Kardeş Savaşları!

Kardeş Savaşları!

Kardeşinle kavga etmek yerine aranızdaki barışı korumana yardım edecek ipuçları.

“O başlattı!” “Benim odama girme!” “Sürekli eşyalarımı karıştırıyor!” Bu sözler tanıdık geldi mi? Peki ya bu: “Neden sen de kardeşin gibi olamıyorsun?” Üzgünüz ama kardeş rekabeti dünyanın en eski zamanlarından beri bütün kardeşler arasında yaşanmıştır. Ergenlik çağında tek istediğin annenle babanın gözüne girmekken, koridorun sonundaki odada uyuyan çetin bir rakiple mücadele etmek zorunda kalırsın.

 

Özellikle yaşları birbirine yakın kardeşler arasında rekabet olması çok doğaldır. Kardeşler, yakın ilişki kurduğumuz ilk arkadaşlarımızdır. Hayatımız boyunca sahip olacağımız en önemli ilişkilerden biri olmasına rağmen, değerli pek çok şey gibi kardeş ilişkisi de çok kolay değildir. Kardeş kıskançlığına ve kardeşler arasında rekabete neyin sebep olduğunu anlamak, senin için işleri biraz kolaylaştırır.

Kardeş Rekabetinin Sebepleri

Kardeş kavgası neden hiç bitmez? Bilge bir insan bir keresinde demiş ki, eğer suç tek tarafta olsaydı kavgalar uzun sürmezdi. Kardeş rekabeti aile yaşamının bir parçasıdır. Rekabet genelde anne ve babamızın bize biçtiği rollerle başlar: Sevimli olan çocuk, akıllı olan çocuk, sorumluluk sahibi olan çocuk, “iyi” olana karşı “yaramaz” olan çocuk. Sakar olan, unutkan ya da tembel olan çocuk.

 

Bize yakıştırılan her sıfatın kendine göre iyi ve kötü yanları vardır. Eğer sen yaramaz olansan ve kız kardeşin “uslu” olansa, kız kardeşinin aldığı sevgi ve onayı kıskanırsın. Kız kardeşin de muhtemelen senin “yaramazlık yapma” özgürlüğünü kıskanır. Sorun yaratan kardeş genelde daha göz önünde olur. Her şeyi doğru yapan kardeşse yeterince ilgi görmediğini düşünür.

Kardeş Rekabetine Çözümler

Peki bu konuda ne yapabilirsin? Vereceğimiz ipuçları basit görünebilir ama yardımcı olacağından eminiz:

  • Kardeşinle aranda anlaşmazlık çıktığında, anne ve babandan taraf tutmamalarını rica et. Kimin yanlış yaptığına veya kimin daha suçlu olduğuna karar vermek onların görevi değil.
  • Öfke duymak ve kardeşine öfkelendiğini ifade etmek yanlış bir şey değil. Kafandan geçenleri özgürce ifade ederek, kız kardeşine ya da erkek kardeşine nasıl hissettiğini söyle. Aranızdaki tartışmayı çözmek için yapabileceğiniz şeyler öner. Kırıcı olmamaya ve kardeşine karşı saldırıya geçmemeye özen göster. Kardeşini herkesten daha iyi anlayan insan sen olduğun için, onu en çok sen incitebilirsin. “Çok şişmansın” ya da “Çok çirkinsin” gibi kırıcı eleştiriler ilişkinizi düzeltmeye hiç yardımcı olmaz.
  • Aranızdaki küskünlüğün uzamasına izin verme. İntikam kavramını kafandan çıkarmalısın, her ne kadar adilmiş gibi görünse de. Kardeşler artık bir arada yaşamadığında aralarındaki tartışmalar da azalır. Ama ergenlik yıllarında kötü geçmiş bir kardeşlik ilişkisi ne yazık ki büyüyüp bir yetişkin olduktan ve evden taşındıktan sonra bile seni kötü hissettirmeye devam edebilir. Hiçbir rekabet sebebi, kız kardeşinle ya da erkek kardeşinle düşman olmana değmez.

 

İyi bir kardeşlik ilişkisi, hayatta sana güç verir. Oysa kardeşler arasında çözülmeyen sorunlar, belki de hiçbir zaman iyileşemeyecek yaralar bırakır insanda. Fikir farklılıklarımız, zevk ve tarz meselesiyle ilgili farklı görüşlerimiz olsa da, kız veya erkek kardeşlerimiz bizim için destek kaynağı olabilirler. Gerektiğinde bizi cesaretlendirirler. Kardeşler arasında böyle bir dostluk hayat boyu sürer.

 

Peki sen kardeşlik hakkında ne düşünüyorsun? Kardeşinle iyi anlaşıyor musunuz? Kardeşler arasındaki rekabetle başa çıkma yolun ne?

 

Küçük kardeşlerinle sorun mu yaşıyorsun? Şu yazımızda bu sorunların üstesinden nasıl geleceğini keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Flört

Bir erkekten hoşlanıyorsan kafanda erkeklerle ilgili sorular oluşur. İşte yeni başlayanlar için bazı harika flört tavsiyeleri.

Devamını oku

Hoşlandığın Erkeğin Göz Rengi Ne Anlatıyor?

Hoşlandığın erkeğin göz rengi ve beden dili sana çok şey anlatabilir.

Devamını oku

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Aranızdaki Büyük Engellere Rağmen Birlikte Olmak

Sevdiğin erkekle aranızda engeller mi var? Bu engelleri nasıl aşabileceğinizi öğren.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku