Arkadaşını nasıl rahatlatırsın?

Arkadaşını nasıl rahatlatırsın?

Arkadaşın zor zamanlar geçiriyor. İşte burada ona yardım etmek için ne yapıp ne yapmaman gerektiği hakkında ipuçları bulabilirsin!

 

Doğru kelimeyi bulmak hiç de kolay değil. Arkadaşın ailesiyle bir sıkıntı yaşıyor olsun ya da kötü bir ayrılık deneyimi yaşamış olsun, birini daha iyi hissettirmek oldukça zorlu bir iştir. Fakat yalnız değilsin. Çoğumuz söylenebilecek doğru sözü bulabilmek için uğraşırız. İşte burada arkadaşını rahatlatmak için ne yapman ya da ne yapmaman gerektiğiyle ilgili bazı yararlı tavsiyeler bulabilirsin.

Ne yapmalı?

Birçok durumda yapılabileceğin en iyi şey kendini arkadaşının yerine koymaktır. Seni ne daha iyi hissettirir? Çoğu zaman nazik bir gülümseme, içten bir kucaklaşma ve basitçe “Üzgünüm, senin için endişeleniyorum” demek işe yarayacaktır. Sadece biraz birlikte yürümeyi önermek, plan yapmaksızın sakin bir zaman geçirmek bile buna yardımcı olabilir. Aşağıda arkadaşını biraz olsun cesaretlendirmek için duymak isteyebileceği bazı rahatlatıcı sözler bulabilirsin:

 • “Eğer bu konuda konuşmak istersen, lütfen beni haberdar et.”

 

 • “Her neye ihtiyacın olursa; bir espri, bir iyilik ya da bir sarılma, ben buradayım.”

 

 • “Böyle zor bir zaman geçirmek zorunda kaldığın için çok çok üzgünüm. Bu ikimiz için de yeni bir şey. Sana yardımcı olabilmem için bana yardım et. Ne yapabileceğimi söyle bana.”

 

 • “Eğer şu anda yalnız kalmaya ihtiyacın varsa, bunu anlarım. Bir şeyler değiştiğinde, ne zaman istersen beni ara yeter…”

 

 • “Sen benim en yakın arkadaşlarımdan birisin. Biliyorum sana çok yardımcı olamıyorum ama lütfen sadece seni düşündüğümü bil.”

Ne yapmamalı?

Kelimeleri en iyi kullanan ve en şefkatli olanlarımızın bile başına bu gelir. Gerçekten değer verdiğimiz bir arkadaşımızı rahatlatmak istediğimizde kelimeler yetersiz kalır. Ya da ne söyleyeceğimiz konusunda kendimizi hazırlıksız, güvensiz hissederiz ve dürüstçe baskı altında olduğumuzu kabul edip sadece dinlemek yerine işleri yoluna koymak için bir şekilde çözümler üretmeye çalışırız. Aşağıda kaçınman gereken tehlikeli noktaları bulabilirsin:

 • Eğer arkadaşının deneyimlediği bu travmaları sen daha önce yaşamadıysan, ona tavsiyeler vermeye kalkışma. Aynı durumda olduğunu düşünsen bile, asla “Ne hissettiğini anlıyorum” deme. Herkes bir krizi kendine özgü yollarla deneyimler.

 

 • Arkadaşını rahat hissettirmek için kendini neşeli olmak zorunda hissetme. Bu, özellikle de sonuçlarının ne olacağını bilemediğin durumlarda iltifat etme ya da içini boşaltma zamanı değil.

 

 • Başkasına düzelebilmesi için bir zaman belirleme. “Hadi bunu atlatmanın tam zamanı” gibi yorumlar çok incitici olabilir ve arkadaşına yardımcı olamaz, elbette arkadaşlığınıza da.

 

 • Görüşlerini diğer insanlara kabul ettirmeye çalışma. Asla birini yargılama. Onların gerçekten ne hissettiğini ve bu kez ne kadar incindiklerini bilebileceğin bir yol yok.

 

 • Asla insanların yaşadıkları sıkıntıları görmezden gelme ve arkadaşın odaya girdiğinde konuyu hemen değiştir. Birisi vefat ettiğinde, onun güzel hatıralarından bahset. Eğer birisi hasta ise, çok hızlı bir şekilde iyileşmesini umduğunu söyle.

 

Böyle bir durumda hiç yanlış bir şey söyledin mi? Sonrasında ne oldu?

 

Arkadaşın sana bir kötülük mü yaptı? Arkadaşlar nasıl affedilir, keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
 • Yorumları göster

arkadaslik

LADYBACK 24.06.2016

Bence bu konuda kimsenin ihtiyaci olmaz nine tavsiyelerine

Negatif Arkadaşlık Zincirini Kır

Sürekli kendini kötü mü hissettiriyor? Bu adımları uygulayarak zehirli arkadaşlık zincirini kır.

Devamını oku

Üç Zehirli Arkadaş Tipi

En sık görülen üç zehirli arkadaş tipi ve onlarla başa çıkma taktikleri.

Devamını oku

Düşmanlığı Dostluğa Çevirmek

Bu kıza dayanamıyor musun? Aranızdaki düşmanlığı vereceğimiz ipuçlarıyla aşabilirsin — hatta belki arkadaş bile olabilirsiniz.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku