Vücut çatlakları nedir?

Vücut çatlakları nedir?

Vücut çatlaklarının nedenleri nelerdir (ipucu: büyüme) ve nasıl kaybolurlar.


Vücudun büyüyor, sen olgunlaşıyorsun. Başına gelen bütün bu vücut gelişimleriyle birlikte, onu bir arada tutan ve senin unutmuş olabileceğin bir şey var; cildin! Hızlı vücut gelişimleri cildinin esnekliği üzerine gereğinden fazla yüklenme yapabiliyor, bu da vücut çatlakları olarak bilinen değişimlere neden oluyor.

Vücut Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Vücut çatlakları, yoğun ve hızlı bir şekilde gelişim ya da değişim geçiren vücutlarda görülmektedir: ani kilo kaybı ya da alınması, hamilelik ve evet, ergenlik döneminde. Cildinde olan şey, vücut şeklinin değişimlerine cildin yeterince çabuk ayak uyduramaması ve çok hızlı bir şekilde gerilmeye zorlanmasıdır. Cildin de hafifçe ayrılmakta ve “vücut çatlakları” ya da bir yara dokusu bırakmaktadır. Pembemsi, gümüşümsü ya da kahverengi çizgiler ya da şeritler şeklinde, genellikle küçük gruplar halinde görülür.

Bu Çatlaklar Kaybolur mu?

Sana çok fark edilebilir, göze görünür gelmesine rağmen, vücut çatlakları zamanla kaybolmaktadır. Genellikle pembe ya da mor şeritler halinde başlamakta, fakat sonunda gümüşi bir renkte örümcek ağı şeklini almaktadır. Bronzlaştığında bazen daha görülebilir olabilirler çünkü cildin karardığında onlar da aynı şekilde yanmakta ya da aynı solgunluğuyla kalmaktadırlar.


Bazı insanlar vücut çatlaklarının görülmesini azaltmak için kakao yağı ya da E vitamini kullanmaktalar ancak bu çözümlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair henüz bir kanıt yok.


Vücut çatlaklarının pek görülmeyen biçimde arttığını düşünüyorsan, doktorunla görüşmende fayda var. Eğer böyle bir durum yoksa, unutma ki sen bundan muzdarip olan tek kadın değilsin ve bu çatlaklar çok geçmeden azalacaklar.


Bir de iyi tarafından bak. Artık senin de kaplan çizgilerin var! Vücut çatlakları güçlü, bağımsız bir kadın olma yolunda olduğunun başka bir göstergesidir. Şimdi git ve sorumluluklarını yerine getir!


Vücut çatlaklarını ilk ne zaman fark ettin? Bizimle paylaş!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Çatlaklar

Beyden 13.02.2017

20 yaşındayım ve kalçamda var çatlaklarım bu beni çok rahtsız ediyor spora başlasam gider mi?

Çatlaklar

Esmakizzz 11.08.2016

Vucudumda catlaklar var ve bu cok beni rahatsiz ediyo ne yapmam lazim birazda olsa gecirebilirmiyim?

çatlaklaar

pofuduuk 07.03.2016

18 yaşındayım ve 14 yaşlarımda vücut çatlaklarımı fark ettim kalça bölgemden yavaş yavaş bacaklarıma iniyor . Doktorla 2 yıl once görüştüğümde bunun için bişey yapılamadığını söyledi . Bu görüntü beni rahatsız etmeye başladı bi öneriniz var mı ?

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku

Genç kızların ergenliğine karşı erkeklerin ergenliği

Ergenlik döneminde ilk kimin değişimler yaşadığını keşfet.

Devamını oku

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Oral-B Diş Fırçası Pro-Flex Clinic Line 38 Orta

Erkeklerde ergenlik dönemiyle ilgili 5 bilgi

Bu kısa sıkça sorulan sorular listesiyle erkeklerde ergenlik dönemi ile ilgili gerçekleri öğren.

Devamını oku

İstemeden zorbalık yapıyor olabilir misin?

Aşağıdaki listeyi gözden geçirerek istemeden zorbalık yapıp yapmadığını anlayabilirsin.

Devamını oku

Modayı Takip Eden Biri Olmak için ipuçları

En iyi alışveriş çılgını asla çok para ödemez! En güzelini en uygun fiyata almayı buradan öğrenebilirsin.

Devamını oku