Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Olağan dışı meme büyümelerini kontrol etmek için kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığını öğren.

 

Geç ergenlik dönemindeki ya da 20’li yaşlarının başındaki genç kızlara ayda bir defa meme muayenesi yapmalarını öneririz. Bu kendi kendine meme muayenesinin amacı kanserli olabilecek yumrular olup olmadığını kontrol etmektir. Bu kulağa gerçekte olduğundan biraz daha korkutucu gelebilir, çünkü gerçek şu ki memelerde bulunan yumruların çoğu kanserli değildir.

Neden kendi kendine meme muayenesi yaparsın?

Bunu şu andan itibaren bir alışkanlık haline getirirsen memelerini başka herhangi birinden çok daha iyi tanıyor olacaksın. Böylece herhangi bir olağan dışı meme büyümesi ile karşılaşırsan, bunu hemen anlayacaksın.

Kendi kendine meme muayenesini ne zaman yapmalısın?

Kendi kendine meme muayenesini adet döneminden sonra yaparsan daha az hassasiyet ve şişkinlik olur. Birkaç ay kontrole devam ettikten sonra, bu konuda uzman olacaksın. Meme muayenesini doktorunla beraber yapıp doğru yaptığından emin olmak da iyi bir fikir. Unutma ki herhangi bir yumru ya da olağan dışı bir şey hissedersen, bunun ortadan kaybolmasını bekleme. Annenle konuş ve birlikte bir doktor muayenesi ayarlayın.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

1. Meme Kontrolü


Parlak bir ışık aç. Belden yukarısı çıplak olacak şekilde bir aynanın önünde dur ve sadece göğüslerine bak. Çökük meme ucu, çukurlu bölgeler ya da ciltte kızarıklık ya da döküntü gibi herhangi bir değişiklik görüyor musun?


Sonra ellerini kalçalarının üzerine koy ve kollarını aşağı doğru iterken göğsünü dışarı çıkar. Herhangi bir anormallik görüyor musun? Memelerin, herhangi bir çöküklük ya da büzülme olmaksızın aynı görünmelidir. Her meme ucunu herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol etmek için nazikçe sık. Açık renkli bir akıntı normaldir. Başka bir şey fark edersen muhakkak annene söyle.


2. Bırak parmakların gezinsin


Sol omzunun altına bir yastık koyarak ve sol kolunu başının arkasında tutarak sırt üstü (düz bir zemine) uzan. Sol memenin iç içe halkalardan oluşan (spiral gibi ya da Satürn gezegeni etrafındaki halkalar gibi) bir saat olduğunu hayal et.


Muayeneye SAĞ elinle memenin en dışındaki (en geniş) “halkadan” saat 12:00 noktasından başla. Parmaklarını saat yönünde başladığın noktaya geri gelene kadar “dolaştır”. Sonra parmaklarını 2,5 santim kadar içeri götür ve aynı şeyi bir küçük “halka” için tekrarla.


Tüm meme dokunu ve meme ucu bölgeni muayene edene kadar devam et. Daha nazik hareketlerle koltuk altının aşağısını da incelemeyi unutma, çünkü meme dokusu koltuk altının aşağısına kadar uzanır. Bir de, büyük göğüslerin varsa, muayene sırasında hem hafif hem kuvvetli şekilde bastırarak meme dokunun tamamını incelediğinden emin olabilirsin.


3. Diğer tarafa geç


Şimdi diğer memeye geç ve aynı muayeneyi tekrarla.

Tamamladın! 

İşte bu kadar! Kendi kendine meme muayenesi doktorun muayenehanesinde her sene tekrarlanan muayenelerle desteklenecektir. Bu arada, göğüslerinde herhangi bir değişikliği ya da kaygını annene ve doktoruna söyle ki onlar da ileri testlerle takip edebilsinler.


Aylık meme muayenesi yapman gerektiğini her ay nasıl aklında tutuyorsun? Meme kontrolünün esasları hakkında daha fazla bilgiyi bu makalemizde keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

memem çox buyuk

Nərmin 10.03.2021

meraba arkadaslar benim memem yasima gore buyuk yani buyuk sutyen bile takiyorum yanlardan çikiyo çok rahatsiz oluyorum sizce kucultmenin bi yolu varidir?

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Can sıkıntısıyla nasıl başa çıkılır?

Can sıkıntısına ne iyi gelir? Kötü ruh halinin cazibeni bozmasına izin verme. Bu yapılacak ve yapılmayacaklar listesiyle hüzünlü ruh halinden kurtul.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku