Sana Daha Çok Özgürlük Verilmesini Nasıl Sağlarsın?

Sana Daha Çok Özgürlük Verilmesini Nasıl Sağlarsın?

Daha çok özgürlüğü hak ettiğini ailene göstermek istiyorsan bu adımları uygula.

 

Neden ailen sana hayatı zehir ediyormuş gibi hissediyorsun? Neden kiminle ne yaptığını, ne zaman nerde olduğunu sürekli bilmek istiyorlar sanki! Zaten çoğu zaman bir şey yapmana izin vermezler çünkü derler ya... “Daha yaşın küçük.”

 

Seni tamamen anlıyoruz. Biraz daha özgür olmak ve kendi kararlarını kendin vermek istiyorsun! İlk önce şunu söyleyelim, annenle baban sana hayatı zehir etmeye çalışmıyorlar. Sadece seni korumak istiyorlar. Bu durumun sana da zor geldiğini farkındalar ve onlar da en az senin kadar bu yüzden tartışmanızı istemiyorlar. İşte bu nedenle anneler ve kızlarının tartışmak yerine konuşabilmeleri çok önemlidir. Bu tavsiyelere kulak verirsen daha çok özgürlük kazanmaya doğru büyük adımlar atarsın:

Dikkatlerini Sana Vermelerini İste

Annen veya baban başka bir şeylerle meşgulken onlarla önemli bir şey konuşmaya çalışırsan seni duyamayabilirler. Mesela baban yemek yapmakla, annen faturaları ödemekle meşgulken onlara soru sormaya çalışmak yerine, akşam yemeğinde konuşmayı dene. Konuşmak için sana özel olarak zaman ayırmalarını da onlardan isteyebilirsin. Bu hem ne kadar olgun bir kız olduğunu gösterir hem de onlara (ve zamanlarına!) ne kadar saygı duyduğunu da kanıtlamış olursun.

Ortak Noktada Buluşun

Ailen, yeni tanıştığın bir arkadaşının evine gitmene izin verip vermemekte kararsız kaldıysa, önce yeni arkadaşını sizin eve davet et. Böylece annen ve baban arkadaşını tanımış olur ve onu neden sevdiğini de anlarlar. Ama sonrasında hala yeni arkadaşının evine gitmene izin vermek istemiyorlarsa, onların kararına saygı göster.

Ebeveynlerinin Fikrini Sor

Ebeveynlerin makyaj ya da kıyafet tarzı gibi konular hakkında mutlaka belli bir fikirleri vardır. Eğer yeni bir tarz denemek istiyorsan, istediğin tarzla ilgili fotoğraflar bulup onlara göster ve ne düşündüklerini sor. Genelde gösterişsiz ve zarif bir tarzının olmasını isterler. O yüzden parlak mavi göz kalemi ve kırmızı ruj kullanmak için yaşın biraz daha büyüyene kadar bekle.

Çalışıp Kazan

Ailenle bir daha alışverişe çıktığınızda onlara beğendiğin giysileri göster. Eğer o sevdiğin kot pantolon için sana para vermek istemezlerse, karşılığında evde ekstra görevler üstlenmeyi teklif et. İstediğin şeylerin karşılığında emek harcayıp çalışmak istediğini görmelerini sağlarsın.

En Çok Neyi İstediğine Karar Ver

Senin için en çok neyin önemli olduğunu düşün: Arkadaşlarınla sinemaya gitmene izin vermeleri mi, yoksa odanı kendi stiline göre dekore etmene izin vermeleri mi? Ebeveynlerinin seni hangi konuda biraz daha özgür bırakmalarını istediğini iyi düşün ki onlardan aldığın izin buna değsin.

 

Sahip olduğun özgürlükler nasıl bir kadın olacağını belirleyecek, o yüzden özgürlüklerini akıllıca kullan! Yo

 

Ne kadar özgürlüğe sahipsin? Aileni sana daha çok özgürlük vermeye ikna etmeye çalıştığında ne gibi şeyler işe yaradı, neler işe yaramadı?

 

Aile içi iletişimde nelere dikkat etmelisin? Yazımızda keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Yeni Kız Yeni Arkadaş!

Yeni kıza yakınlık göstermenin zamanı geldi - hem ona yardım et hem de yeni bir arkadaşın olsun - herkes için kazançlı bir durum!

Devamını oku

Sosyal Medya: Düşünmeden Tıklama

Düşünmeden paylaştığın bir ileti veya gönderdiğin kötü bir mesaj yüzünden utanabilirsin ya da iyi bir arkadaşı kaybedebilirsin.

Devamını oku

Her Kızın Sahip Olması Gereken 5 Arkadaş

Sadece 1 En İyi Arkadaş Yeter Mi? Farklı arkadaşlık ilişkileri yaşamak için sahip olman gereken 5 farklı arkadaş.

Devamını oku

Ne Zaman Ergenliğe Girerim?

Ergenlik çağına ne zaman gireceksin? Cevabı tahmin etmene yarayacak birkaç ipucu veriyoruz.

Devamını oku

Adet Döngüsüyle İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

Regl döngüsüyle ilgili kesinlikle bilmen gereken birkaç gerçek.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!