Terlemekle İlgili Temel Gerçekler

Terlemekle  İlgili Temel Gerçekler

Deodorant mı, terleme karşıtı ürün mü? Bu ve bunun gibi soruların cevapları seni beklliyor.

 

Evet, herkes terler. Peki terlememizin sebebi nedir? Ne miktarda terlemek aşırı terlemeye girer? Ter miktarımızı ve o kötü kokuyu nasıl en aza indirebiliriz? Terlemek ve kızların kullandığı deodorantlarla ilgili bilmek istediğin bütün cevaplar burada.

Neden Terleriz?

Ter bezlerini harekete geçiren sebepler arasında sayabileceklerimiz: Stres (mesela finaller yaklaşıyor!), hormonlar, duygular (yani dost bildiğimiz bazı düşmanlar), fiziksel aktivite (o zaman dans!) ya da spor yapmak. Bu tip durumlar söz konusuysa beyin vücuda bir mesaj gönderir. Beynin verdiği bu mesaj, vücudun doğal serinleticisi olan terleme yöntemini kullanarak vücudun serinletilmesini söyler. Yani terlemek, sağlıklı bir ısı seviyesini korumak için vücudun başvurduğu bir yöntemdir. Sence de çok havalı bir bilgi değil mi? (Kelime oyununu boş verelim.)

ÇOK Terliyorum. Bu normal mi?

Bazı insanların ter bezleri, uyaranlara karşı aşırı tepki verirler ve vücudun ihtiyacı olandan aşırı terlemesine neden olurlar.

Terleme karşıtı ürünler nasıl etki eder?

Terleme karşıtı ürünler koltuk altılarındaki ter kanallarını kapatarak terin sebep olduğu ıslaklığı azaltırlar. Terlemek aynı zamanda kokuya sebep olan bakteriler ürettiği için terleme karşıtı ürünler kabus gibi kokuların önlenmesine de yardımcı olurlar.

Koltuk altındaki kötü kokuların sebebi nedir?

Aslında terin kendisi kokusuzdur ve çok çabuk buharlaşır. Ancak koltuk altı gibi kolayca buharlaşamadığı bölgelerde ıslaklığa sebep olurlar. Sıcak ve nemli yerlerde üreyen bakteriler terli bölgelere bayılırlar. Bu ikili bir araya geldiğinde koltuk altında kötü kokular kaçınılmazdır.

Deodorantlar nasıl etki eder?

Terleme karşıtı ürünlerin aksine, deodorantlar ıslaklığı azaltmazlar. Bunun yerine, terli bölgeleri seven ve kötü kokulara sebep olan bakterileri azaltmaya yardımcı olurlar. Böylece koltuk altındaki kötü kokuları saklarlar. Pek çok deodorant kötü kokulara karşı ayrıca güzel kokular içerir.

Terleme karşıtı ürünlerle deodorantlar arasındaki fark nedir?

Deodorantlar, bakterilerin terle karışmasıyla ortaya çıkan kötü kokuları kontrol altına almaya yararlar. Terleme karşıtı ürünlerse, cilt yüzeyine çıkan ter miktarını azaltarak ıslaklığı kontrol altına alırlar. Islaklık olmayınca kötü koku da olamaz!

 

Deodorant mı kullanıyorsun, yoksa terleme karşıtı bir ürün mü?

 

Mükemmel parfümü nasıl seçersin? Hadi durma, şu yazımızdaki ipuçlarına göz at.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yumurtalık Kistleriyle İlgili Bilmen Gerekenler

Yumurtalık kistlerinin nasıl oluştuğunu ve bu konuda neler yapabileceğini öğren.

Devamını oku

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Her Kızın Mutlaka Bilmesi Gereken 3 Makyaj Hilesi

Bu üç basit makyaj hilesiyle kendini kırmızı halıda yürüyormuş gibi hisset.

Devamını oku

Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Baban hayatında olup bitenlerden bihabermiş gibi görünebilir ama inan, baban aslında sandığından çok daha fazlasını anlayan biri.

Devamını oku