Arkadaşın Zehirli Mi?

Arkadaşın Zehirli Mi?

Bu uyarı işaretlerine dikkat ederek arkadaşının zehirli olup olmadığını anlayabilirsin.

 

Umduğun kadar iyi gitmeyen bir arkadaşlığın mı var? Eskiden sana destek olan, güvenebildiğin, seni seven en iyi arkadaşın artık seni hayal kırıklığına mı uğratıyor? Sanki enerjini emiyormuş, seni kırıyormuş, mantıksız isteklerde bulunuyormuş gibi mi görünüyor? Verdiği sözleri tutmuyor mu? Sır saklamıyor mu? Böyle zehirli bir arkadaşlık ilişkisi yaşayan sadece sen değilsin, o yüzden üzülme.

 

Aslında en yakın dostluklar bile bazen sonsuza dek sürmez. Ergenlikte hayatımızı değiştiren pek çok zorlukla karşılaşırız. Ergenlikte fiziksel, duygusal, sosyal değişimlerin yanı sıra okul hayatındaki zorluklarla mücadele ederiz. Tüm bu değişimler özgüven düşüklüğümüzü tetikler, içimizde kıskançlık ve çekememe gibi duygular uyandırır. En yakın bildiğimiz dostlarla aramızda çok büyük anlaşmazlıklara ve üzüntülere sebep olabilirler.

 

“Zehirli arkadaşlık” genellikle negatif duygular uyandıran, olumlu etkileri olmayan çeşitli arkadaşlıkları anlatmak için kullanılan bir terimdir. Zehirli arkadaşlığın belirtileri, birinin yanında olduğun gibi davranamadığını hissetmek veya omuzlarında büyük bir duygusal yük varmış gibi olmaktır. Eğer zehirli arkadaşın varsa, onunla uyum içinde olduğunuzu düşünmüyorsan, bu arkadaşlığı sürdürmeye değer mi diye karar vermen lazım. Bunca sıkıntı çekmeye gerek olmadığını ve artık o arkadaşlığı bitirme zamanının geldiğini düşünebilirsin.

 

Arkadaşlarımız zehirli olduğunda bile onlardan uzaklaşmamız kolay olmayabilir. Bazen istediğimiz gibi bir arkadaşlığı hak edip etmediğimizden emin olamayız. Birinin bize ihtiyaç duyması hoşumuza gider. Fakat sonunda ya bu arkadaşımıza karşı öfkeli hissederiz ya da ona acırız. Böyle olumsuz bir etkiyi hayatımızdan çıkarıp, iyi yönde bir değişim yaratmaya çalışmak yerine, arkadaşımızın kusurlarını görmezden geliriz. Onu affetmek ve yaşananları unutmak daha kolay gelir.

 

Dostluğunuzun bir daha düzelemeyeceğine karar vermeden önce şu soruları kendine sor. Bazen cevap elbette ki net olabilir (mesela erkek arkadaşını senden çalmıştır ve dostluğunuz bitmiştir). Ama zehirli arkadaşların bazı özelliklerini o kadar net göremeyebilirsin. Bu uyarı işaretlerini aklında tut:

  • Bencil, sinsi, insanları kandırmayı seven ve sadık olmayan biri mi?
  • Seni dinlemek ve ilgilendiğin konuları desteklemek için zaman ayırıyor mu yoksa senin istediğin olunca kıskanmaya mı başlıyor?
  • Senin kötü görünmene sebep olacağını bilse dahi hep hava atmaya mı çalışıyor?
  • Sürekli sende bir kusur bulup, söylediğin, yaptığın ya da giydiğin şeyleri eleştiriyor mu?
  • Onunla zaman geçirdikten sonra kendini üzgün, gergin ya da köşeye sıkışmış gibi mi hissediyorsun?
  • Ona sır verecek kadar güveniyor musun? Yoksa hakkında dedikodu yapıp, sana ihanet edecek diye endişeleniyor musun?
  • Senin fikirlerini önemsiyor mu? Seni gerçekten anlıyor mu? Yoksa seni sadece kendi dertlerini anlatmak için mi kullanıyor?
  • Rekabetçi biri mi? Hep senden daha çok ilgi toplamaya ya da seni bir adım geçmeye mi çalışıyor?

 

Değerli bir arkadaşlığının olup olmadığının başka bir yolu da, onunla görüşmeden önce kendini nasıl hissettiğini anlamandır. Onunla buluşmak, zevkli bir şey gibi değil, bir zorunluluk gibi mi geliyor? Telefonunda ya da bilgisayar ekranında onun ismi belirdiğinde, hemen konuşmak için can atıyor musun? Cevap hayırsa, zehirli arkadaşlık sorununu ciddiye almanın ve bu arkadaşlığı bitirmenin zamanı gelmiş olabilir.

 

Arkadaşın zehirli mi? Arkadaşının zehirli olduğunu nasıl anlarsın?

 

Arkadaşınla ayrılmanız mı gerekiyor? Nasıl yapacağını keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Flört

Bir erkekten hoşlanıyorsan kafanda erkeklerle ilgili sorular oluşur. İşte yeni başlayanlar için bazı harika flört tavsiyeleri.

Devamını oku

Hoşlandığın Erkeğin Göz Rengi Ne Anlatıyor?

Hoşlandığın erkeğin göz rengi ve beden dili sana çok şey anlatabilir.

Devamını oku

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Aranızdaki Büyük Engellere Rağmen Birlikte Olmak

Sevdiğin erkekle aranızda engeller mi var? Bu engelleri nasıl aşabileceğinizi öğren.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku