Terleme: Sıcaklarda Serin Kalmanın 6 Yolu

Terleme: Sıcaklarda Serin Kalmanın 6 Yolu

Aşırı terden ve kötü kokulardan kurtulmak için kolay yöntemler.

 

Okulda sunum yapacağın o büyük gün geldi çattı. Sunumu bitirmek için bütün gece uyumadın. Sonuçta bu dersten geçmeni sağlayacak ya da kalmana sebep olacak kadar önemli bir sunum. Ne kadar stres altında olduğun dışarıdan bile fark ediliyor. Yepyeni tişörtünün koltuk altlarında ter lekeleri belirmeye başladı. Yaşadığın stres yetmezmiş gibi, bir de utanç verici bir duruma düşüyorsun.

 

Bazı insanlar baskı altındayken serin kanlı kalabilirken bazıları aşırı terleme yüzünden sanki az önce duştan çıkmış gibi görünürler. Bunun pek çok sebebi vardır ve stres kesinlikle başlıca sebeptir! Neyse ki durumu kontrol altına almak mümkündür. Baskı altındayken yaşadığın stresi azaltmana ve serin kanlılığını korumana yardımcı olacak 10 ipucu:

1. Derin nefes al.

Nefes almanın önemini bilmek için dahi olmaya gerek yok ama sen yine de dikkatini nefes alışına ver ve bunun seni ne kadar rahatlatacağını gör. Sessiz ve rahat bir yer bul. İstersen otur ya da sırtüstü uzan. Burnundan derin bir nefes al ve karnın aldığın nefesle tamamen şişsin. Aldığın nefesi yine burnundan ya da ağzından yavaşça bırak. Her gün 10 ya da 20 dakika boyunca bu nefes egzersizini yap.

2. Bilinçli olarak gevşe.

Stresi azaltma tekniklerinden biri de “Progresif Kas Gevşetme” tekniğidir. Tekniğin adı kulağa her ne kadar karmaşık gelse de, uygulaması çok kolay. Sırtüstü uzanıp gözlerini kapat. Önce ayaklarından başlayarak vücudunun her bölgesini teker teker kas. Yavaşça baldırlarını, dizlerini, üst bacaklarını ve vücudunun geri kalanını kasarak yukarı doğru ilerle. Her bölgeyi yaklaşık beş saniye kastıktan sonra rahat bırakıp gevşe. Sıra kafana geldiğinde kendini çoktan rahatlamış hissedeceksin ve muhtemelen güzel bir şekerleme yapacaksın!

3. Ilık bir duş al.

Ilık suyla yıkanmak sadece rahatlatıcı değildir. Bakterilere karşı savaşan sabunla vücudunu yıkamak ter kokusuna sebep olabilecek bakterileri de öldürür ve aşırı terleme sorununu ortadan kaldırır.

4. Yüzmeye git.

Fiziksel egzersiz yapmak aşırı strese karşı harika bir çözümdür. Egzersiz yaptığında vücudun endorfin salgılar. Endorfin kendini iyi hissetmeni sağlayan kimyasallardır. Ancak sorun şu ki, koşu bandına adım attıkları anda terden sırılsıklam olan insanlar spor salonuna gitmekten utanabilirler. Bunun yerine yüzmeyi tercih edebilirsin.

5. Kahkaha atmak sağlıklıdır.

Bu sadece laftan ibaret değil— gülmek gerçekten de en iyi ilaçtır. Güzel bir komedi filmi aç ve sağlıklı etkilerini anında hissetmeye başla. Araştırmalara göre, o ilk kahkahayı atmak için hevesle beklemen dahi stres hormonu seviyesini düşürmeye yetiyor. Gülmek, önce stresi tetikler ve sonra o stres tepkisini serbest bırakır. Sonunda tamamen huzurlu hissetmeni sağlar.

6. Yazı yaz.

Sende stres yaratan duygularla başa çıkmanın en etkili yolu bazen bunları kağıda dökmektir. Gün içinde seni strese sokan ne olduysa oturup yaz. Stresi tetikleyen şeylerin ne olduğunu anlamaya başlayınca onları kontrol etmeyi de öğrenebilirsin.

 

Terlemekle ilgili başına gelmesinden en çok korktuğun şey nedir? Ya da terlemekle ilgili utanç verici bir anın var mı?

 

Vajinal hijyen hakkında uzman görüşüne ihtiyacın varsa, aradığın her şey bu videoda!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Fibrokistik Meme Değişiklikleri

Yumrulu meme” olarak da bilinen, meme büyümesiyle ilgili değişiklikler hakkında bilgi edin.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku

El Yapımı Kokulu Balsamlarla Her Gün Güzel Kokabilirsin!

Kendin için katı parfüm yapmak sandığından çok daha kolay.

Devamını oku