem bir zamandır. Zihnin gelişiyor, o zaman onu kullan! Eskiden hoşlandığın hobiler şimdi daha da eğlenceli olacak ama aynı zamanda yeni ilgi alanları da bulmaya çalış.

2. Duygularını daha iyi ifade edebilirsin

Duygularına muhtemelen artık daha iyi anlam vermeye başlıyorsun. Mutlu ya da üzgün olduğunu sözel olarak daha etkili bir şekilde ifade edebildiğinin farkına varıyor olabilirsin. Bu sana kim olduğunla ilgili daha açık bir “benlik” duygusu verir. İşin enteresan tarafı bu seni muhtemelen daha içe dönük yapar ve dışa açılmaya daha az eğilimli olursun.

3. Kendini gerçekten çok duygusal hissediyorsun

Ebeveynine ve arkadaşlarına çok kolay sinirleniyor olabilirsin. Önceden sinirlerini bozmayan küçük bir şey şimdi seni deliye çeviriyor olabilir. Ergenlik döneminde sinirli hissetmek hormonal değişikliklerinden dolayı normaldir. Aslında aynı sebepten birçok kadın regl dönemleri öncesinde gergin olur.


Ruh halindeki ani değişimler de erginlik döneminde yaygındır. Sinirlendiğin zamanlarda 10’a kadar sayabilir (gerçekten işe yarıyor) ve annenle ya da arkadaşınla konuşmadan önce söyleyeceklerin üzerine biraz düşünebilirsin. Öfkeni egzersizle başka alanlara yönlendir. Bu vücuduna ve aklına iyi gelir. Sinirini tenis topundan ya da koşu bandından çıkarmak seni rahatlatabilir ve formda tutar!

4. Çok ağlıyorsun

Belki de sana normalde çok da dokunmayacak bir şey üzerine göz yaşlarına boğuluyorsun. Bu çok normal. Sakinleşmek için bir anne-kız konuşması yapmaktan hiçbir zaman çekinme. Annen olaylara doğru şekilde yaklaşacak ve sana her şeyin yolunda olduğunu hatırlatacaktır.

5. Daha kadınsı hissediyorsun

Bazı genç kızlar daha kadınsı hissettiklerini keşfedebilir. Saçların, makyajın ve genel görünümünle daha çok ilgileniyorsun.

6. Tuhaflaştığını düşünüyorsun

Belki kendini arkadaşlarınla karşılaştırıyorsun ve kendinde bazı şeylerin yanlış gittiğini düşünüyorsun. Kendine güvensiz hissediyorsun. Tahmin et ne var? Diğer herkes de aynı şekilde düşünüyor! Diğer yaşıtların da senin gibi kendi içine dönük. Sadece kişiliğinin geliştiğini ve daha da kendine özgü olmaya başladığını aklında tut. Şu anda öyle hissetmesen de bu iyi bir şey. Tüm bu yeni duygularını ifade etmek için yaratıcı bir şeyler yapmayı dene. Tamamen sana ait bir şeyler yapmak eşsiz olmanın ne kadar muhteşem olabileceğini anlamanı sağlar!


Bunların herhangi biri sana tanıdık geliyor mu? Senin hikayen nasıl?

 

Ergenlikte misin? Ergenlik döneminde olduğunu gösteren 8 belirtiyi bu yazıda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Altı adımda arkadaşlığı koruma

En iyi arkadaşınla işler kötüye gidiyor ve onu kaybetmek üzeresin. Arkadaşlar arasında olur böyle şeyler. İşte burada onu nasıl geri kazanabileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 1

Gillette Venus senin için tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku