Evde tek başınayken sorumluluk sende olsun!

Evde tek başınayken sorumluluk sende olsun!

Sorumluluğun sende olması ve kendini daha güvende hissedebilmen için bizim rehberimizle anne ve babandan ergenlik döneminde daha fazla özgürlük kazan.

 

Elde ettiğin yeni özgürlük hangisi? Önceden annen senin bütün eşyalarını seçiyordu ve seni yatağına yatırıyordu. Bugün ise, seni ve arkadaşlarını sinemaya bırakıyor. Bu gerçek olamayacak kadar güzel bir şey! Bu bir anda, büyü yaparak olmadı aslında. Sen günlerce, haftalarca ve YILLARCA anne ve babana sorumluluk sahibi biri olduğunu gösterebilmek için çalıştın.


Bu yüzden artık ebeveynlerin, evde sana bakacak biri olmaksızın, ergenlik döneminde kendi başına kalmana izin veriyor. Parti zamanı, değil mi? Yanlış! Aileni üzmemek için (ki sen başlarının TATLI belasısın) onları kazanmaya çalış ve bu zamanı ebeveynlerinin onaylayacağı şeyler yaparak kullan:

 

  • Ebeveynlerin dışarı çıkmadan önce, onlara ulaşabileceğin numaraları aldığından ve yaklaşık ne zaman eve döneceklerini bildiğinden emin ol.

  • Eğer tanımadığın biri evi ararsa, KESİNLİKLE evde yalnız olduğunu söyleme. Eğer arayan kişi annenle konuşmak isterse, arayana annenin banyoda olduğunu söyle. Eğer birisi kapıyı çalarsa, kapıyı kesinlikle açma. Evdeki birçok ışığı açık bırak ve etrafı iyice kontrol et.

  • Dışarıda tuhaf sesler mi duydun? Dışarıya ne olduğunu anlamak için çıkma. Her zaman kapılar kilitli bir şekilde ev dur. Eğer korkmaya ya da gerilmeye başlarsan, ebeveynlerini ya da seninle ilgilenmesi için ailenin söylediği yetişkin kişiyi ara.

 

  • Evde seninle birlikte başka birinin de kalmasını mı istiyorsun? Ebeveynlerin çıkmadan önce, onlara eve bir arkadaşının gelip gelemeyeceğini sor. Böylelikle, her şeyin artık yolunda olduğunu biliyorsun. Ailenin onaylayabileceği bir film seç ya da oyun oyna.

  • Evde parti verme. Birkaç saat eğlenmek çok güzel olabilirdi ancak annen ve babanın istemediği bir şeyi yapmak ömür boyu çocuk bakıcılarıyla kalmak anlamına gelebilir. Onların güvenini ve muhtemelen daha önce kazanmış olduğun birçok özgürlüğü de ergenlik döneminde kaybedersin.

  • Annen ve baban gelmeden önce evi iyice temizle. Eğer evi bıraktıklarından bile daha temiz halde bulurlarsa, büyük bonus puanlar alırsın ve ayrıca bir dahaki sefere daha fazla özgürlük!

Annen ve babana ne kadar sorumluluk sahibi biri olduğunu nasıl gösteriyorsun?

 

Evde sinemalı karaoke partisine ne dersin? Kız arkadaşlarını davet edip ortalığı dağıtmadan yapabileceğin etkinliklerden biri işte! Hemen keşfet…

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Aile içi iletişimde sana yardımcı olacak 8 ipucu

Annen ve babanla zor (ya da gerçekten çok çok kişisel) bir konuşmayı nasıl yaparsın? Aile içi iletişim için işte sana müthiş ipuçları.

Devamını oku

Anneler Günü: Anneye hediye fikirleri

Annene senin için yaptığı her şey için, genç kızların bile parasının yetebileceği hediyelerle teşekkür et. Anneye hediye fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Çekingenlikle ilgili 5 efsane

Kendini çok çekingen mi hissediyorsun? İşte burada çekingenlikle ilgili gerçekleri ve bunun üstesinden nasıl gelebileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

Yaz Sonrası İçin Alışveriş Fikirleri

Bu parlak genç tarzı alışveriş tüyolarıyla yazdan sonra bu senenin modası olan giysilerle okula başla!

Devamını oku

Vücudun üzerine sohbet: Kadın üreme organları

Kadın üreme organlarını ve nasıl çalıştıklarını keşfet.

Devamını oku