Stresle Nasıl Başa Çıkarsın?

Stresle Nasıl Başa Çıkarsın?

Sınav stresinden, aile yaşamındaki strese kadar kaygıyla başa çıkmanın yolları.

 

Dersler, aile ve sosyal hayat derken, kendini epey baskı altında hissediyorsun. Stres altında hissetmek bazen iyidir çünkü zorlukları aşmana yardımcı olur. Bazense sadece üzüldüğünle kalırsın. Ancak aşırı stres vücuduna kesinlikle iyi gelmez. Bir daha aşırı stres altında hissettiğinde şu söyleyeceklerimiz aklında bulunsun.

Vücudun Strese Nasıl Tepki Verir?

Stres altında kaldığında vücudun harekete geçer. Beynin salgıladığı stres hormonları vücudun farklı bölgelerine ulaşarak tüm bedenini tetikte olması için uyarır. Nefes alışın, kalp atışların ve kan basıncın artar. Kan damarları daralarak beynine ve kaslarına daha çok kan gönderir.

Stres ve Sağlık

Aşırı stres altında kaldığında, vücudun kendini zorlar. Aynı zamanda stres, yüksek kalorili, yağlı besinler tüketmek, uykusuz kalmak ve egzersiz yapmamak gibi sağlıksız başa çıkma mekanizmalarını devreye sokar. Zamanla, sivilceden kalp hastalığına kadar pek çok kronik rahatsızlığa yol açabilir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Bazı İpuçları

  • Egzersiz Programı. Düzenli spor yapmanın en kolay yollarından biri yürümektir. Başka fiziksel aktivitelerle de stresten kurtulup neşeni yerine getirebilirsin. Yapacağın en ufak bir şey bile yardımcı olur!
  •  

  • Uykunu al ve sağlıklı beslen. Geceleyin 7-8 saat uyuyarak stresli durumlarla daha kolay başa çıkacak enerjiye sahip olabilirsin. Vücudunu sağlıklı yemeklerle beslemeyi unutma.
  •  

  • Yakın ilişkiler kurmaya özen göster. Arkadaşların ve ailenle kuracağın sağlıklı ilişkiler beden sağlığına da iyi gelir.
  •  

  • “Hayır” demeyi öğren. Bunu yapmak göründüğü kadar kolay olmasa da, okulda sana verilen ekstra bir göreve hayır diyerek kendine nefes alacak alan yaratabilirsin.
  •  

  • İhtiyacın olduğunda yardım iste. Stresten kurtulman için hiçbir şeyin faydası olmuyorsa bunu doktorunla stres yönetimi hakkında konuşmaktan asla çekinme!

 

Hayatındaki en büyük stres kaynağı ne?

 

Stres yönetimi hakkında daha fazla bilgiyi bu yazımızda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Baban hayatında olup bitenlerden bihabermiş gibi görünebilir ama inan, baban aslında sandığından çok daha fazlasını anlayan biri.

Devamını oku

Her Kızın Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Makyaj Hilesi

Bu üç basit makyaj hilesiyle kendini kırmızı halıda yürüyormuş gibi hisset.

Devamını oku