Terlemekle İlgili 4 Soru

Terlemekle İlgili 4 Soru

Terlemek iğrenç gelir. Peki neden terleriz ve normalden fazla terlediğimizi nasıl anlarız?

 

 

Terlemek iğrençtir. Pek havalı göründüğü de söylenemez. Ama herkesin terlediği bir gerçektir, o yüzden üzülme. Terlemek tamamen doğaldır ve sağlığımız için faydalıdır! Özellikle de spor salonunda ya da okuldaki spor takımında muhteşem hareketler sergiliyorsak! Neden terlediğimizi, ne miktarda terlemenin aşırı terlemeye girdiğini buradan öğrenebilirsin.

Bütün bu ter niye?

Fiziksel aktivitede bulunduğunda ya da bütün sınıfın önünde konuşma yapmak gibi stres yaratan durumlarla karşılaştığında, vücut ısısı artar. Bunun sonucunda beyin vücuda mesaj göndererek serinlemesini söyler. Peki vücut nasıl serinler? Terleyerek.

Herkes terler mi?

Tabi ki. Terlemek, vücut ısısını normal seviyede tutmak ve aşırı ısınmasını engellemek için bedenin başvurduğu doğal bir yoldur. Ancak ne yazık ki ergenlik dönemindeki kızlar terlemeye eşlik eden hafif kötü bir kokuyla da karşılaşırlar. İşte önlemek istediğin sorun da zaten budur! Terlediğinde kötü bir koku alıyorsan annenle konuş deodorant kullanmak için annenin fikrini sor.

Ailenle deodorant almak hakkında nasıl konuşabilirsin?

Herkes terler demiştik, hatırladın mı? Evet, buna annen ve baban da dahiller. İster inan ister inanma, annen de bir zamanlar senin yaşındaydı ve şu an senin yaşadığın bedensel değişimleri yaşıyordu. Gerçekten. Bu yüzden, terlemeyi kontrol altına almak için deodorant kullanmak istediğini söylersen emin ol seni anlayacaktır.

Aşırı terlediğimizi nasıl anlarız?

Bazı insanlardaki ter bezleri aşırı çalışarak, vücudun ihtiyacı olandan daha çok ter üretirler. Bu durum, insanların normalden dört ya da beş kat daha fazla terlemesine sebep olabilir! Eğer aşırı terlediğini düşünüyorsan bu konuyu doktorunla konuş.

 

Terlemek şüphesiz utanç verici bir şey olabilir. Mesela sınıftayken o matematik sorusunun cevabını biliyorsundur ama parmak kaldırmak istemezsin. Dolabında sadece siyah ve beyaz tişörtler vardır çünkü bu renkler koltuk altı terini iyi gizlerler.

 

Terleme karşıtı deodorantlar, koruma sağlamak ve kötü kokuları en aza indirmek üzere tasarlanmıştır ve etkileri klinik olarak kanıtlanmıştır. Tek yapman gereken gece yatmadan önce deodorantı kullanmaktır. Etkisi, ertesi gün boyunca sürer. Üstelik duş alsan veya banyo yapsan da geçmez!

 

Peki ne duruyorsun? Hadi bakalım, o matematik sorusuna cevap verebilir, istediğin gibi dans edebilir, kırmızı bluzunu giyebilir, dilediğin gibi top sahasına çıkıp kollarını havaya kaldırabilirsin.

 

Yapmayı çok sevdiğin ama terlemene sebep olan şey nedir?

 

Terleme hakkında daha fazlasını merak ediyorsan, bu yazımıza bir bak!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Regl Öncesi Sendromuna İyi Gelen 10 Yöntem

Regl sancısı çekiyorsan ya da sadece stresliysen regl öncesi sendromuna iyi gelen bu 10 yöntemi uygula.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yeni Kız Yeni Arkadaş!

Yeni kıza yakınlık göstermenin zamanı geldi - hem ona yardım et hem de yeni bir arkadaşın olsun - herkes için kazançlı bir durum!

Devamını oku

Sosyal Medya: Düşünmeden Tıklama

Düşünmeden paylaştığın bir ileti veya gönderdiğin kötü bir mesaj yüzünden utanabilirsin ya da iyi bir arkadaşı kaybedebilirsin.

Devamını oku