Arkadaşlar nasıl affedilir?

Arkadaşlar nasıl affedilir?

Sırtından mı bıçaklandın? Unut gitsin! İşte sana affedici olmanın neden gerektiği ve nasıl mümkün olacağı konusunda bir yazı…


İşte sana önemli bir hayat dersi: Asla kin tutma. Birini nasıl affedeceğini öğren. Bu bilgiyi öğrenmek ve içselleştirmek neden bu kadar zor ki? Affedicilik, genellikle hatalı olduğunu kabul etmek, intikam duygusundan vazgeçmek ve nihayet sana zarar veren birine şefkat, hatta sevgiyle davranmak olarak görülür. Oysa acı, öfke ve intikam duygusuyla hareket etmek nedense daha doğal gelir. O halde neden birini affetmeye çalışmakla yorasın ki kendini?

İntikam gerçekte kime zarar verir? 

Sana önerdiğimiz yol, sana zarar veren insanın iyiliğini gözetmiyor. Olumsuz duyguların, karşımızdakinden çok bize zarar verdiğine dair pek çok gösterge var. Hayatımızı zorlaştıracak yeni olumsuzluklara ihtiyacımız olmadığından da eminiz. Araştırmalar affetmeyi bilen insanların, kendilerini daha iyi hissettiklerini gösteriyor. İntikam ve öfke duygularının üstesinden gelebilen insanlar daha mutlu oluyorlar hayatlarında. Elbette bunun da bir bedeli var. Ama bir kez affettiğinde, sana zarar veren insanlar ahlaki olarak ne kadar iyi bir noktada olduğunu da görüyorlar. Öte yandan başkalarından iyi olduğumuzu düşünmek kibre yol açıyor. Kibir de iyi bir duygu değil. O halde ne yapmalı?

Affetmek ne değildir? 

Affetmenin zayıflık olduğunu düşünme. Aslında affedicilik ne kadar güçlü olduğunun işareti. Bırak nefret geride kalsın. Unutma, affetmek kin tutmaktan daha fazla cesaret gerektirir. Ayrıca affedicilik özür dilemek, unutmak ve inkar etmek de değil. Her zaman sonunda barış olmayabilir de. Kendini geri planda tutmak, olumsuz ve size acı veren bir ilişkiyi sürdürmek zorunda değilsin. Kimi sert karakterli insanlar asla değişmezler, bu durumda senin onlardan uzak durman ve arkadaşlığını sürdürmemen daha doğru. Fakat arkadaşlığını sürdürmeyecek bile olsan onları affederek kendi yolunuza devam edebilir, onların yarattığı öfke ve endişeden kurtulabilirsin.

Affetmek için dört adım

1. Acıyla yüzleş. Önce durumun sende yarattığı olumsuz duyguları fark et. Onları reddetme ya da unutmaya çalışma.


2. Kendini sana zarar veren insanın yerine koy ve onun neden böyle davrandığını anlamaya çalış.


3. Affetmeyi seç. Tüm gücünü topla ve düşmanlık duygusunu geride bırak.


4. Kolayca affeden insanları düşün. Onlar sana göre daha sıcakkanlı, daha tatminkâr ilişkilere sahip ve daha iyi iletişim kurabilen insanlar. Oysa affedemeyenler öfkelerinden de bir türlü kurtulamıyorlar.


Anlat: Affetmenin seni en zorlayan yanı ne?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Zor

15.04.2017

Affetmenin beni zorlayan yanı karşı tarafın beni saf ve salak olarak görmesi ve belkide sırf bu yüzden daha da üstüme gelecek olması. Kendimi gösterememek olabilir sanırım

En yakın arkadaşından ayrılmanın üstesinden nasıl gelirsin?

En yakın arkadaşına güle güle mi dedin? Burada bu acıyı azaltabileceğin 10 farklı yol bulabilirsin.

Devamını oku

Online saygınlığını korumanın yolları

Sanal zorbalıkları unut! Bir şey yüklerken akıllı ol! Online sosyal ağlarda kusursuz olmak için ipuçlarını buradan edin.

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku

Göğüslerim diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor?

Göğüslerinin boyu ve şekli diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor, keşfet!

Devamını oku