Arkadaşlar nasıl affedilir?

Arkadaşlar nasıl affedilir?

Sırtından mı bıçaklandın? Unut gitsin! İşte sana affedici olmanın ve affetme sözlerinin neden gerektiğini, nasıl mümkün olacağı konusunda bir yazı…

 

İşte sana önemli bir hayat dersi: Asla kin tutma. Birini nasıl affedeceğini öğren. Bu bilgiyi öğrenmek ve içselleştirmek neden bu kadar zor ki? Affedicilik, genellikle hatalı olduğunu kabul etmek, intikam duygusundan vazgeçmek ve nihayet sana zarar veren birine şefkat, hatta sevgiyle davranmak olarak görülür. Oysa acı, öfke ve intikam duygusuyla hareket etmek nedense daha doğal gelir. O halde neden birini affetmeye çalışmakla yorasın ki kendini?

İntikam gerçekte kime zarar verir? 

Sana önerdiğimiz yol, sana zarar veren insanın iyiliğini gözetmiyor. Olumsuz duyguların, karşımızdakinden çok bize zarar verdiğine dair pek çok gösterge var. Hayatımızı zorlaştıracak yeni olumsuzluklara ihtiyacımız olmadığından da eminiz. Araştırmalar affetmeyi bilen insanların, kendilerini daha iyi hissettiklerini gösteriyor. İntikam ve öfke duygularının üstesinden gelebilen insanlar daha mutlu oluyorlar hayatlarında. Elbette bunun da bir bedeli var. Ama bir kez affettiğinde, sana zarar veren insanlar ahlaki olarak ne kadar iyi bir noktada olduğunu da görüyorlar. Öte yandan başkalarından iyi olduğumuzu düşünmek kibre yol açıyor. Kibir de iyi bir duygu değil. O halde ne yapmalı?

Affetmek ne değildir? 

Affetmenin zayıflık olduğunu düşünme. Aslında affedicilik ne kadar güçlü olduğunun işareti. Bırak nefret geride kalsın. Unutma, affetmek kin tutmaktan daha fazla cesaret gerektirir. Ayrıca affedicilik özür dilemek, affetme sözleri söylemek, unutmak ve inkar etmek de değil. Her zaman sonunda barış olmayabilir de. Kendini geri planda tutmak, olumsuz ve size acı veren bir ilişkiyi sürdürmek zorunda değilsin. Kimi sert karakterli insanlar asla değişmezler, bu durumda senin onlardan uzak durman ve arkadaşlığını sürdürmemen daha doğru. Fakat arkadaşlığını sürdürmeyecek bile olsan onları affederek kendi yolunuza devam edebilir, onların yarattığı öfke ve endişeden kurtulabilirsin.

Affetmek için dört adım

1. Acıyla yüzleş. Önce durumun sende yarattığı olumsuz duyguları fark et. Onları reddetme ya da unutmaya çalışma.

 

2. Kendini sana zarar veren insanın yerine koy ve onun neden böyle davrandığını anlamaya çalış.

 

3. Affetmeyi seç. Tüm gücünü topla ve düşmanlık duygusunu geride bırak.

 

4. Kolayca affeden insanları düşün. Onlar sana göre daha sıcakkanlı, daha tatminkâr ilişkilere sahip ve daha iyi iletişim kurabilen insanlar. Oysa affedemeyenler öfkelerinden de bir türlü kurtulamıyorlar.


Anlat: Affetmenin seni en zorlayan yanı ne? Affetme sözleri söylemek sana zor geliyor mu? Önemli olan içinde affetmek.

 

Sıkıntıya düşmüş bir arkadaşını rahatlatmanın yollarını keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları
  • Yorumları göster

Zor

15.04.2017

Affetmenin beni zorlayan yanı karşı tarafın beni saf ve salak olarak görmesi ve belkide sırf bu yüzden daha da üstüme gelecek olması. Kendimi gösterememek olabilir sanırım

Flört Ederken: 5 İpucu

Erkeklerin yanında utangaç mısın? İşte hoşlandığın erkeğe nasıl yaklaşacağına dair bazı fikirler.

Devamını oku

Hoşlandığın çocuk arkadaşın mı yoksa sevgili mi olacaksınız?

Sen ve hoşlandığın çocuk zamanın çoğunu beraber geçiriyorsunuz yine de birbirinizin boğazına yapışmadınız. Bu onun sizi sadece arkadaş olarak gördüğünü gösterir. Dünyanın en karmaşık ve sinir bozucu durumu.

Devamını oku

Altı adımda arkadaşlığı koruma

En iyi arkadaşınla işler kötüye gidiyor ve onu kaybetmek üzeresin. Arkadaşlar arasında olur böyle şeyler. İşte burada onu nasıl geri kazanabileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Dişlerini doğru fırçalıyor musun?

Muhteşem bir gülümseme tam da burada! Dişlerini nasıl fırçalaman gerektiğini keşfet.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana