Meme kanseri nasıl anlaşılır ve önlemeye yardımcı olabilecek 5 alışkanlık

Meme kanseri nasıl anlaşılır ve önlemeye yardımcı olabilecek 5 alışkanlık

Meme kanseri ile ilgili temel bilgiler ve sağlıklı kalmanın yolları

 

Meme Kanseri nasıl anlaşılır?

Meme Kanseri — Meme kanserinin adını duymak bile korkutucu. Devam et, birkaç defa sesli söyle. Yıldırım çarpmadı ya! Meme kanseri teşhisi konulsa bile bu yıldırım çarpması gibi bir şey değil. Meme kanseri teşhisi konulmuş kadınların çoğu normal hayatlarına devam eder. Artık çok az kadın kanser sebebiyle göğsünü kaybetmektedir. Birçok durumda, genç bir kadın hayatına devam edebilir ve artan bir tehlike olmadan hamile kalabilir.


Meme kanseri riski genç kadınlarda en düşük seviyededir. Bununla birlikte 40 yaşından sonra büyük oranda artar. Meme kanseri teşhislerinin üçte ikisi 50 yaşından büyük kadınlarda görülür. Büyük göğüslere sahip olmak ya da göğsüne bir darbe almak meme kanseri riskini artırmaz.


Eğer ailede daha önce meme kanseri hikayesi varsa (örneğin annede, büyükannede ya da hala ve teyzede) doktor ya da genetik danışman gibi bir profesyonelden tavsiye almak iyi bir fikir olabilir.


En önemlisi hastalığa yakalanma riskini en düşük seviyede tutacak sağlıklı bir yaşamı sürdürmektir. İşte bir kadının ya da genç kızın meme kanserinden kaçınmasına yardımcı olacak şeyler:

1. KENDİN için İdeal Olan Kiloda Kal

Fazla kilolu olmak meme kanseri riskini artırır. Bu kalem gibi ince olman gerektiği anlamına gelmiyor. Doktoruna boyuna, vücut şekline ve kemik yapına göre ideal olan kilo aralığını sor.

2. Sağlıklı bir Yeme Düzenin Olsun

Çok düşük yağlı yeme düzeninin kadınların meme kanserinden kaçınmasına yardımcı olduğuna inanılırdı ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki bu tamamen doğru değil. Genel olarak, düşük yağlı bir yeme düzenin olmalı ancak bazı yağlar kararında yendiğinde senin için iyidir. Yani yemeklerinde tükettiğin yağlar, işlenmemiş bitkisel yağlar, yemişler, avokado ya da balık yağı gibi “iyi” yağlardan olmalıdır. Zeytin yağı ve keten tohumu yağı da senin için gerçekten çok iyidir.

3. “Abur cubur” Yiyeceklerden Kaçın

Aşırı işlenmiş, yağsız ya da “diyet” yiyecekleri kes. Bu tür yiyecekler genellikle çok fazla şeker içerir.

4. Çay İç

Çayın meme kanseri de dahil olmak üzere çok çeşitli kanser türlerine yakalanmayı önlemede yardımcı olduğu görülmüştür. En iyisi yeşil çaydır, sonraki kokulu çay ve üçüncüsü de siyah çaydır. Bunların hepsinin kafein içerdiğini unutma. Kafein meme kanseri riskini artırmaz ancak başka sebeplerden dolayı kafein tüketimini azaltmak isteyebilirsin. Eğer kafein tüketimini azaltmak istiyorsan, bu çayların kafeinsiz çeşitlerini kullanabilirsin.

 

5. Aylık Meme Muayenesi

Aylık göğüs muayeneleri göğüslerindeki farklılıkları erkenden ortaya çıkarmanın önemli bir parçasıdır. Meme muayenesini doğru şekilde uygulamak için doktoruna danış. Sonra her ay bunu düzenli olarak yap. Programlayarak yaparsan hatırlamak daha kolay olur; her ayın ilk günü ya da her ay düzenli olarak gerçekleşen başka bir zamanda yapmayı planla.


Göğüslerini ne kadar sıklıkta kontrol ediyorsun? Kendi Kendine meme muayenesi nasıl yapılır merak ediyorsan, bu makalemizde ipuçlarını keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Göğüsler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kadınlarda göğüs gelişimiyle ilgili bilmen gerekenler. İşte göğüslere dair tüm soruların cevapları.

Devamını oku

Memede kitle ne anlama gelir?

Memede kitle hakkında her şeyi ve eğer memende kitle olduğunu fark edersen ne yapman gerektiğini öğren.

Devamını oku

Anneler Günü: Anneye hediye fikirleri

Annene senin için yaptığı her şey için, genç kızların bile parasının yetebileceği hediyelerle teşekkür et. Anneye hediye fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku