Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Baban hayatında olup bitenlerden bihabermiş gibi görünebilir ama inan, baban aslında sandığından çok daha fazlasını anlayan biri.

 

1. Hoşlandığın Erkek.

Baban da sonuçta bir erkek olduğu için, hoşlandığın erkeğin sana olan davranışlarından bahsedebilirsin ve bu davranışlara göre, onun da senden hoşlanıp hoşlanmadığını babana sorabilirsin. Sana mesaj yazıyor mu? Sınıfta onu sana bakarken yakalıyor musun? Tabii ki bunlar da önemli işaretlerdir ama baban bu erkeğin davranışlarını değerlendirerek gerçekten senden hoşlanıp hoşlanmadığı hakkında doğru tahminlerde bulunabilir.

 

2. Bedenin.

Baban belki regl olmanın nasıl bir şey olduğunu anlayamayabilir ama ergenlikte bir sürü duygusal ve bedensel değişim yaşarken özgüveninin düşük olmasının nasıl bir şey olduğunu kesinlikle biliyordur. Ergenlik çağındaki erkekler de tıpkı kızlar gibi aniden büyüme ve sivilce çıkarma gibi aşamalardan geçerler. Yani eğer baban bir anda göğüslerinin ya da kalçalarının büyümesinin nasıl bir şey olduğunu bilmese de yeni bedenine alışmaya çalışırken kendini tuhaf hissetmeni gayet iyi anlayacaktır.

 

3. Arkadaşların.

Tamam, baban ve yakın arkadaşlarının binlerce ortak yönü olmayabilir ama konu hayat boyu sürecek arkadaşlıklar kurmaya gelince, baban muhtemelen bu alanda uzmandır. Şöyle düşün: Baban ortaokul ve üniversite arkadaşlarının bazılarıyla hâlâ görüşüyor, hem de bu arkadaşlıklar onlarca yıl önce başlamış olduğu halde! Yani eğer, kız arkadaşlarından biriyle tartışırsanız ya da kendini belli bir gruptan dışlanmış hissedersen, baban vereceği tavsiyelerle seni şaşırtabilir. Hangi arkadaşlıkların sürdürmeye değer olduğuna, hangi arkadaşlıkları bitirmen gerektiğine karar vermende yardımcı olabilir.

 

4. Endişelerin.

Bazen seni endişelendiren şeyleri babanın anlaması imkansızmış gibi görünebilir – ev ödevleri, spor seçmeleri, erkek arkadaşından gelen anlaşılması güç mesajlar… Ancak bu tarz sorunların temelinde herkesin yaşadığı ortak korkular vardır. Baban da hem okul hem iş hayatında yaşadığı baskıları, ilişkilerle ilgili kaygıları, zor kararlar vermenin sıkıntılarını deneyimledi ve onları aştı. Bu yüzden, babanın seni anlayamayacağı fikrine kapılmak yerine ona karşı açık ol ve hayatında olup bitenleri ona anlat… Ve konuşma sırası ona geldiğinde, can kulağıyla dinlemeyi sakın unutma.

 

5. Geleceğin.

Hayatta ne yapmak istediğini düşündüğünde, genellikle amaçlarına ve hayallerine odaklanırsın. Baban çoktan okul hayatını geride bırakmış ve kariyerini seçmiş bir insandır. Onun başarılarından ve hatalarından öğrenecek çok şeyin olabilir. Mesela ona hayatta başardığı en büyük şeyi sor. Geri dönüp yeniden yaşamak istediği bir şey olup olmadığını sor. Hayallerinin zaman içinde değişip değişmediğini anlatmasını iste. Sonra ona, senin başarmak istediğin şeylerden ve ilgi duyduğun alanlardan bahset. Böylece, üniversitede bölüm seçme yaşına geldiğinde, baban senin ne okumak istediğine dair çoktan fikir sahibi olmuş olur – ayrıca birlikte üniversitelerin kampüslerini gezmek için babandan daha iyi bir arkadaş düşünemiyoruz!

 

Ailenle nasıl daha iyi geçinirsin? Yazımızı oku.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Aile içi iletişimde sana yardımcı olacak 8 ipucu

Annen ve babanla zor (ya da gerçekten çok çok kişisel) bir konuşmayı nasıl yaparsın? Aile içi iletişim için işte sana müthiş ipuçları.

Devamını oku

Anneler Günü: Anneye hediye fikirleri

Annene senin için yaptığı her şey için, genç kızların bile parasının yetebileceği hediyelerle teşekkür et. Anneye hediye fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Baba-kız geçirilen zamanlarını değerlendirmek için 5 öneri

Aile içi iletişim önemli. Ama babanla kuracağın iletişim senin dışarıda daha sosyal biri olmanı da sağlar. Babanla birlikte ikinizin de seveceği eğlenceli şeyleri nasıl yapacağınızı keşfet.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Vücudun üzerine sohbet: Kadın üreme organları

Kadın üreme organlarını ve nasıl çalıştıklarını keşfet.

Devamını oku