Ebeveynlerinle Yaşadığın Problemler Çözüldü!

Ebeveynlerinle Yaşadığın Problemler Çözüldü!

Kötü notlardan, regl dönemine kadar zorlu konuları aile içi iletişimine nasıl taşıyacaksın?

 

Aile içi iletişim fikri sana işkence gibi gelebilir. Aşık olduğunu ya da matematik dersinden aldığın kötü notları -ya da (Off yine mi!) regl problemlerini onlarla paylaşacağına kesin ölmeyi tercih edersin. Annen ya da baban sinirli, ılımlı veya tamamen anlaşılmaz bir biçimde tepki versin ya da vermesin, burada bu tür zorlu konuları onlarla konuşurken nasıl başa çıkabileceğini bulabilirsin.

Senaryo: Kazık bir tarih sınavı vardı … ve ben çaktım!

Onların bir adım önünde ol. Aldığın herhangi bir kötü notla ilgili ailenle konuşmadan önce, ilk olarak öğretmeninle konuşmak akıllıca olur. Birkaç puan fazla alsan sorun çözülecek mi? Özel derse mi ihtiyacın var? Yaşadığın bu sorunla ilgili anne ve babana kötü haberi vermeden önce bu probleme okulda müdahale etmek, senin sorumluluk sahibi biri olduğunu ve bunu düzeltemeye yönelik çaba göstermeyi kabul ettiğini gösterir. Ebeveynin buna nasıl sinirlenebilir ki? Sınavda çuvallamış olabilirsin, ama sen kontrolün başkasında olduğu bir piyon değilsin.

Senaryo: Ondan çok hoşlanıyorum. Bence o da benden hoşlanıyor, ancak ebeveynlerim bu çocukla çıkmama asla izin vermezler. 

Onların aklına gir, onlar gibi düşün. Annen ve baban 13 yaşından önce biriyle çıkmamanı söyledi, ancak senin de 13 yaşına girmene sadece 6 ay var. Tesadüfe bak ki, okuldaki en havalı çocuk da senden hoşlanıyor, sen de ondan. Bu çocuğun sadece arkasından bakakalacağına, annen ve babanın gençlik ruhunun içine dalıp, onlarla iletişim kur. “Senin ilk aşık olduğun kişi kimdi?, Çıkmana izin veriliyor muydu?, İkiniz nasıl tanıştınız?” gibi nostaljik sorular sor. Sonrasında, kendini rahat hissettiğinde, senin aşık olduğun biri olduğunu itiraf et. Belki ebeveynin de onunla tanışmak isteyecek. Belki onu sevecekler. Belki de onunla dışarı çıkmana izin verecekler.

Senaryo: Regl olmaya başladım ve bundan anneme ya da babama hiç bahsetmedim. İstemiyorum … Çok utanç verici!

Bir yetişkin gibi düşün. Her şeyden önce, annen de regl oluyor. Baban bile, güven bize, en azından bu gibi durumlara oldukça alışık biri. Bunun onlar için çok yeni bir şey olmadığını bilmek senin utanç duymanı biraz olsun azaltabilir. Regl olman doğanın bir parçası, bu sebeple bunu bir bütünsellik içinde değerlendir.


Yukarıda yazılı olanlardan herhangi birini ailenle konuşman kolay değil ama yapabilirsin! Ve bir kere yaptın mı, kendini ne kadar iyi hissettiğine şaşıracaksın.


Annen ve babanla başka ne tür problemler yaşıyorsun?

 

Annenle regl dönemi hakkında mı konuşmak istiyorsun? Önerilerimize bir bak.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları
  • Yorumları göster

biz mi anormaliz

LightOfGod 10.06.2017

benim ebeveynlerim pek de anlayışlı değiller. hoşlandığım biri olmuştu bunu anneme anlattığımda neler çektiğimi bi ben bi de allah bilir. ne yazık ki ben asla erkek arkadaşımı ailemle tanıştırma zevkine ulaşamayacağım :(

Aile içi iletişim: Evdekilerle daha iyi geçinmenin yolları!

Ne kadar katı görünüyor olsalar da, ebeveynlerinle uzlaşma becerisini öğrenebilirsin. Aile içi iletişiminin daha iyi olması için minik ipuçlarımızı keşfet.

Devamını oku

Ailen seni delirtiyor mu? Öfke kontrolünü keşfet!

Annen biraz sinirlerini zorluyor. Peki ne yapmalı? İşte burada kendini daha iyi hissetmenin ve öfke kontrolü yapmanın bazı yollarını bulabilirsin.

Devamını oku

Anne ile ilişkiyi geliştirmenin 5 yolu

Annenle iletişimi mükemmelleştirmenin basit yollarını keşfet.

Devamını oku

Vajinal akıntı nedir?

Vajinal akıntı seni rahatsız mı ediyor? Endişelenme, merak ettiğin her şey için videoyu izle!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Mükemmel tatil valizi için 10 güzel öneri

Bir geceliğine bir yerde kalacak olabilirsin ya da belki iki haftalığına ailenle tatile gidiyorsundur. Seyahat çantasını ne kadar profesyonelce hazırlarsan yükün o kadar hafif, gezin o kadar eğlenceli

Devamını oku