Aile içi iletişim: Evdekilerle daha iyi geçinmenin yolları!

Aile içi iletişim: Evdekilerle daha iyi geçinmenin yolları!

Ne kadar katı görünüyor olsalar da, ebeveynlerinle uzlaşma becerisini öğrenebilirsin. Aile içi iletişiminin daha iyi olması için minik ipuçlarımızı keşfet.

 

Anne ve baban elinden geleni yapmanı, daha sıkı çalışmanı, belli bir düzen içerisinde giyinmeni mi istiyorlar? Hatta arkadaşlarını bile seçebileceklerini mi düşünüyorlar? Bu sıkıntıları biraz olsun azaltabilmek için ebeveyninle anlaşmak bir yetenek işidir, işte burada biz de bu baskıyı nasıl azaltabileceğini göstereceğiz.

Onların beni dinlemesini nasıl sağlayabilirim?

Ebeveyninle aynı fikirde olmamanda yanlış bir şey yok. Aslında, kendini ayrı ve özgün olarak kabul ettirebilmenin gerekliliklerinden biri de budur. Onların duruşlarını eleştirmek yerine, nasıl hissettiğin konusunda onları bilgilendir. Eğer konuşarak kendi durumunu onlara anlatamadığını düşünüyorsan, bir not yazmayı ya da e-posta göndermeyi dene. Söylemek zorunda olduğun şeylerin değişmesi için onlara zaman vermek bütün bu süreçte fark yaratacaktır.

Neden ebeveynim erkek kardeşime karşı daha hoşgörülü?

Ebeveynlerin bir çoğunun neden kızlarını erkek çocuklarından daha sıkı dizginlendiğini tartışmayacağız. Belki de kızların, özellikle de genç kızların, hayatlarında daha fazla engel ile karşılaşmasından dolayıdır. Ebeveynlerinin, senin neye karşı olduğunu bildiklerinden emin ol. Onların nedenlerini dinle. Onları anlaşmaya çalış.

Kararlarımı kendi başıma almama neden izin vermiyorlar?

Ebeveyninin şüphelerinin kabul edilebilir olduğunu düşünmediğin zamanlarda bile, onları biraz daha az korumacı hale getirebilmenin en iyi yolu senin yeterince sorumluluk sahibi ve akıllı kararlar alabilen biri olduğunu gösterebilmek için onlardan bir fırsat istemektir. Senin de kendini güvende hissetmediğin durumlarda her zaman onlardan yardım isteyeceğini garanti et. Onların nasihatlerine ve yönlendirmelerine saygı duyarak, artık olgun biri olduğunu onlara göster.

Sürekli onların gözetimi altında olmak istemezsem ne olur?

Eğer ebeveyninin, diyelim ki, arkadaşlarınla dışarı çıkmana izin vermesini istiyorsan, güvenlik önlemleri ile ilgili şu tür uyarılara alışık olman gerekiyor:


1. Ne kadar iyi ya da sevimli gözükseler de önemi yok, kesinlikle yabancılarla konuşma.


2. Her zaman cüzdanında en azından 10 TL bulunsun ve bu parayı kesinlikle harcama; bu para senin “acil bir durumda” kullanacağın bir para olsun.


3. Telefonunun şarjı olduğundan emin ol. Telefonun yok mu? Ankesörlü ya da paralı telefon için yanında bozuk para taşı.


4. Gelip seni alabilmeleri için bir zaman belirle ve tam vaktinde orada ol! Eğer ebeveynin buluşacağınız yere gelip seni orada bulamazlarsa, her şey biter.

 

Sadece şunu aklında tut: Çoğu genç kız büyüdükçe, aileleriyle olan ilişkileri de daha iyiye gider. Bu sadece şu anda yaşanan bir durum, sen gerçekten daha bağımsız olmaya başlıyorsun ve muhtemelen ebeveynlerin senin büyüdüğünü görmeye yeterince hazır değil. Sabırlı ol, bu da elbette geçecek!


Anne ve babanın biraz nefes almana izin vermelerini nasıl sağlarsın?

 

Ailen seni delirttiğinde nasıl sakinleşeceğine dair ipuçlarımızı burada bulabilirsin.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Bilgeye sor neden yok

Zeynep taşdemir 5.02.2017

Ailem daha dogrusu annem ablam falan beni dinlemiyor fikirlerimi onemsemiyorlar ve bu durum giderek can sıkıcı bi hal aliyo. Bu ara da burda onceden bilgeye sor sayfasi falan vardi simdi yok keske gene olsa cok isime yariyodu simdi sitenin bi islevi kalmamis

Babanla Konuşabileceğin 5 Şaşırtıcı Konu

Baban hayatında olup bitenlerden bihabermiş gibi görünebilir ama inan, baban aslında sandığından çok daha fazlasını anlayan biri.

Devamını oku

Aile içi iletişimde sana yardımcı olacak 8 ipucu

Annen ve babanla zor (ya da gerçekten çok çok kişisel) bir konuşmayı nasıl yaparsın? Aile içi iletişim için işte sana müthiş ipuçları.

Devamını oku

Anneler Günü: Anneye hediye fikirleri

Annene senin için yaptığı her şey için, genç kızların bile parasının yetebileceği hediyelerle teşekkür et. Anneye hediye fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Plajda da Havanı At

Mayo giymek sinir bozucu bir şey olabilir. Aşağıda kendini mayo ya da bikini modelleri içinde mükemmel hissedeceğin bazı yollar bulabilirsin.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!