Terleme: Sıcaklarda Serin Kalmanın 6 Yolu

Terleme: Sıcaklarda Serin Kalmanın 6 Yolu

Aşırı terden ve kötü kokulardan kurtulmak için kolay yöntemler.

 

Okulda sunum yapacağın o büyük gün geldi çattı. Sunumu bitirmek için bütün gece uyumadın. Sonuçta bu dersten geçmeni sağlayacak ya da kalmana sebep olacak kadar önemli bir sunum. Ne kadar stres altında olduğun dışarıdan bile fark ediliyor. Yepyeni tişörtünün koltuk altlarında ter lekeleri belirmeye başladı. Yaşadığın stres yetmezmiş gibi, bir de utanç verici bir duruma düşüyorsun.

 

Bazı insanlar baskı altındayken serin kanlı kalabilirken bazıları aşırı terleme yüzünden sanki az önce duştan çıkmış gibi görünürler. Bunun pek çok sebebi vardır ve stres kesinlikle başlıca sebeptir! Neyse ki durumu kontrol altına almak mümkündür. Baskı altındayken yaşadığın stresi azaltmana ve serin kanlılığını korumana yardımcı olacak 10 ipucu:

1. Derin nefes al.

Nefes almanın önemini bilmek için dahi olmaya gerek yok ama sen yine de dikkatini nefes alışına ver ve bunun seni ne kadar rahatlatacağını gör. Sessiz ve rahat bir yer bul. İstersen otur ya da sırtüstü uzan. Burnundan derin bir nefes al ve karnın aldığın nefesle tamamen şişsin. Aldığın nefesi yine burnundan ya da ağzından yavaşça bırak. Her gün 10 ya da 20 dakika boyunca bu nefes egzersizini yap.

2. Bilinçli olarak gevşe.

Stresi azaltma tekniklerinden biri de “Progresif Kas Gevşetme” tekniğidir. Tekniğin adı kulağa her ne kadar karmaşık gelse de, uygulaması çok kolay. Sırtüstü uzanıp gözlerini kapat. Önce ayaklarından başlayarak vücudunun her bölgesini teker teker kas. Yavaşça baldırlarını, dizlerini, üst bacaklarını ve vücudunun geri kalanını kasarak yukarı doğru ilerle. Her bölgeyi yaklaşık beş saniye kastıktan sonra rahat bırakıp gevşe. Sıra kafana geldiğinde kendini çoktan rahatlamış hissedeceksin ve muhtemelen güzel bir şekerleme yapacaksın!

3. Ilık bir duş al.

Ilık suyla yıkanmak sadece rahatlatıcı değildir. Bakterilere karşı savaşan sabunla vücudunu yıkamak ter kokusuna sebep olabilecek bakterileri de öldürür ve aşırı terleme sorununu ortadan kaldırır.

4. Yüzmeye git.

Fiziksel egzersiz yapmak aşırı strese karşı harika bir çözümdür. Egzersiz yaptığında vücudun endorfin salgılar. Endorfin kendini iyi hissetmeni sağlayan kimyasallardır. Ancak sorun şu ki, koşu bandına adım attıkları anda terden sırılsıklam olan insanlar spor salonuna gitmekten utanabilirler. Bunun yerine yüzmeyi tercih edebilirsin.

5. Kahkaha atmak sağlıklıdır.

Bu sadece laftan ibaret değil— gülmek gerçekten de en iyi ilaçtır. Güzel bir komedi filmi aç ve sağlıklı etkilerini anında hissetmeye başla. Araştırmalara göre, o ilk kahkahayı atmak için hevesle beklemen dahi stres hormonu seviyesini düşürmeye yetiyor. Gülmek, önce stresi tetikler ve sonra o stres tepkisini serbest bırakır. Sonunda tamamen huzurlu hissetmeni sağlar.

6. Yazı yaz.

Sende stres yaratan duygularla başa çıkmanın en etkili yolu bazen bunları kağıda dökmektir. Gün içinde seni strese sokan ne olduysa oturup yaz. Stresi tetikleyen şeylerin ne olduğunu anlamaya başlayınca onları kontrol etmeyi de öğrenebilirsin.

 

Terlemekle ilgili başına gelmesinden en çok korktuğun şey nedir? Ya da terlemekle ilgili utanç verici bir anın var mı?

 

Vajinal hijyen hakkında uzman görüşüne ihtiyacın varsa, aradığın her şey bu videoda!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Her Kızın Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Makyaj Hilesi

Bu üç basit makyaj hilesiyle kendini kırmızı halıda yürüyormuş gibi hisset.

Devamını oku

Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Baban hayatında olup bitenlerden bihabermiş gibi görünebilir ama inan, baban aslında sandığından çok daha fazlasını anlayan biri.

Devamını oku