Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

Olağan dışı meme büyümelerini kontrol etmek için kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığını öğren.


Geç ergenlik dönemindeki ya da 20’li yaşlarının başındaki genç kızlara ayda bir defa meme muayenesi yapmalarını öneririz. Bu kendi kendine meme muayenesinin amacı kanserli olabilecek yumrular olup olmadığını kontrol etmektir. Bu kulağa gerçekte olduğundan biraz daha korkutucu gelebilir, çünkü gerçek şu ki memelerde bulunan yumruların çoğu kanserli değildir.

Neden kendi kendine meme muayenesi yaparsın?

Bunu şu andan itibaren bir alışkanlık haline getirirsen memelerini başka herhangi birinden çok daha iyi tanıyor olacaksın. Böylece herhangi bir olağan dışı meme büyümesi ile karşılaşırsan, bunu hemen anlayacaksın.

Kendi kendine meme muayenesini ne zaman yapmalısın?

Kendi kendine meme muayenesini adet döneminden sonra yaparsan daha az hassasiyet ve şişkinlik olur. Birkaç ay kontrole devam ettikten sonra, bu konuda uzman olacaksın. Meme muayenesini doktorunla beraber yapıp doğru yaptığından emin olmak da iyi bir fikir. Unutma ki herhangi bir yumru ya da olağan dışı bir şey hissedersen, bunun ortadan kaybolmasını bekleme. Annenle konuş ve birlikte bir doktor muayenesi ayarlayın.

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?

1. Meme Kontrolü


Parlak bir ışık aç. Belden yukarısı çıplak olacak şekilde bir aynanın önünde dur ve sadece göğüslerine bak. Çökük meme ucu, çukurlu bölgeler ya da ciltte kızarıklık ya da döküntü gibi herhangi bir değişiklik görüyor musun?


Sonra ellerini kalçalarının üzerine koy ve kollarını aşağı doğru iterken göğsünü dışarı çıkar. Herhangi bir anormallik görüyor musun? Memelerin, herhangi bir çöküklük ya da büzülme olmaksızın aynı görünmelidir. Her meme ucunu herhangi bir akıntı olup olmadığını kontrol etmek için nazikçe sık. Açık renkli bir akıntı normaldir. Başka bir şey fark edersen muhakkak annene söyle.


2. Bırak parmakların gezinsin


Sol omzunun altına bir yastık koyarak ve sol kolunu başının arkasında tutarak sırt üstü (düz bir zemine) uzan. Sol memenin iç içe halkalardan oluşan (spiral gibi ya da Satürn gezegeni etrafındaki halkalar gibi) bir saat olduğunu hayal et.


Muayeneye SAĞ elinle memenin en dışındaki (en geniş) “halkadan” saat 12:00 noktasından başla. Parmaklarını saat yönünde başladığın noktaya geri gelene kadar “dolaştır”. Sonra parmaklarını 2,5 santim kadar içeri götür ve aynı şeyi bir küçük “halka” için tekrarla.


Tüm meme dokunu ve meme ucu bölgeni muayene edene kadar devam et. Daha nazik hareketlerle koltuk altının aşağısını da incelemeyi unutma, çünkü meme dokusu koltuk altının aşağısına kadar uzanır. Bir de, büyük göğüslerin varsa, muayene sırasında hem hafif hem kuvvetli şekilde bastırarak meme dokunun tamamını incelediğinden emin olabilirsin.


3. Diğer tarafa geç


Şimdi diğer memeye geç ve aynı muayeneyi tekrarla.

Tamamladın! 

İşte bu kadar! Kendi kendine meme muayenesi doktorun muayenehanesinde her sene tekrarlanan muayenelerle desteklenecektir. Bu arada, göğüslerinde herhangi bir değişikliği ya da kaygını annene ve doktoruna söyle ki onlar da ileri testlerle takip edebilsinler.


Aylık meme muayenesi yapman gerektiğini her ay nasıl aklında tutuyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Erkeklerde ergenlik dönemiyle ilgili 5 bilgi

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren.

Devamını oku

Can sıkıntısıyla nasıl başa çıkılır?

Kötü ruh halinin cazibeni bozmasına izin verme. Bu yapılacak ve yapılmayacaklar listesiyle hüzünlü ruh halinden kurtul.

Devamını oku

Modayı Takip Eden Biri Olmak için ipuçları

En iyi alışveriş çılgını asla çok para ödemez! En güzelini en uygun fiyata almayı buradan öğrenebilirsin.

Devamını oku