Kan ter içinde kalma, stres yönetimi yap!

Kan ter içinde kalma, stres yönetimi yap!

O kadar streslisin ki deli gibi terliyorsun? Stres yönetimini anlattığımız bu altı kolay öneri ile rahatla.

 

Sınıfta önemli bir sunum ya da test öncesinde avuç içlerin terlediyse, terlemene sebep olan tek şeyin egzersiz olmadığını biliyorsun. Stres de terlemeye neden olabilir. İyi haber: Bu kontrol edebileceğin bir şeydir. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğini göreceksin.

1. Derin bir nefes al

Sessiz ve rahat bir köşe bul. Otur ya da sırtüstü uzan. Karnın tamamen şişene kadar burnundan yavaşça nefes al. Nefesini yavaşça burnundan ya da ağzından ver.

2. Kaslarını gevşet

Gözlerin kapalı olarak sırtüstü uzan. Ayaklarından başlayarak bir seferde vücudunun bir tarafını gerginleştir. Bacağının alt tarafı, dizlerin, bacağının üst tarafı ve yukarı doğru vücudunun diğer bölümlerini kasarak ve gevşeterek çalıştır. Vücudunun her bir parçasını yaklaşık 5 saniye ger ve sonra gevşet. Bu küçük egzersiz sonunda muhtemelen daha sakin hissediyor olacaksın.

3. Ilık bir banyo yap

Ilık su altında durmak seni rahatlatır, aynı zamanda yıkanmak ter kokmana neden olan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur.

4. Yüzmeye git

Egzersiz yapmak strese karşı etkili bir yöntemdir. Ancak çok fazla terliyorsan, spor salonuna gitmek çok da eğlenceli olmayacaktır. Bunun yerine yüzmeyi dene. Hem iyi bir egzersiz olur hem de sen suyun içindeyken kimse terlediğini göremez!

5. Bol bol gül

Gülmek gerçekten en iyi ilaçtır. Gülmek önce strese vereceğin tepkiyi aktive eder sonra da tam bir sakinlik duygusu yaratarak senin rahatlamanı sağlar. İçten bir kahkaha vücudunun oksijen ve kan akışını da artırır.

6. Not al

Bir günlük tutmaya başla. Gün içinde sende strese yol açan her şeyi yaz. Strese yol açan tetikleyicileri anlamaya başlayınca, onları kontrol edebileceksin.

 

Stres gerçekten komik şeyler yapmana neden olabilir. Stresli durumların tamamen şamataya dönüştüğü anılarını bizimle paylaşmaya ne dersin?

 

Ebeveynlerin dışarı çıkmana izin vermiyor mu? Peki evde neler yapabilirsin, yazımızda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

stresss

zlyha.zain 18.04.2018

çok stresin dönemi uzattığı doğrumuuu

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normaldir!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunu söylüyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak

Lazerle istenmeyen tüylerden kurtulmak seçeneği ilk bakışta çok çekici gelebilir. Ama önce bu seçeneğin senin için en uygun yöntem olup olmadığını araştırmalısın.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı